7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Daug neįtikėtinų istorijų

Ko laukti 2024-aisiais?

Nr. 2 (1494), 2024-01-12
Kinas
„All of Us Strangers“
„All of Us Strangers“

2024-aisiais laukia daug premjerų. Bus gausu populiarių filmų tęsinių, biografinių filmų ir perdirbinių, be kurių šių dienų kinas, regis, nebesugeba apsieiti. Bus ir pernai lauktų filmų, kurie nepasirodė dėl Holivude vykusių streikų. Lietuvių platintojai neskuba skelbti įsigytų filmų sąrašų, kino festivaliai saugo būsimas programas lyg karinę paslaptį, tad šis sąrašas neišsamus, nors jame bus ir filmų, kurių Lietuvoje greičiausiai nepamatysime, – juos turbūt teks žiūrėti pas kaimynus. Tačiau verta tikėtis, kad kino teatruose laukia ne viena repertuaro staigmena.

 

Filmai...

 

„All of Us Strangers“ (JAV, D. Britanija, 2023). Andrew Haigho filmo herojui scenaristui Adamui nesiseka rašyti scenarijaus, kurio pagrindas – jo prisiminimai. Gyvenimą keičia susitikimas su paslaptingu kaimynu. Adamas netikėtai pateks į tėvų namus, kuriuose gyvena prieš trisdešimt metų mirę tėvai. Namai visai nepasikeitė – atrodo taip pat, kaip tą dieną, kai jie žuvo. Kartu tai pasakojimas ir apie gėjų meilę, ir apie praradimą. Pagrindinius veikėjus suvaidino Andrew Scottas ir Paulas Mescalas.

 

„Berniukas ir garnys“ („Kimi-tachi wa Do Ikiru ka“, Japonija, 2023). „Auksiniu gaubliu“ apdovanotas Hayao Miyazaki filmas – režisieriaus sugrįžimas į kiną po dešimties metų pertraukos. Tai vienas asmeniškiausių ir, matyt, paskutinių didžiojo japono filmų. Jo herojus vienuolikmetis berniukas Mahiko po motinos mirties negali rasti sau vietos. Jis susidraugauja su paslaptingu, žmonių kalba kalbančiu garniu, kuris pasiima berniuką į magišką vietą. Čia gyvena mirusieji ir gyvieji, susilieja dabartis ir praeitis. Čia yra mirties pabaiga ir gyvenimo pradžia.

 

„The Brutalist“ (JAV, 2024). Kelerius metus vėluojantis Brady Corbeto filmas vadinamas epine saga ir netradicine meilės istorija. Jo veiksmas, apimantis trisdešimt metų, pasakoja apie vengrų architektą ir jo žmoną, kurie išgyveno Holokaustą ir 1947-aisiais nusprendžia emigruoti į JAV. Naujoje šalyje jie stebi šiuolaikinės Amerikos statybas ir gauna turtingo kliento užsakymą, kurį įgyvendinti truks kelias dešimtis metų. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Joelis Edgertonas, Marion Cotillard ir Markas Rylance’as. 

 

„Challengers“ (JAV, 2024). Šis Lucos Guadagnino filmas pernai turėjo atidaryti Venecijos kino festivalį, bet dėl streiko jo išleidimas buvo sustabdytas. Tai komedija apie meilės trikampį ir sportą, kurioje pagrindinį vaidmenį sukūrė Zendaya. Jos herojė – teniso žaidėja, po traumos tapusi trenere ir atvedusi savo vidutinybę vyrą (Mike Faist) į sporto aukštumas. Dabar jam teks susikauti su senu draugu – buvusiu žmonos vaikinu. Bendra praeitis daug ką lemia, taip pat ir už korto ribų.

 

„Pilietinis karas“ („Civil War“, JAV, D. Britanija, 2024). Alexo Garlando filme grupė žurnalistų keliauja po pilietinio karo apimtą šalį. Tik tai pasakojimas ne apie XIX a. JAV, bet apie ateitį, kurioje prezidentas nori būti diktatoriumi, o keliais važinėja karinės grupuotės. Todėl neatsitiktinai Jesse’o Plemonso įkūnijamas herojus klausia filmo veikėjų, kokios rūšies jie yra amerikiečiai. Pagrindinį vaidmenį atlieka Kirsten Dunst.

 

„Drive-Away Dolls“ (JAV, D. Britanija, 2023). Broliai Coenai filmus jau kuria atskirai. Ši Ethano Coeno komedija, kurios scenarijų jis parašė kartu su žmona Tricia Cooke, pasakoja apie Džemę, apraudančią išsiskyrimą su mergina, ir apie jos ramią draugę Marian, siekiančią keisti gyvenimo būdą. Ieškodamos naujos pradžios Džemė ir Marian spontaniškai išsirengia į kelionę, bet įsėda į automobilį, kurį išsinuomojo kažkas kitas. Netrukus jų planus pakeis susitikimas su nevykėlių nusikaltėlių gauja. Filme vaidina Margaret Qualley, Geraldine Viswanathan, Mattas Damonas.

 

„Interesų zona“ („The Zone of Interest“, D. Britanija, JAV, Lenkija, 2023). Jonathanas Glazeris filmus suka retai, bet kiekvienas sulaukia didžiulio dėmesio. Pernai Kanuose Didžiuoju prizu apdovanota „Interesų zona“ – laisva Martino Amiso romano ekranizacija. Jos veikėjai – Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos komendantas Rudolfas Hössas (Christian Friedel) ir jo žmona Hedviga (Sandra Hüller). Glazeris rodo jų kasdienybę, namus, kurie abiem yra svajonių išsipildymas, ir visišką abejingumą tam, kas vyksta už tuos namus nuo lagerio skiriančios sienos.

 

„The Holdovers“ (JAV, 2023). Komiška Alexanderio Payne’o drama – viena šiųmečių „Oskarų“ favoritų. Ji nukels į 1970-ųjų Kalėdų išvakarėse ištuštėjusią mokyklą-internatą. Mokinių ir kolegų nemėgstamas mokytojas Polas (Paul Giamatti) liko prižiūrėti tų, kurie negali grįžti namo. Po kelių dienų toks lieka tik vienas – problemiškas penkiolikmetis Angusas, kurį už blogą elgesį norima išmesti. Prie jų prisideda virėja Merė – jos sūnus neseniai žuvo Vietname. Šie trys skirtingi žmonės sniego užklotoje Naujojoje Anglijoje dvi savaites dalijasi komiškais nutikimais, padeda vienas kitam suprasti, kad nėra pririšti prie praeities ir gali laisvai pasirinkti savo ateitį.

 

„Kos“ (Lenkija, 2023). Šį pernai Gdynės „Auksiniais liūtais“ apdovanotą Paweło Maślonos filmą kritikai lygina su bravūriškomis Quentino Tarantino istorinėmis fantazijomis. ...Generolas Tadas Kosciuška (Jacek Braciak) 1794-ųjų pavasarį grįžta į Lenkiją kartu su bajorais ir valstiečiais rengti sukilimo prieš rusus. Kosciušką seka rusų rotmistras Duninas (Robert Więckiewicz) – jo tikslas sugauti generolą prieš sukilimo pradžią. Generolą lydi ištikimas draugas ir buvęs vergas Domingas (Jason Mitchell). Šis sutinka nesantuokinį lenkų didiko sūnų Ignacą (Bartosz Bielienia), kuris nori susigrąžinti herbą ir turtus. Testamente jam tai užrašė miręs tėvas, bet užginčijo teisėtai gimęs brolis. Domingas ir Ignacas atsiduria dvare, kur slapstosi generolas. Lemtingą akimirką Ignacui teks apsispręsti, ar toliau siekti turtų ir titulo, ar prisidėti prie Kosciuškos.

 

„Kryčio anatomija“ („Anatomie d’une chute“, Prancūzija, 2023). Pelnęs visus svarbiausius 2023-iųjų įvertinimus – Kanų „Auksinę palmės šakelę“, kelis Europos kino akademijos apdovanojimus, tarp jų ir geriausiam filmui, aktorei bei režisierei, kelis „Auksinius gaublius“ –Justine Triet filmas yra teismo drama. Rašytoja, kurią suvaidino Sandra Hüller, apkaltinama nužudžiusi vyrą. Bet kas iš tikrųjų atsitiko name kalnuose netoli Grenoblio? Filmo kūrėjai dramaturgiškai tiksliai rodo, kas slypi už tradicinės šeimos įvaizdžio, atskleidžia vyro ir žmonos konflikto esmę, preparuoja jų abiejų kūrybines ambicijas, kaltės jausmą bei santykius su vienuolikmečiu sūnumi, kuris taip pat tampa teismo dalyviu. Jo liudijimas didžia dalimi ir lems teismo sprendimą.

 

„Meistras ir Margarita“ („Master i Margarita“, Rusija, 2024). Michailo Lokšino („Sidabrinės pačiūžos“) filmas – naujausia Michailo Bulgakovo romano ekranizacija. Veiksmas perkelia į 4-ojo dešimtmečio Sovietų Sąjungą. Garsus rašytojas (Jevgenij Cyganov) staiga patenka į skandalą. Jo pjesė uždraudžiama, draugai demonstratyviai vengia susitikti, bet netrukus jis susipažįsta su Margarita (Julija Snigir). Įkvėptas meilės rašytojas pradeda naują romaną, kurio veikėjai – jo aplinkos žmonės, o pagrindinis herojus – paslaptingasis Volandas. Šio prototipas yra neseniai sutiktas užsienietis (August Diehl). Ilgainiui rašytojas ima nebepastebėti, kaip fantazija ir tikrovė susilieja į viena.

 

„Mickey 17“ (JAV, 2024). Tai „Parazitu“ pasaulyje išgarėjusio Pietų Korėjos režisieriaus Bong Joon-ho filmas – Edwardo Ashtono mokslinės fantastikos romano ekranizacija. Filmo herojus, kurį vaidina Robertas Pattinsonas, dalyvauja ekspedicijoje, siekiančioje kolonizuoti ledo pasaulį. Pattinsono veikėjas priklauso menkesnei kolonizuotojų kategorijai, mat yra kažkelinta klonuota versija. Po kiekvienos mirties jis gauna naują kūną, bet išsaugo daugumą prisiminimų. Filme taip pat vaidina Stevenas Yeunas, Naomi Ackie, Toni Collette ir Markas Ruffalo.

 

„Nematomi draugai“ („IF“, JAV, 2024). Johnas Krasinskis („Tylos zona“) klausia, kas atsitinka su įsivaizduojamais draugais, kai juos sugalvoję vaikai užauga. Jo filmas – kelionė į vaikų vaizduotę. Filmo herojė (Kaylie Fleming) sugeba matyti kitų vaikų įsivaizduotus draugus.

 

„Patient No.1“ (Sakartvelas, 2023). Rezo Gigineišvilio („Įkaitai“) filmas perkelia į SSRS pabaigos laikus. Komunistų partijos generalinis sekretorius Konstantinas Černenka sunkiai serga, gydosi klinikoje, bet valdžios neatiduoda. Jis kartoja: „Valdžią tik ima, jos niekad neatiduoda.“ Bet tai patogu ir elitui, ir specialiosioms tarnyboms, nes kol Černenka gyvas, skirtingos grupuotės kraunasi politinius taškus. Tad generalinis sekretorius savaip net yra pasmerktas gyventi. Jį slaugo jaunutė Saša. Būdama nepastebima ir trapi, ji atsako už svarbiausio šalies funkcionieriaus gyvybę. Pagrindinį vaidmenį sukūrė Aleksandras Filipenka, kurį galima sutikti Vilniaus gatvėse. Taip pat vaidina Olga Makejeva ir Inna Čiurikova (regis, tai paskutinis šios aktorės vaidmuo).

 

„Prasti reikalai“ („Poor Things“, JAV, Airija, D. Britanija, 2023). Šis Yorgoso Lanthimoso filmas, ką tik apdovanotas keliais „Auksiniais gaubliais“, pernai – Venecijos „Auksiniu liūtu“, yra tarsi feministinis „Frankenšteino“ variantas. Jis primins ir „Pigmalioną“, ir niūrias Davido Lyncho fantazijas. „Prasti reikalai“ – to paties pavadinimo škotų rašytojo Alasdairo Gray’aus romano ekranizacija. Ekscentriškas mokslininkas Godvinas (sutrumpintai Godas, arba Dievas) Baksteris (Willem Dafoe) grąžina gyveniman mirusią moterį. Bela (Emma Stone) prisikelia kaip tabula rasa ir mokslininkas gali ją formuoti, mokyti papročių, kalbos ir pasaulio. Tačiau laikui bėgant Bela nebenori gyventi lyg laboratorijos eksponatas ir išsirengia į kelionę. Londone, Aleksandrijoje ir Paryžiuje ji patirs visus sekso ir prievartos, pesimizmo ir idealizmo, kapitalizmo ir socializmo, pagaliau – patriarchato ir santuokos niuansus. Vilkėdama skirtingus kostiumus ir prisiimdama skirtingus socialinius vaidmenis Bela apnuogina to, kas vadinama normalumu, nenormalumą. Kitaip tariant, Lanthimosas primena, kad visi savaip esame keisti.

 

„The Shrouds“ (Kanada, 2024). Gera žinia pasiilgusiems Davido Cronenbergo filmų: iškart po Lietuvoje vis dar neparodyto filmo „Crimes of the Future“ (2022) režisierius pradėjo kurti „The Shrouds“ – pasakojimą apie išradėją, gedintį savo žmonos, kuris konstruoja mašiną, gebančią kurti ryšį su mirusiaisiais. Filme vaidina Guy Pearce’as, Diane Kruger ir Vincent’as Casselis.

 

...perdirbiniai ir tęsiniai

 

„A Quiet Place: Day One“ (JAV, 2024). Vasarą turėtų pasirodyti dar vienas „Tylos zonos“ tęsinys. Jo režisierius – nebe Krasinskis, o Michaelas Sarnoskis. Filme pasakojama, kas vyko prieš prasidedant pirmojo filmo veiksmui, – kaip Žemėje prasidėjo aklų ateivių, turinčių fenomenalią klausą, įsiveržimas. Pagrindinį vaidmenį sukūrė Lupita Nyong’o.

 

„Ištraukti peiliai 3“ („Knives Out 3“, JAV, 2024). Rianas Johnsonas žada tęsti privataus detektyvo Benua Blanko nuotykius, nors dar neaišku, kada prasidės filmavimas. Neaišku ir kas bus Danielio Craigo partneriai ar partnerės. Tačiau galima įtarti, kad detektyvas ir vėl bandys įminti grakščiai suregztą kriminalinę mįslę, o filmui nepristigs humoro ir tikros pramogos atmosferos. 

 

„Joker: Folie à deux“ (JAV, 2024). Niekas nesitikėjo, kad pirmasis „Džokeris“ bus toks sėkmingas – uždirbs per milijardą dolerių, gaus Venecijos „Auksinį liūtą“ ir net vienuolika „Oskaro“ nominacijų. Bet kurdamas tęsinį Toddas Phillipsas nusprendė nekartoti ankstesnio filmo recepto. Tęsinys bus miuziklas, o Joaquino Phoenixo partnerė Lady Gaga vaidins Džokerio mylimąją Harlę Kvin. Beje, originalus filmo pavadinimas – medicinos terminas, apibrėžiantis situaciją, kai paranojiškos ligonio mintys apima ir jam artimą žmogų.

 

„Furiosa“ (JAV, Australija, 2024). Jei dar nepamiršote 2015 m. matyto filmo „Pašėlęs Maksas: įtūžio kelias“ ir bravūriško Charlize Theron vaidmens, Georges’as Milleris siūlo tęsinį. Iš pradžių jis planavo kompiuteriu pajauninti Theron, bet galiausiai pasiūlė jos vaidmenį Anyai Taylor-Joy. Vaikystėje pagrobta Furioza patenka į galingos baikerių ordos rankas ir visą gyvenimą ieško kelio namo. Filme rodoma Furiozos įtūžio priešistorė, kai mergina atsiduria konflikto tarp baikerių centre.

 

„Kopa. Antra dalis“ („Dune: Part Two“, JAV, Kanada, 2024). Pasak režisieriaus Denis Villeneuve’o, pirmasis filmas pagal Franko Herberto epopėją buvo tik užkandis. Pagrindinis valgis – naujoji filmo dalis, kurioje Timothée Chalameto herojus pradeda dvasinę ir fizinę kelionę, kad įgyvendintų pranašystę ir taptų Kopos žmonių išvaduotoju. Pasak režisieriaus, joje bus daugiau veiksmo ir specialiųjų efektų. Prie pirmosios dalies žvaigždžių Zendayos, Rebeccos Ferguson, Josho Brolino, Stellano Skarsgårdo antrojoje prisijungs Christopheris Walkenas, Florence Pugh, Léa Seydoux ir kt.

 

„Nosferatu“ (JAV, 2024). 1922-aisiais pasirodžiusio F.W. Murnau filmo „Nosferatu – siaubo simfonija“ perdirbinio teks palaukti, nes jis planuojamas šių metų Kalėdoms. Režisierius Robertas Eggersas („Švyturys“) neslepia, kad vokiečių ekspresionizmo klasiko filmas – tarp jo mėgstamiausių. Bet jis nesirengia kopijuoti Murnau ir žada kitaip sudėlioti akcentus. Grafo vampyro vaidmeniui jis pasirinko Billą Skarsgårdą, o šio partneriai bus Lily-Rose Depp, Nicholas Houltas ir Willemas Dafoe.

 

Parengė Kora Ročkienė

„All of Us Strangers“
„All of Us Strangers“
„Berniukas ir garnys“
„Berniukas ir garnys“
„Challengers“
„Challengers“
„Drive-Away Dolls“
„Drive-Away Dolls“
„Pilietinis karas“
„Pilietinis karas“
„Kryčio anatomija“
„Kryčio anatomija“
„Interesų zona“
„Interesų zona“
„Patient No.1“
„Patient No.1“
„Furiosa“
„Furiosa“