7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Sapiegų rūmai: 2024 m. apžvalga ir 2025 m. programa

Sapiegų rūmų inf.
Nr. 5 (1540), 2025-02-07
Dailė Anonsai
Eva Kot’átkova, „Interviu su monstru“. „MeetFactory“. Praha. 2021 m. „Studio Flusser“ nuotr.
Eva Kot’átkova, „Interviu su monstru“. „MeetFactory“. Praha. 2021 m. „Studio Flusser“ nuotr.

Praėjusieji metai – darbingi ir vaisingi

2024 m. balandžio mėn. lankytojams atverti Sapiegų rūmai sulaukė per 30 000 lankytojų, kuriems pasiūlė intensyvią meninę ir pažintinę programą: pristatyta pirmoji didžioji paroda „Užuovėja“ bei 3 trumposios parodos (Mindaugo Navako „Porcelianas rūmams“, „Artists' Film International 2024“, „JCDecaux premija: ruduo“), naujoje rūmų interneto svetainėje publikuotas menininkų garso kūrinių Sapiegų rūmams rinkinys, sudaryta įvairių amžiaus grupių poreikius atitinkanti ir skirtingas meno rūšis apimanti edukacijų programa, surengta per 580 edukacinių užsiėmimų, nuolat organizuotos ekskursijos su gidais (istorinės, apie parodas, apie restauravimą, apžvalginės), surengta per 20 koncertų, rūmuose įvyko daugiau kaip 20 konferencijų ir reprezentacinių renginių, užmegztos partnerystės socialinės įtraukties didinimo srityje, pritrauktos rėmėjų lėšos, pasirašyta pirmoji ŠMC ir SR mecenatystės sutartis su nekilnojamojo turto vystytoju „Reefo“, atlikti neinvaziniai sienų tapybos tyrimai, panaudojant Lietuvoje iki šiol nenaudotas technologijas, bendradarbiauta su LNMMB ir LNM kompetencijų kėlimo srityje, su VDA – rengiant mokslo sklaidos renginius. Taip pat sukurtas audiogidas, Sapiegų rūmai pirmieji regione įsitraukė į tarptautinę kultūros įstaigų gidų platformą „Bloomberg Connects“, išleistas vaikams skirtas pažintinis leidinys Sapiegų rūmų tema, o metų pabaigoje pasirodė  parodos „Užuovėja“ pagrindu sudaryta knyga.

 

2025 m. meno programa

Sapiegų rūmų I a. Šiaurinėje galerijoje 2025 m. bus pristatytos trys personalinės parodos. Vasario 7 d. lankytojus kviesime į čekų menininkės Evos Kot’átkovos (g. 1982) instaliaciją Interviu su monstru“. Menininkės darbuose, kurie neretai primena monumentalias scenografijas, gilinamasi į institucijų kontrolės, manipuliacijos ir diskriminacijos formas. Kot’átkovos kūryboje taip pat nagrinėjamos binarinio mąstymo struktūrų, stereotipų bei prietarų formavimasis ir ieškoma naujų bendravimo ir bendrabūvio formų, paremtų laisvės, lygybės ir empatijos principais.

 

Birželio 13 d. duris atvers Marijos Arusoo kuruojama estų menininkės Edith Karlson (g. 1983) personalinė paroda. Jos įprastai didelio mastelio įvietintose skulptūrinėse instaliacijose pagrindinį vaidmenį atlieka gyvūnai, žmonės ir iš aiškių apibrėžčių išsprūstančios būtybės. Menininkės kūriniai atskleidžia šiuolaikinį žmogų kamuojančias būsenas, paslapties netekusio pasaulio absurdą ir slapčiausius jausmų bei vaizduotės impulsus.

 

2025 m. Šiaurinės galerijos sezoną užbaigs spalio 3 d. atsidarysianti vokiečių ir irakiečių kilmės menininkės Lin May Saeed (1973–2023) paroda. Jos kūryba apima putplasčio skulptūras ir reljefus, piešinius bei plieno objektus (vadinamuosius vartus). Unikalus Saeed vaizdinių pasaulis, kuriame susipina atpažįstami Rytų ir Vakarų kultūrų motyvai, atskleidžia gyvūnų nepriklausomybės ir pavergimo naratyvus.

 

I a. ir jame veikiančias parodas bus galima lankyti nuo vasario 7 d. įprastu laiku. Sapiegų rūmų I a. lankymas visuomet nemokamas. 

 

Balandžio 4 d. prasidės didžiosios parodos „Atbuli griaučiai“ atidarymo savaitgalis. „Atbuli griaučiai“ – tai Post Brothers ir Edgaro Gerasimovičiaus kuruojama grupinė paroda bei judančio vaizdo kūrinių peržiūrų serija. Parodos centre – kūno traktavimas animacijos istorijoje ir jo refleksijos šiuolaikinio meno kūrėjų praktikose. Atsispiriant nuo praeityje Sapiegų rūmuose veikusių karo ligoninės ir akių klinikos istorijos, parodoje nagrinėjama animacijai būdinga optinių technologijų ir kūniškumo sintezė, apmąstomos kūno manipuliavimo ir disciplinavimo praktikos, dominuojančios nenormatyvaus kūno reprezentacijos formos ir priešinimosi joms būdai.

Rudenį kviesime į meninink(i)ų filmų parodą „Artists’ Film International 2025“ (AFI’25). „Artists’ Film International“ yra tarptautinė meninink(i)ų filmų sklaidos platforma, kurią 2008 m. įsteigė Londono „Whitechapel“ galerija. Nuo įkūrimo pradžios prie AFI programos organizavimo prisidėjo 32 tarptautinės meno institucijos. Alternatyvios platformos pagrindas – nehierarchiniai, ribas kvestionuojantys ir bendradarbiavimo pagrindu sukurti kuratoriniai modeliai. Reaguodama į pasaulyje aktualias temas AFI skatina kolektyvinę veiklą ir tarpkultūrinį dialogą, ragina keistis idėjomis ir perspektyvomis, suteikia galimybę menininkams ir menininkėms pristatyti savo kūrinius tarptautinei auditorijai.

Šiųmetinė AFI’25 programa nagrinėja „Sapnų būsenas“ (angl. Dream States), aktualizuodama sapnų kaip transformuojančių erdvių vaidmenį, kuriose apdorojama praeitis ir įsivaizduojamos alternatyvios ateitys, kur susipina subjektyvi patirtis ir išorinė realybė. Programoje Sapiegų rūmai pristatys Mykolo Valantino videokūrinį Lullaby’s Fault (2023), savo siužetu nukeliantį į atokią Lietuvos provinciją, kur dviejų brolių žaidimai, vedini nežabotos vaizduotės, pamažu įgauna smurto atspalvių. Tačiau smurtas lieka už kadro – fragmentuota, tarp praeities ir dabarties klajojanti pasakojimo struktūra tyrinėja nutylėto įvykio pasekmes, jų apraiškas traumos paveikto žmogaus sąmonėje.

Kiti svarbūs renginiai

Sausio 25 d. Sapiegų rūmuose prasidėjo meninink(i)ų judančių vaizdų programa. Pirmame sezone pristatomi kūriniai, kuriuose menininkės ir menininkai klausia, kaip mes pažįstame ir patiriame pasaulį. Šiuose filmuose, puoselėjančiuose kritinį santykį su šiuolaikybe, aktyviai užklausiama apie žinojimo sistemas ir reprezentavimo formas, ypatingas dėmesys skiriamas archyvui, atminčiai, kalbai ir feministinei pasaulėkūrai. Renginius lydės susitikimai ir pokalbiai su programos dalyvėmis ir dalyviais.

Kovo 8 d. kviesime į pirmąjį Sapiegų rūmų simpoziumą. Vienos dienos intensyviems mainams susiburs meno istorikės (-ai), restauratorės (-iai) ir sociologės (-ai), kurių dėmesio centre – senėjimo tema, jos reprezentacija mene, epistemologiniai ir praktiniai iššūkiai susidūrus su medžiagų nepastovumu laike.

 

Minirūmai Sapiegų rūmuose

Minirūmai – išskirtinis vasario 20–23 d. vyksiantis renginys 10–15 metų jaunuoliams, paremtas minimiesto žaidimo modeliu. Minirūmai bus kuriami tikruose XVII a. Sapiegų rūmuose sukonstruojant mažesnio mastelio fizinę aplinką. Čia jaunuoliai galės išbandyti įvairias profesijas, keistis žiniomis, gauti atlyginimą, dalyvauti rūmų susirinkimuose ir priimti teisinius nutarimus. Pradžioje suteikiamos instrukcijos padės suprasti, kad rūmai – ne vien pastatas, bet unikali, savarankiškai veikianti ir save aprūpinanti sistema, kurioje kiekvienas gali rasti sau vietą.

 

2025 m. kamerinės muzikos programa

Kamerinės muzikos programa siekiama klausytojams pristatyti tiek skirtingų epochų (nuo senosios iki šiuolaikinės) muziką, tiek ir žanrų bei atlikimo įvairovę, todėl didelė dalis koncertų organizuojama bendradarbiaujant su konkretaus laikmečio ar žanro muziką puoselėjančiais atlikėjais. 2025 m. daug dėmesio skirsime aktualiajai muzikai: kartu su partneriais VšĮ „Tarp tylos“ pristatysime šiuolaikinės muzikos koncertų seriją „Playground“, sumanytą specialiai Sapiegų rūmams. Jau netrukus, vasario 13 d., rūmuose vyks pianistės Martos Finkelštein koncertas (rengiamas su MIC), pavasarį taip pat planuojama kompozitoriaus Ramūno Motiekaičio kūrinių premjera. Šių metų muzikos programos naujovė – „operos šerdies“ formatas, kviečiantis patirti klasikinės operos esmę klausantis svarbiausių arijų, ansamblių ir sekant pagrindines siužeto linijas. Šiemet planuojame taip pristatyti keletą operų, kurių veiksmas vyksta rūmuose. Operos šerdis prodiusuojama kartu su VšĮ „Opera Light“. Koncertų sulauks ir senosios muzikos gerbėjos ir gerbėjai – pastaruosius nudžiugins ir  kartu su ansambliu „Canto Fiorito“ metų pabaigoje pakviesime į Sarbievijaus poezijos ir jo laikų muzikos koncertą.

 

Nors rūmų II a. įprastu laiku dirbs nuo balandžio 4 d., atidarius didžiąją parodą, o vasario ir kovo mėn. į II a. patekti bus galima tik per ekskursijas ir renginius, išimtimi taps  kovo 10–16 d., kuriomis nuo 10 iki 22 val. Didžiojoje menėje bus rodomas islandų menininko Ragnaro Kjartansssono videokūrinys „Bliss“ (liet. „Palaima“, 2020). Tai – dvylika valandų trukusio operos dainininkų ir klasikinės muzikos orkestro pasirodymo vaizdo įrašas, nepertraukiamai kartojamos keletas paskutinių akimirkų iš W. A. Mozarto operos „Figaro vedybos“. Malonioje trijų minučių susitaikymo scenoje dramatiškai išsiskleidžia visa emocijų skalė – nuo aistros, kaltės, gėdos, pažeminimo ir pykčio iki malonės, atleidimo, susitaikymo ir laimės.

 

Restauravimo darbai

2025 m. rūmuose bus tęsiami sienų polichromijos tyrimai, taip pat bus vykdomi restauravimo ir konservavimo darbai, išbandomos inovatyvios materialaus paveldo tyrimų technologijos. Tikimasi, susiderinus dėl Nekilnojamųjų kultūros paveldo tvarkybos darbų programos lėšų, galutinai baigti II a. Šiaurinėje galerijoje išlikusios vakarinės ir rytinės sienų polichromijos restauravimo ir konservavimo darbus. Tai – ypač svarbus tvarkybos etapas, nes bus sutvarkyti itin vertingi, didžiausi Lietuvoje išlikę baroko laikų sekuliariosios sienų tapybos fragmentai. Tęsime pradėtą restauravimo ir konservavimo problemų svarstymo, darbų rezultatų sklaidos programą, kuria siekiama visuomenei pristatyti šios svarbios veiklos problematiką, skatinti domėjimąsi architektūros paveldu ir populiarinti restauratoriaus amatą.

 

Kultūros edukacija ir kultūros pažinimo projektai

2025 m. Sapiegų rūmų edukacinė programa, kaip ir pernai, apjungs istoriją, paveldą ir šiuolaikinį meną. Įvairiausiems lankytojams skirtos parodas lydinčios dirbtuvės, edukacijos aktualizuos kito, gyvūno, nenormatyvumo temas, bus dirbama su animacijos technikomis, tekstile, vedami judesio, pasakojimų ir kiti užsiėmimai. Ir toliau bus vedamos ekskursijos parodose, pasakojama apie Sapiegų rūmų istoriją, siūlomos ekskursijos ir edukacijos restauravimo tema. Kaip ir pernai, šiemet Sapiegų rūmuose bus buriama mokymosi bendruomenė.

 

Eva Kot’átkova, „Interviu su monstru“. „MeetFactory“. Praha. 2021 m. „Studio Flusser“ nuotr.
Eva Kot’átkova, „Interviu su monstru“. „MeetFactory“. Praha. 2021 m. „Studio Flusser“ nuotr.