7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Urio Brenerio „Susitikimas su Čiurlioniu. Auka“

MKČ namų inf.
Nr. 9 (1330), 2020-03-06
Muzika Anonsai
Uri Brener. organizatorių nuotr.
Uri Brener. organizatorių nuotr.

M.K. Čiurlionio namai Vilniuje tęsia projektą „Dialogai su Čiurlioniu“. Šio visus metus apimančio projekto siekis yra pristatyti Čiurlionio palikimo atšvaitus pačiuose įvairiausiuose kultūriniuose kontekstuose, parodyti Lietuvos kultūros mylėtojams įvairiose pasaulio šalyse gimstančias Čiurlionio kūrybos interpretacijas. Štai sausio mėnesį klausytojai jau galėjo gėrėtis pianisto Peterio Laulo (Estija-Rusija) koncertu M.K. Čiurlionio namuose. Per šiuos metus dar bus pristatyti ne vien Europos šalių muzikai, bet taip pat ir kūrybiniai dialogai su Pietų ir Šiaurės Amerikos atlikėjais.

 

Artimiausias „Dialogų su Čiurlioniu“ projekto svečias, tai kompozitorius ir pianistas iš Izraelio Uris Breneris. M.K. Čiurlionio namų kvietimu kompozitorius į Lietuvą sugrįžta po daugiau kaip trisdešimties metų pertraukos. Koncertuose kovo 11, 12 dienomis Vilniuje ir Kaune įvyks pirmasis toks išsamus Urio Brenerio kūrybos pristatymas Lietuvoje.       

 

Šio labai produktyvaus kompozitoriaus plunksnai priklauso virš šimto opusų. Jo kūrinius atliko Izraelio simfoninis orkestras diriguojamas Zubino Metha’os, Jeruzalės simfoninis orkestras diriguojamas Frédérico Chaslino, „Maskvos solistai“ diriguojami Jurijaus Bašmeto, Izraelio kamerinis orkestras, „Tel-Aviv Soloists“ orkestras, „Aviv“ kvartetas, „Continuum“ ansamblis (Niujorkas, JAV), Naujasis Džiuljardo ansamblis, bei daugelis kitų atlikėjų ir muzikos kolektyvų. Urio Brenerio kūriniai skambėjo Izraelyje, Vokietijoje, JAV, Australijoje, Šveicarijoje, Čekijoje, Švedijoje, Italijoje, Olandijoje, Rusijoje, Serbijoje, Kroatijoje ir kitose Europos valstybėse. Kompozitorius už savo kūrybą ir veiklą yra pelnęs ne vieną valstybinį Izraelio apdovanojimą. Šiuo metu jis yra Izraelio Simfonietos reziduojantis kompozitorius.  

 

Urio Brenerio, 1974 metais Maskvoje gimusio, Izraelyje gyvenančio, Rusijoje, Vokietijoje, Olandijoje ir Izraelyje studijavusio kompozitoriaus, apsigynusio daktaro disertaciją, kūryba nuo ankstyvos jaunystės yra tampriai susijusi su Čiurlionio tapyba. Kaip teigia pats kompozitorius, jo ryšys su Čiurlioniu prasidėjo 1987 metais, kai, būdamas trylikos, jis apsilankė Kaune, M.K. Čiurlionio dailės muziejuje: „Čiurlionio paveikslai mane iškart sužavėjo kaip kažkas nepaprastai išradingo ir gilaus, kaip iš lietuvių tautinės tradicijos kylančios laisvos kūrybinės dvasios išraiška persipynusi su išmintimi ir simbolika. Visa tai buvo persmelkta neįtikėtino muzikalumo, o šių kūrinių „skambumas“, dar labiau sustiprino poveikį. Patekau į naują ir žavų ritmų, spalvų ir harmonijų pasaulį, kurį aš tiesiog turėjau įtraukti į muzikinę erdvę. Dar keletą kartų aplankiau M.K. Čiurlionio muziejų, ir kiekvieną kartą ankstesnis efektas tapdavo tik dar stipresnis ir būtent tuo metu aš pradėjau komponuoti muzikinius kūrinius pagal M.K. Čiurlionio paveikslus.“

 

Koncertuose Vilniuje, M.K. Čiurlionio namuose kovo 11 dieną 16 val. ir Kaune, Nacionaliniame M.K. Čiurlionio dailės muziejuje kovo 12 dieną 17.30 val. skambės Čiurlionio kūrinių įkvėpti Urio Brenerio kūriniai „Auka“, „Rex“, preliudai fortepijonui, o taip pat naujas kompozitoriaus opusas „Žydiška siuita“, kuri yra skiriama žydų istorijos metams. Drauge su kompozitoriumi muzikuos žinomi Lietuvos muzikai: smuikininkė Rasa Vosyliūtė, violončelistė Onutė Švabauskaitė ir klarnetininkas Rimvydas Savickas. Koncertų-susitikimų metu kompozitorius pasidalins mintimis apie savo kūrybą ir jos santykį su Čiurlionio palikimu.

 

Uri Brenerio koncertus Vilniuje ir Kaune parėmė Lietuvos Žydų (Litvakų) bendruomenė, Geros valios fondas ir Lietuvos kultūros taryba.

 

Koncertai–susitikimai su kompozitoriumi ir pianistu dr. Uri Brener (Izraelis), pirmą kartą Lietuvoje taip plačiai pristatant jo kūrybą, paženklintą M. K. Čiurlionio paveikslų. Koncertai įvyks:

Vilniuje kovo 11 d. 16 val. M. K. Čiurlionio namuose (Savičiaus g. 11),

Kaune kovo 12 d. 17.30 val. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (Putvinskio g. 55)

Žymos:
MKČ namų inf.,
Uri Brener. organizatorių nuotr.
Uri Brener. organizatorių nuotr.