7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Alexandros Bondarev fotografijų ir tekstų parodoje – namavimo praktikos bei analoginis žvilgsnis į Žmogų

„Drifts“ galerijos inf.
Nr. 23 (1515), 2024-06-07
Fotografija Anonsai
Alexandra Bondarev, „Dvi moterys kalne“. Imlilis, Marokas. 2022 m.
Alexandra Bondarev, „Dvi moterys kalne“. Imlilis, Marokas. 2022 m.

Trečiadienį, birželio 12 d., šiuolaikinio meno galerijoje „Drifts“, įsikūrusioje T. Vrublevskio g. 6-2, Vilniuje, atveriama jaunosios kartos fotografės ir poetės Alexandros Bondarev paroda „Namaujant“. Tai – pirmoji menininkės personalinė paroda Lietuvoje, kurioje pristatoma analoginių fotografijų ir poetinių etiudų serija bei videokūrinys. Šioje serijoje skleidžiasi autentiškas žvilgsnis į Žmogų ir menininkės sugalvotos sąvokos – namavimo – praktika kaip buvimo su savimi ir Kitu santykis.

„Pastarąjį dešimtmetį daug keliavau, iš esmės neturėjau pastovių fizinių namų. Ilgiau nusėdusi Sakartvele, klajodama po Maroką, pradėjau (pa)stebėti, kas man atstoja namus ir to ieškoti – namauti. „Namus“ plačiąja prasme suvokiu kaip erdvę (nebūtinai ketursienę), kurioje jaučiamės ir galime būti savimi – per įvairius įpročius bei ritualus, o svarbiausia – kitų autentiškų žmonių pagalba,“ – apie namavimo praktiką pasakoja parodos autorė Alexandra Bondarev. 

Parodoje pristatomos fotografijos ir tekstai – tokio namavimo padarinys. Iškabintos tarsi kasdieniai iš kelioninės kuprinės išsliuogę drabužiai, šios fotografijos sutelktos į Žmogų – nuogą, tikrą ir dėl to savą, paradoksaliai ir visuomet savitą, ir atskleidžiantį universalias vertybes, belaikes tiesas. Čia išnyksta skirtis tarp kelyje sutiktų vaikų, senolių, kalniečių ar gatvės prekeivių ir artimiausių fotografės draugų, bičiulių bei šeimos narių. Taip suniveliuojant globalumą ir lokalumą individuali savastis ir priklausymas bendruomenei nebenuneigia vienas kito, o veikia kaip dvi to paties vienakrypčio bilieto pusės. Šis bilietas, tuo tarpu, veda Namo – į save ryšyje su Kitu.

„Kelyje pradėjus namauti, lyg atsitiktinai man ant kaklo pakibo analoginis fotoaparatas: ėmiausi fiksuoti autentiškus ar kitaip man namiškiais tampančius žmones bei situacijas. Lygiagrečiai ir pats fotografavimas, fiksuojamo gyvenimo išjautimas bei aprašymas ne tik šviesa, bet ir žodžiais, tapo namus atstojančiu ritualu,“ – tęsia kūrėja.

Humanistinės antropologijos ir spontaniškos dokumentikos principais grįstus kadrus lydi tekstai – iš kelyje-namuose ištikusių patirčių gimę poetiniai etiudai ir pristatomus vaizdus kontekstualizuojančios istorijos.

Parodos veikimo metu bus organizuojami susitikimai su menininke A. Bondarev. Pirmoji ekskursija su autore įvyks birželio 15 d., 14 val. Informaciją apie kitus susitikimus rasite galerijos „Drifts“ socialiniuose tinkluose.

Alexandra Bondarev – jaunosios kartos menininkė, kurianti analoginės fotografijos, dokumentinio videomeno ir poezijos srityse. 2016 m. baigė lituanistiką ir ispanistiką Vilniaus universitete. Pastarąjį dešimtmetį gyvenusi septyniose valstybėse ir nuolatos keliaujanti po skirtingus žemynus, nuo 2023 m. kūrėja daugiau laiko leidžia gimtajame Vilniuje. 

Lietuvos meno lauke gerai žinoma kaip kultūros tekstų vertėja ir redaktorė, nuo 2022 m. A. Bondarev ėmė plačiau dalintis asmenine kūryba. 2023 m. jos darbai pirmąsyk pristatyti Tbilisio galerijoje „Fotografia“ trijų fotografų parodoje „Based in Tbilisi“, vėliau – šiuolaikinio meno mugėje-parodoje „Komisas“ „Tech Zity“ Vilniuje ir Vilniaus „Fotografijos savaitgalyje“. 2022 m. jos poetinė kūryba publikuota Sarajevo kultūros žurnale „Punkura“, o paskesniais metais pristatyta meno ir edukacijos centre Rupert bei MO muziejuje Vilniuje kaip projekto „Meilės chrestomatija“ dalis. 

Paroda šiuolaikinio meno galerijoje „Drifts“ veiks iki 2024 m. birželio 28 d. Galerija įsikūrusi Vilniuje, T. Vrublevskio g. 6-2, darbo laikas III–V: 12–18 val., VI: 12–16 val. Lankymas nemokamas.

Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Alexandra Bondarev, „Dvi moterys kalne“. Imlilis, Marokas. 2022 m.
Alexandra Bondarev, „Dvi moterys kalne“. Imlilis, Marokas. 2022 m.