7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

LNDT skelbia pjesių konkursą jauniesiems kūrėjams

LNDT inf
Nr. 6 (1158), 2016-02-12
Teatras Anonsai
D. Matvejevo nuotr.
D. Matvejevo nuotr.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras skelbia atvirą jaunųjų kūrėjų dramaturgijos idėjų konkursą, kuriam paraiškas galima teikti iki kovo 15 dienos. Dalyvių pateiktas pjesių idėjas vertins kompetentinga komisija, o trims geriausiems autoriams bus suteikta galimybė su garsiais dramaturgais Piotru Gruszczynskiu (Lenkija) ir Sigitu Parulskiu kurti pjesę, vėliau gal išvysti ją Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenoje. Šių metų konkurso tema – mitas. 


Jaunieji autoriai šiemet savo būsimųjų tekstų pagrindu kviečiami rinktis mitą (gr. μύθος, pasakojimas, padavimas) ir pasitelkiant klasikinės literatūros kūrinius ar šiuolaikines mito interpretacijas konstruoti autentišką pasakojimą geriau ar mažiau žinomais siužetais bei plėtoti savo idėją kūrybinėse dirbtuvėse. Rašantiesiems siūloma per konkrečius mitologinius personažus ar žinomų mitų naratyvus perteikti šiandieninės tikrovės atspindį. 


Pasak naujojo LNDT dramaturgo Rolando Rastausko, „teatras nuo pat savojo atsiradimo ne tik rėmėsi mitais, bet ir juos generavo, kūrė savą mitologiją. Taip gimė Hamleto ir paties Shakespeareʼo, Antonino Artaud ir Jerzyʼo Grotowskio,  Vladimiro Vysockio ir Juozo Miltinio mitai“.


Konkurse dalyvauti kviečiami ne vyresni nei 35 metų amžiaus kūrėjai, kurių tekstai dar nebuvo pristatyti profesionalių Lietuvos teatrų scenose. Pretendentai turi pateikti trumpus pjesių idėjų pristatymus mito tema (iki 2 psl.), neilgas savo kūrybos tekstų ištraukas (2–3 psl.) ir gyvenimo aprašymą (CV, iki 2 psl). Pjesių idėjų pristatymų, tekstų ištraukų ir CV laukiama iki kovo 15 d.  adresu versme@teatras.lt.


Gautas paraiškas iki balandžio 15 d.s vertins konkurso komisija, kurią sudaro prof. Leonidas Donskis, doc. Rolandas Rastauskas, dr. Aušra Martišiūtė, dr. Jūratė Čerškutė, dr. Gabrielė Labanauskaitė. Trys komisijos atrinkti kūrėjai bus kviečiami dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, jiems bus skiriama nauja užduotis. Pirmasis kūrybinių dirbtuvių etapas, kuriame dalyvaus trys geriausių pjesių idėjų autoriai ir LNDT pakviesti dramaturgai, numatomas 2016 m. vasarą. Geriausių pjesių skaitymai numatomi 2016 m. spalio mėnesį „Versmės“ festivalyje.


Dr. Piotras Gruszczynskis (1965 m.) – žinomas lenkų teatro kritikas ir dramaturgas, nuo 2008 m. dirbantis su „Nowy Teatr“, vadovaujamu režisieriaus Krzysztofo Warlikowskio. Jiems bendradarbiaujant gimė tokie spektakliai kaip „(A)pollonia“, „Pabaiga“, „Kabaret Warszawski“ ir „Prancūzai“. P. Gruszczynskis – pirmosios naujojo lenkų teatro analizės ir interviu knygos su K. Warlikowskiu autorius. Šiuo metu režisieriaus Mariuszo Trelińskio statomos operos „Tristanas ir Izolda“, koprodiusuojamos Nacionalinio operos teatro Varšuvoje ir Metropolitano operos Niujorke, dramaturgas, taip pat seminaro, skirto naujoms Europos teatro tendencijoms, bei kūrybinių dirbtuvių teatro kritikams Varšuvos teatro akademijoje vedėjas. 


Sigitas Parulskis (1965 m.) – poetas, prozininkas, dramaturgas, eseistas, vertėjas. Vilniaus universitete baigė lietuvių kalbos ir literatūros studijas. Išleido kelias poezijos knygas, parašė pjesių ir scenarijų teatrams, kelių esė rinkinių ir romanų autorius, Nacionalinės premijos laureatas. S. Parulskis Vilniaus universitete ir Vilniaus dailės akademijoje veda kūrybinio rašymo seminarus, jo kūryba periodikoje ir atskirais leidiniais skelbta rusų, anglų, latvių, suomių, lenkų, čekų, prancūzų, vokiečių, graikų, švedų, italų ir kt. kalbomis.


„Ar išdidžiai šypsodamiesi klausytumės, kaip koks nors Kongo žynys krauju pasruvusiomis akimis porina sapną primenančią abrakadabrą, ar rafinuotai mėgautumės subtiliais mistiko Laodzi poezijos vertimais, ar kartkartėmis įkąstume kietą Tomo Akviniečio samprotavimų riešutą, ar staiga pagautume nuostabią keistos eskimų pasakos prasmę, – visada ten rasime vieną pavidalus mainančią, bet nuostabiai patvarią istoriją <...>. Visur, kur gyvena žmonės, visais laikais ir visokiausiomis sąlygomis klestėjo mitai, ir jie buvo gyvas įkvėpimo šaltinis viskam, ką tik žmogus kurdavo kūno ir dvasios pastangomis.“ (Joseph Campbell, „Herojus su tūkstančiu veidų“)

 

D. Matvejevo nuotr.
D. Matvejevo nuotr.