7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Koncertas „Smuiko ir violončelės šedevrai“

Ieva Bačiulytė
Nr. 9 (1161), 2016-03-04
Muzika Anonsai
Zbignevas Levickis, Gintaras Rinkevičius ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Nuotrauka iš LVSO archyvo
Zbignevas Levickis, Gintaras Rinkevičius ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Nuotrauka iš LVSO archyvo

Kovo 4 d. Vilniaus kongresų rūmuose laukia ypatingas pasirodymas – koncerte „Smuiko ir violončelės šedevrai“ kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu Latvijos operos vyriausiojo dirigento Martino Ozolinio, pasirodys net du solistai – smuikininkas Zbignevas Levickis ir violončelininkas Povilas Jacunskas. Tai reta proga išvysti šiuos garsius Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro artistus solistų amplua. Turbūt labiausiai žavi garsių muzikantų nuoširdumas, atsidavimas ir meilė muzikai. Paklausti, kaip gimė mintis surengti tokį koncertą, artistai pasakoja, kad šią idėją nešiojosi jau seniai. „Mendelssohno koncertas smuikui man – gražiausias koncertas, pasakoja Z. Levickis. Mendelssohnas yra romantinio koncerto pradininkas, niekas prieš jį nesukūrė tokio koncerto smuikui. Dar labai įdomu, kad jis šitą koncertą parašė smuikininkui Ferdinandui Davidui. F. Davidas buvo Leipcigo Gevandhauzo orkestro koncertmeisteris. Praėjus beveik 200 metų šis dalykas pasikartoja – orkestro koncertmeisteris groja solinį koncertą.“

 

Dėl savo kūrinio pasirinkimo neabejoja ir violončelininkas P. Jacunskas. „Aš norėjau pagroti būtent Sergejaus Prokofjevo simfoniją violončelei, o ne kokį kitą kūrinį iš klasikinio repertuaro. Šis kūrinys man labai svarbus – aš labai myliu šitą muziką. Ačiū Dievui, viskas išėjo gerai ir bus galimybė pamuzikuoti“, džiaugiasi artistas. Paklaustas, ar Lietuvoje dar kas nors atlieka šį kūrinį, P. Jacunskas sako: „Tai nėra tas kūrinys, kurį visi mielai groja. Nors klausyti jo lengva, jis be galo sudėtingas, labai daug techninių uždavinių – sudėtingas ir muzikinis turinys, ir jo įprasminimas. Tai nelengva užduotis ir dirigentui – reikalinga ypatinga technika, nes faktūra smulki, sudėtinga, tempai žvėriški – kartais nėra kada net oro įkvėpti. Kartu šis kūrinys yra laikomas vienu iš sėkmingiausių Prokofjevo ekspresinės lyrikos perlų.“

 

Atlikėjai sako, kad vienas žaviausių dalykų jų darbe yra nuolatinis kūrybinis procesas. „Man labiausiai patinka, kad tu niekada nežinai, kas tavęs laukia, – sako Z. Levickis. – Tai susiję ir su interpretacija, ir su atlikimu. Dabar, kai prasidėjo intensyvus pasiruošimas koncertui, aš kiekvieną dieną atrandu kažką naujo.“ Tačiau jis tvirtina, kad muzikoje neverta ir negalima demonstruoti savęs. „Tą vis tiek visi jaučia, ir klausytojams tada labai nesmagu, – įsitikinęs Z. Levickis. – Aš žinau, kad grosiu nuoširdžiai, o kaip – dar negaliu pasakyti. Gal tai pasimatys tik generalinėje repeticijoje, o gal tik per koncertą.“ „Tu labai gerai pasakei: nuoširdžiai, – pritaria P. Jacunskas. – Jis gros nuoširdžiai. Aš irgi grosiu nuoširdžiai.“

 

Zbignevo Levickio (smuikas), Povilo Jacunsko (violončelė) ir LVSO koncertas „Smuiko ir violončelės šedevrai“ kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu Martino Ozolinio (Latvija) įvyks kovo 4 d. 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose.

 

Žymos:
Ieva Bačiulytė,
Zbignevas Levickis, Gintaras Rinkevičius ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Nuotrauka iš LVSO archyvo
Zbignevas Levickis, Gintaras Rinkevičius ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Nuotrauka iš LVSO archyvo