7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma 700-ajam Vilniaus miesto gimtadieniui skirta tarptautinė paroda

NDG inf.
Nr. 36 (1485), 2023-11-03
Dailė Anonsai
Michałas Rouba, „Vilniaus vaizdas nuo Tauro kalno“. 1934 m. LNDM
Michałas Rouba, „Vilniaus vaizdas nuo Tauro kalno“. 1934 m. LNDM

Minėdama Vilniaus 700 metų jubiliejų, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija lapkričio 9 d., ketvirtadienį, 18 val. atidaro tarptautinę parodą „Vilnius, Wilno, Vilne 1918–1948. Vienas miestas – daug pasakojimų“. Ją parengė LNDM Nacionalinė dailės galerija ir Nacionalinis muziejus Krokuvoje (Muzeum Narodowe w Krakowie), kūrinius skolino Lietuvos ir Lenkijos muziejai, archyvai ir kitos institucijos. Parodą globoja Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys ir Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministras Piotras Glińskis.

Paroda ir ją lydintis katalogas pristato Lietuvos ir Lenkijos atminties institucijose saugomą tarpukario, karo ir ankstyvojo pokario Vilniaus meninę dokumentaciją: tapybos, grafikos, meninės fotografijos ir  skulptūros kūrinius. Profesorių Giedrės Jankevičiūtės ir Andrzejaus Szczerskio kuruota paroda „Vilnius, Wilno, Vilne  1918–1948. Vienas miestas – daug pasakojimų“ šią vasarą buvo eksponuota Nacionaliniame muziejuje Krokuvoje, o dabar atidaroma Vilniuje.

„Išgirdęs, kad mano kolegos Giedrė Jankevičiūtė ir Andrzejus Szczerskis planuoja kuruoti parodą, skirtą tarpukario Vilniaus dailei, kiek sunerimau. Mat panaši pastanga, po Berlyno sienos griūties nepraėjus nė dešimtmečiui, nebuvo labai rezultatyvi, o tiksliau sakant, – išvis nuėjo perniek. Nerimavau, pasirodo, be reikalo, nes nuo to laiko prabėgęs beveik ketvirtis amžiaus visomis prasmėmis atnešė gražių rezultatų. Paroda ir katalogo tekstų rinkinys liudija šio provokuojančio projekto brandą, todėl esu tikras, kad jie bus įdomūs parodos lankytojoms ir lankytojams“, – sako Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas, linkėdamas atrasti dar nematytą Vilnių.

Menininkų žvilgsnis į daugiatautį ir daugiakultūrį Vilnių

Paroda „Vilnius, Wilno, Vilne 1918–1948. Vienas miestas – daug pasakojimų“ atskleidžia, kaip to laiko Vilnių matė šio daugiautaučio ir daugiakultūrio miesto menininkai. Kolektyvinį Vilniaus paveikslą tarpukario metais pirmiausia kūrė lenkiškosios kultūros atstovai, tačiau labai svarbus šio vaizdinio dėmuo – lietuvių, žydų, baltarusių, rusų, ukrainiečių ir kitų tautybių vilniečių žvilgsnį liudijantys kūriniai.

Paroda per amžininkų sukurtus vaizdus, daugiausia dailės kūrinius ir fotografijas, pristato Vilnių itin sudėtingu laikotarpiu. 1918–1948 m. miestas keliavo iš rankų į rankas, tapdamas tai Lenkijos, tai Lietuvos dalimi, jį buvo okupavę naciai ir sovietai. Okupacijos ir karai radikaliai ir negrįžtamai pakeitė gyventojų sudėtį ir socialinę struktūrą, paliko žymų pėdsaką Vilniaus materialiajame kūne – jo architektūroje ir urbanistikoje.

Iš svarbiausių Lietuvos ir Lenkijos muziejų, bibliotekų ir archyvų parodai atrinkta daugiau kaip 250 kūrinių. Greta plačiai žinomų ir ne kartą reprodukuotų Vilniaus dailės klasikų Ludomiro Sleńdzińskio, Michało Roubos, Jerzy Hoppeno, Jano Bułhako, Adomo Varno, Vytauto Kairiūkščio, Benciono Cukermano kūrinių pristatomi jaunosios kartos dailininkų Hannos Milewskos, Józefo Horydo, Hadassos Gurewicz-Grodzkos, Sofijos Urbonavičiūtės-Subačiuvienės, Vlado Drėmos, Moišės Vorobeičiko ir kt. paveikslai,  grafikos atspaudai ir fotografijos. Dalis jų rodomi pirmą kartą.

„Dailės muziejai turi didelį edukacinį potencialą ir man be galo džiugu konstatuoti, kad šia paroda ir katalogu jie puikiai jį demonstruoja. Vilniaus miestas šiuo projektu į savo pasakojimų knygą 700-aisiais savo gyvavimo metais įsirašys dar vieną itin svarbų pasakojimą. Už jo sukūrimą noriu nuoširdžiai padėkoti tiek idėjos autoriams, tiek ir visiems, padėjusiems ją įgyvendinti, visų pirma kolegoms iš Krokuvos nacionalinio muziejaus ir Nacionalinės dailės galerijos. Esu tikras, kad tai tik pirmasis iš ateityje mūsų laukiančių įdomių bendrų darbų“, – sako Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.

Parodos kataloge – Vilniaus tarpukario, karo ir pokario metų meninis paveldas

Parodą lydi prof. habil. dr. G. Jankevičiūtės ir prof. dr. A. Szczerskio sudarytas išsamus katalogas, kuriame pristatomas ir analizuojamas iki šiol menkai žinomas Vilniaus tarpukario, karo ir pokario metų meninis paveldas. Leidinyje publikuojami specialiai šiam leidiniui užsakyti 24 žymiausių Lietuvos ir Lenkijos šio laikotarpio dailėtyrininkų ir istorikų straipsniai.

 

Parodos spaudos konferencija vyks lapkričio 9 d., ketvirtadienį, 11 val. LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos g. 22, Vilnius).

Paroda Vilnius, Wilno, Vilne  1918–1948. Vienas miestas – daug pasakojimų“, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma lapkričio 9 d., ketvirtadienį, 18 val., veiks iki 2024 m. vasario 4 d.

Lapkričio 10 d. 18 val. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje parodos atidarymo proga vyks lenkų istoriko ir urbanisto Łukaszo Medekszos vieša paskaita „Šnipinėjimas ir klastojimas: lenkų dailininkai ir miesto planuotojai Armijos Krajovos sąmoksle II Pasaulinio karo metais Vilniuje“.

Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos mokslo taryba

Generalinis rėmėjas  ORLEN Lietuva

Projekto partneriai: Nacionalinis muziejus Varšuvoje, Vilniaus muziejus, Lenkų institutas Vilniuje, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Informaciniai rėmėjai: LRT Plius, „JCDecaux“, Vilnius 700

Rėmėjai: „BTA draudimas“, „Fundermax“, Lietuvos šaulių sąjunga

 

Eksponatus ir fotografinę medžiagą parodai maloniai paskolino net devyniolika Lietuvos ir vienuolika Lenkijos muziejų, archyvų, bibliotekų ir kitų institucijų.

 

Žymos:
NDG inf.,
Michałas Rouba, „Vilniaus vaizdas nuo Tauro kalno“. 1934 m. LNDM
Michałas Rouba, „Vilniaus vaizdas nuo Tauro kalno“. 1934 m. LNDM