7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Keturi Lietuvos istorijos epizodai

„Stalo teatro“ info.
Nr. 39 (1145), 2015-11-06
Teatras Anonsai
„Sekretai iš būtųjų laikų“
„Sekretai iš būtųjų laikų“

Lapkričio 8 d. „Stalo teatras“ kviečia vaikus nuo 4 metų ir jų tėvus į edukacinį spektaklį „Sekretai iš būtųjų laikų“. Prieš spektaklį organizuojama ekskursija „Mindaugas, Kazimieras, Barbora ir kiti“ po Vilniaus senamiestį.

Spektaklio režisierė Saulė Degutytė teigia: „Šiuolaikiniai vaikai nežino, kas yra „sekretai“. Mano vaikystės laikais mergaitės kurdavo „sekretus“ (paslaptis). Lauke, prie tvorelės, kur nelabai žmonės vaikšto, „paslaptingoje vietoje“ pražarstydavome žemę, padėdavome gražų, blizgantį saldainio popieriuką arba sudžiovintą gėlytę, o ant viršaus – stikliuką. Parodydavome geriausiai draugei, kuri turėdavo „paslapties“ niekam neišduoti. Deja, po kelių dienų kita mergaitė džiugiai šaukdavo: „O aš žinau, kur tavo „sekretas“!“ Taigi – išdavystė! Visai kaip Mindaugo laikais! Ne rožėmis klotas buvo didžiųjų valstybės vyrų gyvenimas...

Taigi „sekretai“ atskleis ir mūsų, ir Lietuvos istorijos vaikystę. Bet datų vaikams į galvą jėga nekalsime. Aišku, būtų gerai žinoti, kad 1253 m. liepos 6-ąją buvo karūnuotas pirmasis Lietuvos karalius Mindaugas, o Barbora Radvilaitė buvo karūnuota 1550 m. gruodžio 7 dieną... Svarbiausia – suvokti, kodėl įvyko vienas ar kitas istorinis įvykis.“

„Stalo teatro“ spektakliams būdinga edukacinė misija. Kūrėjos siekia, kad mažieji žiūrovai patirtų ne tik estetinį išgyvenimą, bet ir interaktyviai dalyvaudami spektaklio vyksme praplėstų savo akiratį. Spektaklio autorių patirtis rodo, kad tiesioginis vaikų dalyvavimas spektaklio veiksme padeda jiems įsiminti net ir „sausus“ istorinius faktus, o išdidinti ekrane jų pačių nupiešti istorinių asmenybių portretai leidžia pasijusti svarbiais įvykių dalyviais.  

Spektaklyje „Sekretai iš būtųjų laikų“ vaizduojami keturi Lietuvos istorijos epizodai: karaliaus Mindaugo karūnavimas, Žalgirio mūšis, Barboros Radvilaitės ir šv. Kazimiero istorijos. Spektaklio metu mažieji žiūrovai pamato daugybę dailės kūrinių, susijusių su minimais istorijos įvykiais ir asmenybėmis, reprodukcijų. Didikų portretus keičia Žalgirio mūšio vaizdai, o mūšio eiga aiškinama pasitelkus žirnius, pupeles, grikius bei kitas kruopas. 

Ekskursijos metu (ją ves meno istorikas, gidas Donatas Jokūbaitis) vaikai sužinos: ar karaliui Mindaugui nešlapia buvo sėdėti soste; kur stovėjo Barboros Radvilaitės namai ir kur pasirodė jos dvasia nuliūdusiam Žygimantui Augustui; kiek rankų, kojų, širdžių ir žmonių išgelbėjo šventuoju paskelbtas karalaitis Kazimieras. Po ekskursijos vaikai kviečiami nupiešti ekskursijos įspūdžius. Istorinių graviūrų reprodukcijos derinamos su komiškais vaikų piešiniais, kurie yra tarsi „tarpininkai“ tarp istorijos ir vaikų. 

Režisierė – Saulė Degutytė, kostiumų dailininkė – Ligita Skukauskaitė, kompozitorė – Juta Pranulytė, vaidina S. Degutytė ir Edita Zizaitė, konsultantas – D. Jokūbaitis. Spektaklyje naudojami istoriko ir publicisto Gedimino Kulikausko vaikų auditorijai parašyti tekstai apie karalių Mindaugą, Žalgirio mūšį ir Barborą Radvilaitę. 

Ekskursijos pradžia – prie Mindaugo paminklo (Arsenalo g. 1) 13 val. Spektaklio pradžia – 14.30 val. Menų spaustuvėje (Šiltadaržio g. 6). 

Būtina registracija į renginį: + 370 685 21663 (Donatas), + 370 695 62034 (Liucija) arba el. paštu stalo.teatras@gmail.com.

Bilietai parduodami prieš ekskursiją. Bilietų kainos: suaugusiam asmeniui – 10 eurų, vaikui – 6 eurai. Grupės, kurią sudaro ne mažiau 10 žmonių, nariui – 6 eurai. 

„Sekretai iš būtųjų laikų“
„Sekretai iš būtųjų laikų“