7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: LKC inf.

LKC inf.

Kino festivalyje Trieste – ne tik lietuviški filmai, bet ir bendras Baltijos šalių – Italijos prizas

Penktadienį prasidėjusiame Triesto tarptautiniame kino festivalyje Italijoje netrūks svarbių įvykių – Lietuva net tris kartus bus matoma kino programose, o industrijai skirtame forume bus  įteiktas Baltijos šalių ir Italijos bendrai vystomų kino projektų prizas. Tai ilgai laukto tarptautinio susitarimo tarp trijų kino institucijų ir Italijos generalinės kino direkcijos rezultatas.

 

Kino programoje vėl skambės Lietuvos vardas: trumpametražių konkurse rungsis Lauryno Bareišos filmas „Kaukazas“, programoje „Born in Trieste“ bus pristatytas industrijos renginyje vystytas Audriaus Stonio ir latvių režisierės Kristine Briede dokumentinis filmas „Laiko tiltai“, o „Special Events“ programoje bus parodyta lenkų režisieriaus Krzysztofo Zanussi istorinė drama „Eteris“, kurta kartu su Lietuva.

Kadras iš filmo „Eteris“ (rež. K.Zanussi)
Kadras iš filmo „Eteris“ (rež. K.Zanussi)
Kadras iš filmo „Kaukazas“(rež. L.Bareiša)
Kadras iš filmo „Kaukazas“(rež. L.Bareiša)
LKC inf.

2018-ieji – geriausi metai Lietuvos kino rinkai

Lietuvos kino centras susumavo 2018 m. kino teatrų lankomumo duomenis, kurių rezultatai teigia, kad tai buvo geriausi metai kino rinkai po nepriklausomybės atkūrimo. Pasiektas ne vienas rekordas: nustatytas pats didžiausias iki šiol susidomėjimas lietuvišku kinu, pasiektas dokumentinio filmo žiūrimumo rekordas, rekordiškai augo kinuose apsilankiusių žiūrovų skaičius ir bendrosios pajamos.

 

Nacionalinio kino dalis tarp visų kino teatruose rodytų filmų sudarė net 27,9 proc. rinkos. Tai įspūdingas šuolis – 2017 m. kinuose rodytų lietuviškų filmų rinkos dalis siekė rekordu laikytus 21,42 proc. Šiuo rodikliu Lietuva ne tik reikšmingai lenkia kaimynines Baltijos šalis, bei Lenkiją (pastaraisiais metais sudarė apie 24 proc.) ir pagal šį rodiklį artėja prie kitų stiprių kino industrijos valstybių tokių kaip Prancūzija (vidutiniškai apie 37 proc.).

Kadras iš filmo „Tarp pilkų debesų“
Kadras iš filmo „Tarp pilkų debesų“
LKC inf.

Įsigaliojo atnaujinta Europos Tarybos konvencija dėl bendros kino filmų gamybos

Nuo 2019 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo pataisyta Europos Tarybos (ET) konvencija dėl bendros kino filmų gamybos. Tai yra pagrindinis tarptautinis dokumentas, reglamentuojantis šalių santykius kartu gaminant ir finansuojant filmus. Šios konvencijos pagrindu veikia kino paramos fondas „Eurimages“, kurio veikloje dalyvauja 36 valstybės narės.

 

Konvencija buvo pataisyta 2017 m. atsižvelgiant į naujų technologijų naudojimą kino filmų gamyboje, skirtingą valstybių finansinį pajėgumą, ekonominius ir finansinius pokyčius sektoriuje bei didėjančias bendrų kino filmų gamybos ne su Europos Tarybos šalimis apimtis.

LKC inf.

Šimtmečiui skirtą lietuvių kino maratoną pasaulyje uždarys filmų programa Tbilisyje

Pirmadienį Gruzijos sostinėje prasidėjo svarbiausia metų kino šventė – Tbilisio kino festivalis, kurio rengėjai specialia programa sveikina šimtmečius mininčias Baltijos šalis. Šis renginys vainikuoja visus metus trukusį kino sklaidos pasaulyje maratoną, kuriame  specialus dėmesys skiriamas Lietuvos ir Baltijos šalių kino kūrėjams. Turtingą tarptautinio kino festivalio programą papildė penkiolika lietuviškų, latviškų ir estiškų filmų, su žiūrovais susitiks kūrėjai, vyks valstybių partnerystę kine skatinančios diskusijos. Režisierius Raimundas Banionis vadovaus tarptautinei festivalio žiuri..

 

Lietuviškoje programos dalyje kino bus parodyta Marijos Kavtaradzės drama „Išgyventi vasarą“ (2018), Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinis filmas „Rūgštus miškas“ (2018), Audriaus Stonio ir latvių režisierės Kristinės Briedės filmas „Laiko tiltai“ (2018), Eglės Vertelytės tragikomedija „Stebuklas“ (2017), Alantės Kavaitės meilės drama „Sangailės vasara“ (2015). Kino klasikos programoje bus rodomas Raimundo Banionio filmas „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ (1990).

Kadras iš Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinio filmo „Rūgštus miškas“
Kadras iš Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinio filmo „Rūgštus miškas“
Kadras iš Marijos Kavtaradzės filmo „Išgyventi vasarą“
Kadras iš Marijos Kavtaradzės filmo „Išgyventi vasarą“
LKC inf.

Didžiųjų miestų kino teatruose – nemokamos naujai restauruotos lietuvių kino klasikos premjeros

Lietuvos kino centras visuomenei pristato tris naujai restauruotus kino filmus. Po šešiasdešimties metų į šalies kino teatrų ekranus sugrįžta pirmasis lietuviškas filmas vaikams – režisieriaus Vytauto Mikalausko „Žydrasis horizontas“ (1957), debiutinis Vytauto Žalakevičiaus ilgametražis filmas „Adomas nori būti žmogumi“ (1959) ir Gyčio Lukšo psichologinė drama „Vasara baigiasi rudenį“ (1981).

 

Gruodžio 3–5 dienomis 19 val. Vilniaus kino teatre „Forum Cinemas Vingis“, taip pat „Forum Cinemas“ Kaune ir Klaipėdoje vyksiantys šių filmų seansai kviečia nemokamai pamatyti geriausios kokybės lietuvių kino klasikos meistrų darbus ir susitikti su jų kūrėjais. Bus surengti devyni visiems atviri kino seansai. Įėjimas į renginius su nemokamais bilietais, kuriuos galima atsiimti kino teatrų kasose likus 1 val. iki seansų pradžios. Vietų skaičius ribotas.

 

Vilniuje filmą „Vasara baigiasi rudenį“ pristatys režisierius Gytis Lukšas. Vilniuje ir Kaune filmo „Žydrasis horizontas“ pristatyme dalyvaus ir savo prisiminimais pasidalins šiemet nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Auksine gerve“ už gyvenimo nuopelnus šalies kinui apdovanotas operatorius Algimantas Mockus, taip pat Sauliaus vaidmenį filme sukūręs kompozitorius, dirigentas ir pedagogas Laurynas Vakaris Lopas. Susitikime filmo „Adomas nori būti žmogumi“ žiūrovais Vilniuje dalyvaus operatorius A. Mockus. Visų filmų pristatymus Vilniuje ir Kaune moderuos kino kritikai Rasa Paukštytė ir Gediminas Jankauskas.

Kadras iš Vytauto Žalakevičiaus filmo „Adomas nori būti žmogumi“
Kadras iš Vytauto Žalakevičiaus filmo „Adomas nori būti žmogumi“
LKC inf.

Lietuvos kino centras parengė siūlymus kino industrijai

Siekiant abipuse pagarba grindžiamos darbo aplinkos, kurioje nebūtų priekabiavimo ar diskriminacijos apraiškų, Lietuvos kino centras parengė rekomendacijas filmų gamintojams dėl sutarčių su kūrybiniu ir techniniu personalu nuostatų, kuriomis siekiama šalims nustatyti abipusius įsipareigojimus dėl lygybės ir nediskriminavimo užtikrinimo. Su šiomis rekomendacijomis galite susipažinti LKC tinklalapyje.

LKC inf.

„Lietuvių kino savaitė“ Varšuvoje kviečia į susitikimus su Lietuvos kinu

Penktadienio vakarą Varšuvoje, kino teatre „Iluzjon“ prasidėjo išsamiausias pastarųjų metų Lietuvos kino pristatymo projektas Lenkijoje – atidaryta „Lietuvių kino savaitė“. Šis renginys vainikuoja Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtus metus kine. Į atidarymo vakarą susirinkusi Lenkijos kultūros bendruomenė, kino mylėtojai ir Lenkijoje reziduojančių užsienio atstovybių atstovai dalyvavo šventiniame Mindaugo Survilos dokumentinio filmo „Sengirė“ seanse. Sveikinimo žodį tarė ir Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.  

 

„Lietuviško kino savaitė praturtino mūsų šalių valstybingumo atkūrimo 100-mečio jubiliejaus kultūrinių mainų programą. Šis jubiliejus padėjo pajausti, kad esame vienijami ne tik istorinių, bet ir labai stiprių kultūrinių saitų. Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad tęsiama ir plėtojama partnerystė tarp Lietuvos ir Lenkijos kino kūrėjų ir kino industrijos atstovų, aktyviai bendradarbiaujama su Wajdos kino mokykla, padedant Lenkijos specialistams restauruojama lietuviška kino klasika“, – kalbėjo ministrė L. Ruokytė-Jonsson.

Kadras iš filmo „Sengirė“
Kadras iš filmo „Sengirė“
„Lietuvių kino savaitės“ leidinys
„Lietuvių kino savaitės“ leidinys
LKC inf.

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje pristatomi naujai restauruoti lietuviški filmai

Gruodžio 3–5 d. Lietuvos kino centras šiemet jau trečią kartą kviečia nemokamai žiūrėti naujai suskaitmenintus ir restauruotus lietuvių kino klasikų filmus. Kino teatruose „Forum Cinemas“ Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje visuomenei bus pristatyti Vytauto Mikalausko nuotykių filmas vaikams „Žydrasis horizontas“ (1957), Vytauto Žalakevičiaus drama „Adomas nori būti žmogumi“ (1959) ir Gyčio Lukšo psichologinė drama „Vasara baigiasi rudenį“ (1981). Bus surengti devyni visiems atviri kino seansai.

 

„Žydrasis horizontas“ linksmai pasakoja apie berniukų, svajojančių patekti į jūrininkų mokyklą Klaipėdoje ir tolimuosius plaukiojimus, vaikystės romantiką, nuotykius ir išbandymus, susidūrus su tikrove bei kelionėje atsitiktinai sutiktu avantiūristu. Tai pirmasis lietuviškas filmas vaikams ir pirmasis tik Lietuvoje kurtas vaidybinis darbas. Jo filmavimo aikštelėje  kurio dirbo ir vėliau pripažinti lietuvių kino kūrėjai Henrikas Šablevičius, Algimantas Mockus, Arūnas Žebriūnas, vieną vaidmenų sukūrė kino kritikas Eustachijus Aukštikalnis. 

Kadras iš Vytauto Žalakevičiaus filmo „Adomas nori būti žmogumi“
Kadras iš Vytauto Žalakevičiaus filmo „Adomas nori būti žmogumi“
LKC inf.

Talino kino festivalyje – Ernesto Jankausko filmo „Čia buvo Saša“ pasaulinė premjera

Penktadienį Estijoje prasidėjo didžiausias Baltijos šalyse Tarptautinis Talino kino festivalis „Juodosios naktys“. Šių metų renginys ypatingas lietuviškam kinui: Baltijos šalims švenčiant valstybingumo atkūrimo šimtmetį, jame bus pristatyta įvairi ir bene didžiausia šio festivalio istorijoje lietuvių kino programa, įvyks dviejų filmų pasaulinės premjeros.

 

Konkursinėse ir nekonkursinėse „Juodųjų naktų“ programose bus parodyti naujausi lietuviški ir bendros gamybos su Lietuva vaidybiniai bei dokumentiniai filmai, trumpametražių filmų programa ir restauruotas klasikinis filmas, su žiūrovais susitiks gausi lietuvių kino kūrėjų delegacija. Šalies kino profesionalai taip pat dalyvaus konkursinių programų žiuri darbe ir kasmetiniuose kino industrijos renginiuose, kuriuose pristatys savo projektus. Lietuvos kino centro atstovai supažindins su penkerius metus šalyje veikiančios mokestinės lengvatos filmų gamybai rezultatais ir ateities perspektyvomis.

Kadras iš Ernesto Jankausko filmo „Čia buvo Saša“
Kadras iš Ernesto Jankausko filmo „Čia buvo Saša“
Kadras iš Ričardo Matačiaus filmo „Lizdas. Filmas apie du žmones ir du paukščius“
Kadras iš Ričardo Matačiaus filmo „Lizdas. Filmas apie du žmones ir du paukščius“
LKC inf.

Lietuva – „DOK Leipzig“ viešnia

Spalio 29 d. prasidėjusiame 61-ajame Tarptautiniame Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje „DOK Leipzig“ šimtmetį švenčianti Lietuva prisistato šalies viešnios teisėmis. Tarptautinei kino bendruomenei bus pristatyta tris kūrėjų kartas pagerbsianti kino retrospektyva „(Ne)laisvės iššūkiai“, įvyks trijų lietuviškų filmų, kurie varžysis konkursinėse programose, pasaulinės premjeros, šalies kino kūrėjai aktyviai dalyvaus ir industrijos renginiuose.

 

Didelė lietuviško kino retrospektyva seniausiame pasaulyje dokumentikos festivalyje – dvejus metus trukusių derybų tarp Lietuvos kino centro, Lietuvos Respublikos ambasados Vokietijoje ir festivalio rezultatas. Tai didžiausia nacionalinio kino programa šiame renginyje po 12 metų pertraukos. „Dalyvauti „DOK Leipzig“ festivalyje šalies viešnios teisėmis minint valstybingumo atkūrimo šimtmečio jubiliejų yra didelė garbė. Festivalio rengėjai šiemet Lietuvos kūrėjams rodo tikrai išskirtinį dėmesį. Džiaugiamės galėdami tarptautinei auditorijai pristatyti ne tik šiuolaikinę lietuvių dokumentiką, bet ir tuos filmus, kurie dėl istorinių aplinkybių buvo ilgą laiką neprieinami užsienyje“, – sako Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.

Kadras iš Valdo Navasaičio filmo „Rudens sniegas“
Kadras iš Valdo Navasaičio filmo „Rudens sniegas“
Kadras iš Arūno Matelio filmo „Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį“
Kadras iš Arūno Matelio filmo „Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį“
Kadras iš Aaudriaus Stonio filmo „Neregių žemė“
Kadras iš Aaudriaus Stonio filmo „Neregių žemė“
Kadras iš Henriko Šablevičiaus filmo „Kelionė ūkų lankomis“
Kadras iš Henriko Šablevičiaus filmo „Kelionė ūkų lankomis“
  PUSLAPIS IŠ 18  >>> Archyvas