7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Itališkas „Harmonijos sodas“ su Giovanni Antonini ir Giovanni Sollima

VF inf.
Nr. 24 (1516), 2024-06-14
Muzika Anonsai
Giovanni Antonini ir „Il Giardino Armonico“. D. Matvejevo nuotr.
Giovanni Antonini ir „Il Giardino Armonico“. D. Matvejevo nuotr.

Į Lietuvą sugrįžta 1985 m. įkurtas „Il Giardino Armonico“ – vienu geriausių senosios muzikos kolektyvų pasaulyje tituluojamas ansamblis, kurio repertuare vyrauja XVII ir XVIII a. kompozitorių kūriniai. Orkestras garsėja tiek savo koncertinėmis programomis, tiek operų pastatymais, yra nuolat kviečiamas į svarbiausius festivalius ir prestižines koncertų sales. Birželio 16 d. ansamblis įsilies į 28-ojo Vilniaus festivalio programą ir Nacionalinės filharmonijos scenoje koncertuos su vadovu, solistu bei dirigentu Giovanni Antonini (šalamaja, išilginė fleita) ir tarptautinio garso violončelininku bei vienu populiariausių šiuolaikinių kompozitorių Giovanni Sollima.

 

Vilniaus festivalyje ne pirmą kartą viešėsiantis ansamblis „Il Giardino Armonico“ jau spėjo užkariauti Lietuvos publikos širdis. Nenuostabu, juk beveik 40 metų gyvuojantis kolektyvas pilnas žiūrovų sales sutraukia visame pasaulyje – publiką masina tiek „Il Giardino Armonico“ koncertiniai pasirodymai, tiek barokinių operų pastatymai. Tarp žymiausių ansamblio parengtų operų – Claudio Monteverdi „Orfėjas“, Antonio Vivaldi „Otonas tvirtovėje“, Georgo Friedricho Händelio „Laiko ir tiesos triumfas“ ar „Julijus Cezaris Egipte“ su Cecilia Bartoli 2012 m. Zalcburgo festivalyje. „Il Giardino Armonico“ atliekamų kūrinių įrašai „Teldec Classics“ ir „Decca“ kompanijose pelnė daugybę apdovanojimų, tarp kitų – „Grammy“, „Gramophone“, „Le Choc de l’année“, „Diapason d’Or“. Kolektyvas muzikuoja su tokiais solistais kaip Cecilia Bartoli, Isabelle Faust, Giuliano Carmignola, Christophe’as Coinas, Katia ir Marielle Labèque, Avi Avitalis.

 

Ansamblio vadovas, dirigentas ir fleitistas Giovanni Antonini pasižymi ypatinga grojimo maniera ir užburiančia charizma, muzikos pojūtį jis perteikia visu savo kūnu. Kaip senosios muzikos interpretavimo autoritetą Antonini kviečia įvairūs kolektyvai, jis yra festivalio „Cantans“ Vroclave meno vadovas. Dirigentas pasirodo su Berlyno filharmonijos, Amsterdamo „Concertgebouw“, Ciuricho „Tonhalle“, Zalcburgo „Mozarteum“, Leipcigo „Gewandhaus“, Londono simfoniniais orkestrais, stato operas Milano „Teatro alla Scala“, Zalcburgo festivalyje, Ciuricho operos teatre ir kitur.

 

Šį kartą Vilniuje su ansambliu solo gros ne tik jo vadovas Antonini, bet ir garsusis italų violončelininkas bei kompozitorius Giovanni Sollima. Daugelis šį muziką yra įsidėmėję iš pasirodymų netradicinėse erdvėse – violončelininkas yra grojęs „Teatro alla Scala“ ir Niujorko mezgimo fabrike, Sacharos dykumoje ir po vandeniu, vienas koncertas buvo surengtas 3,35 km aukštyje Italijos Alpėse – čia Sollima griežė iš ledo pagaminta violončele.

Sollima yra bendradarbiavęs su garsiausiais pasaulio muzikais, tarp kurių – Yo-Yo Ma, Riccardo Muti, Claudio Abbado, Martha Argerich ir daugelis kitų. Kaip kūrėją Sollimą galima priskirti postminimalizmo stilistinei krypčiai, jis originaliai jungia džiazo ir roko elementus, nebijo agresyvaus griežimo. Kaip kompozitorius Sollima tyrinėja skirtingus žanrus ir stilistikas, kūryboje naudoja senuosius, rytietiškus, taip pat elektroninius ar savo paties sukurtus instrumentus.

 

Vilniaus festivalio koncerte „Harmonijos sodas“ svečiai atliks XVII–XVIII a. muzikos meistrų – Domenico Sarro, Leonardo Leo, Luigi Boccherini, Georgo Philippo Telemanno, Antonio Vivaldi kūrinius, o greta jų turėtų nuskambėti ir Sollimos opusas „Passa Calle XXI“ dviem šalamajoms, violončelei, styginiams ir basso continuo.

 

Kaip yra pasakojęs pats Sollima, iki gavęs prašymą parašyti kūrinį šalamajoms, šio instrumento gerai nepažinojo, o su juo kompozitorių ir violončelininką artimiau supažindino maestro Antonini. „Passa Calle XXI“ parašyta specialiai „Il Giardino Armonico“ ansambliui, jo gastrolėms Nyderlanduose. Kelios teminės kūrinio idėjos atklysta iš Telemanno koncerto dviem šalamajoms, ypač – paskutinės jo dalies boso partijos, tą galima bus pastebėti abiejų kūrinių klausantis Vilniaus festivalio koncerte.

 

Koncertas „Harmonijos sodas. „Il Giardino Armonico“, Giovanni Antonini, Giovanni Sollima“ vyks birželio 16 d., sekmadienį, 19 val. Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje. Visi 28-ojo Vilniaus festivalio koncertai paskelbti interneto svetainėje www.filharmonija.lt. Daugiau informacijos apie festivalį – vilniusfestival.lt.

Žymos:
VF inf.,
Giovanni Antonini ir „Il Giardino Armonico“. D. Matvejevo nuotr.
Giovanni Antonini ir „Il Giardino Armonico“. D. Matvejevo nuotr.