7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: NDG inf.

NDG inf.

Muziejų naktis Nacionalinėje dailės galerijoje

Gegužės 18 d., šeštadienį galerijoje vyks Muziejų nakties renginiai, NDG dirbs 16.00–23.00. Muziejų nakties metu NDG lankymas nemokamas, renginiai - nemokami ir be registracijos.

Nuo 17.00 – Didžiausio muziejų nakties atvirlaiškio kūrimas NDG lauko terasoje

I maršrutas „Paskutinis žvilgsnis į senąją NDG ekspoziciją“

18.00 – edukacinis užsiėmimas „Pamatyk paveikslus pirštais“ vakariniame balkone II aukšte.

19.00 – pokalbis su tapytoju Arvydu Šalteniu 8-oje nuolatinės ekspozicijos salėje.

20.00 – pokalbis su menininku Česlovu Lukensku 10-oje nuolatinės ekspozicijos salėje.

II maršrutas „Nebaigtų reikalų užbaigimas“

19.30 – ekskursija po parodą „Nebaigti reikalai“ su kuratorėmis Aiste Kisarauskaite ir Danute Gambickaite.

20.30 – parodos „Nebaigti reikalai“ architekto Roberto Narkaus laiškų rašymo dirbtuvės „Ant ribos“. Be registracijos.

21.30 – avangardinio repo kūrėjo ir slemo poezijos pradininko Lietuvoje Žygimanto Mesijaus Kudirkos performansas „Kalbant su vaiduokliais: neissiusti el. laiškai netikriems adresatams“. Performansas vyks anglų kalba NDG auditorijoje.

22.00 – Projekto VAIBAI ORE (Darius Jurevičius, Vadimas Korotajevas, Matas Laužadis) muzikinė poema „k a m (?) i n a I” NDG auditorijoje.

Muziejų nakties dalyvių, apsilankiusių NDG renginiuose, laukia ir daugiau netikėtų siurprizų!

NDG inf.

Geras gyvenimas. Verslumo bendruomenės

Ketvirtadienį, 2019 m. vasario 21 d. 18:00 - 20:00
Nacionalinės dailės galerijos auditorija
Konstitucijos pr. 22, Vilnius

Martos Dauliūtės ir Viktorijos Šiaulytės meninio tyrimo „Geras gyvenimas“ pristatymas ir diskusija su Lietuvos kultūros ir verslo lauko dalyviais

Dalyvauja: Miglė Bareikytė (Leuphana universitetas), Domas Dargis (Solo Society, EIKA), Šarūnas Butkus (Lighthouse, Baltijos technologijų parkas ir Viremidos investicijos), Sigita Zulonienė (Startup Lithuania) ir dr. Skaidra Trilupaitytė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas).

„Geras gyvenimas“ - tai kino režisierės Martos Dauliūtės ir kuratorės Viktorijos Šiaulytės inicijuotas tarpdisciplininis projektas, sujungiantis dokumentinio kino ir kuravimo praktikas. Užmegzdamos pokalbius su startuoliais, Dauliūtė ir Šiaulytė analizuoja inovacijų ekonomikos naratyvą, rinkodaros strategijas ir futuristines vizijas.

Nacionalinėje dailės galerijoje bus pristatoma tyrimo dalis apie Stokholmo mieste Švedijoje įkurtą startuolį - kolektyvinį būstą antrepreneriams. Čia už didesnę nei įprastą rinkos kainą siūloma galimybė kartu gyventi minimalistinėse erdvėse. Nepaisant kuklių materialinių gyvenimo sąlygų, kompanija sėkmingai pritraukia nuomininkus žadėdama kruopščiai atrinktą bendraminčių draugiją bei ilgalaikes saviugdos programas. Gyventojai – dauguma patys startuolių įkūrėjai ar pradedantys verslininkai. Juos pasirinkti tokią neįprastą gyvenamą vietą skatina galimybė antreprenerių kolektyve nuolatos vystyti verslo idėjas, be perstojo dirbti bei megzti naudingas pažintis. Tokio tipo namai, anglų kalba vadinami co-living - naujausia inovacija ir pasaulinė tendencija nekilnojamo turto rinkoje.

Remiantis šia atvejo studija, „Geras gyvenimas“ siekia kritiškai pažvelgti į pastaruoju metu išpopuliarėjusį startuolių modelį ir antreprenerystės sampratą. Projektas tiria kaip „dalijimosi ekonomikos“ (angl. sharing economy) startuolių diegiamos naujos darbo, verslumo, laisvalaikio ir bendruomenės sąvokos vis labiau įsitvirtina ne vien įmonių veiklos kasdienybėje, bet ir platesnėje visuomenėje; o kompanijos kuriamas naratyvas nepastebimai tampa asmeninėmis vertybėmis. Tai - platforma diskusijai apie verslumą, kuris tampa vis svarbesne savybe šiuolaikinėje visuomenėje.

NDG auditorijoje tyrimo medžiagos keliamus klausimus toliau diskutuos Lietuvos interneto infrastruktūros ir telekomunikacijų verslo tyrėja Miglė Bareikytė, bendruomeniško būsto verslo pradininkai Lietuvoje Šarūnas Butkus ir Domas Dargis, knygos „Kūrybiškumo galia? Neoliberalistinės kultūros politikos kritika“ autorė, humanitarinių mokslų daktarė Skaidra Trilupaitytė ir „Startup Lithuania“ projektų vadovė Sigita Zulonienė.

Marta Dauliūtė - kino režisierė, prodiuserė. Kartu su kolege Elisabeth Marjanović Cronvall yra kino kompanijos „MDEMC“ įkūrėja ir bendrasavininkė. Abi režisavo ir prodiusavo dokumentinius filmus „Antra klasė“ bei „Krizės dokumentas. Išgyvenimo gidas“. Filmai rodyti Toronto Hotdocs, Leipcigo, Kasselio Dokfest, Tesalonikų ir Jihlavos tarptautiniuose kino festivaliuose bei Švedijos nacionalinėje televizijoje, taip pat ir Scanoramos kino festivalyje ir Kino pavasaryje Lietuvoje.

Viktorija Šiaulytė - nepriklausoma meno kuratorė ir prodiuserė, dirbanti šiuolaikinio meno, architektūros ir kino laukuose. 2013-2018 m. ji buvo „Zooetikos“ projekto tyrėja bei bendrakuratorė kartu su menininkais Nomeda ir Gediminu Urbonais bei rašytoja Tracey Warr. Kartu su kino režisierėmis Marta Dauliūte ir Elisabeth Marjanović Cronvall įsteigė „Last Project“, platformą, eksperimentiniais ir ilgalaikiais bendradarbiavimo projektais siekiančią įtraukti bei sudominti netikėtas auditorijas.

Miglė Bareikytė yra mokslinių tyrimų grupės „Kritikos kultūros“, įsikūrusios Leuphanos universitete Liūneburge, Vokietijoje, narė, kur šiuo metu tiria interneto infrastruktūros posocialistinėje Lietuvoje kūrimo procesus, su jais susijusius veikėjus bei praktikas; ypatingą dėmesį skirdama telekomunikacijų geopolitikai bei medijų antropologijai Baltijos šalyse.

Domas Dargis yra nekilnojamo turto vystytojo UAB „Eika“ generalinis direktorius, „Solo Society“ studentų bendrabučio idėjos iniciatorius.

Šarūnas Butkus yra „Lighthouse“ bendradarbystės erdvės Klaipėdoje įkūrėjas, Baltijos technologijų parko direktorius bei UAB „Viremidos Investicijos“ vadovas.

Dr. Skaidra Trilupaitytė yra Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyr. mokslinė darbuotoja, knygos „Kūrybiškumo galia? Neoliberalistinės kultūros politikos kritika“ autorė. Ji rašo straipsnius Lietuvos ir užsienio akademinėje spaudoje kultūros politikos temomis.

Sigita Zulonienė yra „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros skyriaus projektų vadovė, Startup Visa Lithuania programos vadybininkė bei aktyvi „Agile Lietuva“ asociacijos narė.

Renginys „Geras gyvenimas. Verslo bendruomenės“ yra NDG projekto „Kolega iš kitos genties. Menininkas susitinka su verslininku“ dalis.
Renginio organizatoriai: Last Project, VšĮ „Bendri reikalai“, Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinė dailės galerija.
Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.


Daugiau informacijos:
Viktorija Šiaulytė
E-paštas: viktorija@lastproject.eu
Tel. +37069873217

Marta Dauliūtė
E-paštas: marta@mdemc.se
Tel. +46703548189

NDG inf.

Legendinis leidėjas pasakos apie A. Sutkaus albumo leidybą

Sausio 11–12 d. Nacionalinėje dailės galerijoje vyks garsaus leidėjo Gerhardo Steidlio vizitas, lydintis Antano Sutkaus parodą „KOSMOS“. Vizito metu veiks leidyklos „Steidl“ knygų paroda, vyks susitikimai ir filmo peržiūra.

Gerhardo Steidlio vizito NDG programa:

2019 sausio 11 d., penktadienis

18.00 val. filmo „Kaip sukurti knygą su Steidlu“ (How to Make a Book with Steidl) (2010). Po filmo peržiūros vyks pokalbis su Gerhardu Steidlu.

„Kaip sukurti knygą su Steidlu“ (2010)

Dokumentinis filmas, režisieriai: Gereonas Wetzelis ir Jörgas Adolphas.

Filme dalyvauja Gerhardas Steidlis, Martinas Parras, Joelis Sternfeldas, Robertas Frankas, Edas Ruscha, Karlas Lagerfeldas, Günteris Grassas, Robertas Adamsas, Jeffas Wallas ir kiti.

Ilgiau kaip metus pripažinti režisieriai Gereonas Wetzelis ir Jörgas Adolphas darbavosi leidykloje Giotingene, Düstere gatvėje 4, filmuodami „Steidl“ leidyklos charakteringą kasdienį, bet organizuotą chaosą. Nuo knygos sumanymo iki dizaino, nuo redagavimo iki bandyminių atspaudų, filmas atskleidžia šiuolaikinį knygininko amatą. Režisierių komanda lydi Gerhardą Steidlį kelionėse į menininkų studijas ir galerijas nuo Niujorko ir Mabou, iki Dohos ir Vankuverio. Wetzeliui ir Adolphui pavyksta užfiksuoti unikalias bendradarbiavimo akimirkas, kurių dėka gimsta „Steidl“ leidyklos knygos.

Filmas ir pokalbis vyks anglų kalba.

2019 sausio 12 d., šeštadienis

14.00 val. knygų ekspozicijoje NDG šiauriniame vestibiulyje Gerhardas Steidlis pristatys 100 mėgstamiausių „Steidl“ knygų.

Pristatymo metu leidėjas pristatys 100 mėgstamiausių savo leidyklos knygų, pasidalins jų kūrimo aplinkybėmis ir paslaptimis. Kas yra „Steidl“ knygų kultūra, kuo išsiskiria „Steidl“ knygos iš kitų tūkstančių, esančių rinkoje? Kuo šios 100 knygų tokios išskirtinės?

Gerhardas Steidlis atsakys į šiuos ir kitus klausimus interaktyvioje knygų apžiūroje, prisimindamas darbą su menininkais, formato, popieriaus, įrišimo pasirinkimus, maketo rengimą, visą tai, kas vėliau pavirsta realizuotomis menininkų vizijomis. 100 geriausių knygų bus eksponuojamos laikinoje parodoje, jas bus galima pavartyti ir apžiūrėti.

Susitikimas vyks anglų kalba.

16.00 val. NDG auditorijoje Gerhardo Steidlio paskaita: „Analogo renesansas skaitmeniniame pasaulyje“

1968 m., būdamas 18-os Gerhardas Steidlis įkūrė leidyklą ir pradėjo dirbti knygų spaudėju ir dizaineriu su tokiais menininkais kaip Josephas Beuysas, A. R. Penckas, Klausas Staeckas ir Günteris Grassas. Nuo pat pradžių jis buvo įsitikinęs, jog geriausių rezultatų pasiekiama dirbant prie knygos drauge su menininkais Giotingene. Čia po vienu stogu vyksta visas knygos leidybos procesas: nuo maketo parengimo iki spaudos. Šiandien „Steidl“ leidykla yra išleidusi daugiausiai šiuolaikinės fotografijos ir ambicingų vokiečių literatūros leidinių. Taip pat Gerhardas Steidlis rengia tokių menininkų kaip Karlas Lagerfeldas ar Robertas Frankas tarptautines parodas. Kas tai bebūtų: mada, menas ar literatūra, Steidlio tikslas – atskleisti individualius rašytojų ar menininkų sumanymus ir sukurti meną knygos forma.

Paskaitoje Gerhardas Steidlis pristatys savo knygų leidybos filosofiją, jo aistrą popieriui ir paaiškins, kodėl mano, kad analoginė technologija šiuo metu išgyvena renesansą. Pasaulinio garso leidėjas praskleis Giotingene įsteigtos leidyklos šydą ir prisimins savo bendradarbiavimą su Antanu Sutkumi, leidžiant jo albumą „Planeta Lietuva“ – nuo pirminės koncepcijos ir galutinio rezultato.

Paskaita vyks anglų kalba.

Visi renginiai nemokami, be registracijos. Daugiau informacijos tel.: (85) 212997

Nuotraukos autorius Markus Jans, SZ Magazin

Vizito renginius remia: Goethe's institutas Vilniuje, EUNIC

NDG inf.

Naujos istorijos NDG ekspozicijoje. Informatikės prof. Valentinos Dagienės ekskursija

Sausio 6 d., sekmadienį, 14 val. kviečiame į šeštąją ekskursiją iš ciklo, skirto permąstyti ir naujai pažinti XX-XXI a. Lietuvos dailę bei jos reprezentaciją Nacionalinėje dailės galerijoje.

Vilniaus universiteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto profesorė daktarė Valentina Dagienė savo ekskursiją pavadino „Tarp emocijų ir intelekto“:

„Esu informatikė, mano darbas susijęs su tikslumu, aiškiomis struktūromis. Daug dirbu. Pavargstu, išsisemiu. Ieškau postūmių naujoms intelektinėms idėjoms. Geriausias šaltinis - menas. Keliaudama (esu aplankiusi bene 90 šalių) vis užbėgu į vieną kitą galeriją. Paveikslai, skulptūros suteikia man naujų jėgų, padeda pažvelgti „iš kito šono", intelektinius ieškojimus pastiprina emocinėmis sąsajomis ir atvirkščiai. Apsilankius NDG nuoširdžiai nustebau...“

Ekskursijos dalyviai turės progą sužinoti, kas nustebino prof. Valentiną Dagienę NDG nuolatinėje ekspozicijoje ir kokias sąsajas su informatikos mokslu ji įžvelgia Lietuvos mene.

Renginys be registracijos, dalyvauti galite įsigiję galerijos bilietą.

Ši ekskursija yra dalis programos, kuri vyksta NDG lapkričio, gruodžio ir sausio mėnesiais. Jos metu įvairių profesijų žmonės: architektė, slemeris, žurnalistas, istorikas, psichologė, lygių galimybių ekspertė, karininkas ir tiksliųjų mokslų atstovė ves autorines ekskursijas po XX-XXI a. Lietuvos dailės ekspoziciją NDG. Gidai savo suformuotuose pasakojimuose išryškins šiandien aktualiausias temas, atsispindinčias meno kūriniuose.

Paskutinę ciklo ekskursiją ves Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė. Renginio laiką paskelbsime artimiausiu metu.

Ekskursijų ciklą finansuoja Lietuvos Kultūros taryba.

NDG inf.

Nacionalinėje dailės galerijoje – paroda „Kolega iš kitos genties. Menininkas susitinka su verslininku“

Gruodžio 13 d., ketvirtadienį, 18 val.  Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma paroda „Kolega iš kitos genties. Menininkas susitinka su verslininku“ (veiks iki 2019 m. vasario 10 d.). Joje bus pristatyti nauji penkių lietuvių menininkų kūriniai, sukurti, bendradarbiaujant su verslininkais.


Spaudos konferencija – tą pačią dieną, 11 val. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje. Dalyvaus Nacionalinės dailės galerijos vadovė dr. Lolita Jablonskienė, parodos kuratorė Eglė Mikalajūnė, choreografė Austėja Vilkaitytė, menininkas ir Galerie Uberall direktorius Andrej Polukord, True Insight įkūrėja, verslininkė Kamilė Jokubaitė.

XXI a. menininko ir verslininko bendradarbiavimas nėra didelė naujovė. Tradicinį santykį puikiai atspindi menu besidomintys verslininkai, kurie kaupia kūrinių kolekcijas arba remia meno institucijas. Sparčiai populiarėjantis naujas bendradarbiavimo modelis yra kūrybinės industrijos, kur menininko ir verslininko bendradarbiavimas yra naudingas, plėtojant šiuolaikiniame pasaulyje konkurencingą veiklą. Ir vis dėlto nesudėtinga pastebėti, kad, nepaisant senų ar naujų bendradarbiavimo modelių, vis dar egzistuoja du skirtingi meno ir verslo pasauliai, kurių atstovai, nors ir kartais susitinkantys, vieni kitus pažįsta gana menkai.


Projektu „Kolega iš kitos genties. Menininkas susitinka su verslininku“ siekiama praplėsti įprastas praktikas, kai menininkas atstovauja kūrybingumui, o verslininkas – verslumui, ir pabandyti pažvelgti vienam į kitą, stumtelint į šalį stereotipus. Įgyvendinant šį projektą, penki Lietuvos menininkai - Miglė Anušauskaitė, Viktorija Damerell, Ernestas Parulskis, Andrej Polukord ir Austėja Vilkaitytė – susitiko su įvairiais verslininkais: naujomis idėjomis pasaulį nustebinusiais startuoliais, sėkmingai įsitvirtinusiomis didelėmis įmonėmis, smulkiais verslininkais bei asmenimis, kurių verslas kažkada nepasiteisino. Pokalbiai su verslininkais inspiravo naujų kūrinių – performansų, instaliacijų, komiksų serijos ir apsakymo – atsiradimą. Juose verslininkai tampa meno kūrinio veikėjais ar dirigentais, jų verslo idėjos pasitelkiamos, kuriant meno kūrinį, o verslo kūrimo proceso „atliekos“ – kartu su užrašais gimstantys nevalingi piešiniai – tampa meno kūrinio dalimi.


Parodos atidarymo metu vyks įvairūs renginiai. Bus pristatyta choreografės Austėjos Vilkaitytės kuruota renginių programa: verslininkių Dalės Ruplėnienės ir Indros Bukauskienės performansai bei Vinted komandos diskusija apie kūrybišką strategavimą versle. Menininkas ir galerininkas Andrejus Polukordas žiūrovams aprodys mobilųjį Galerie Uberall biurą, parodos laikotarpiui laikinai įsikursiantį Nacionalinėje dailės galerijoje, o True Insight komanda suteiks galimybę pažvelgti į Miglės Anušauskaitės komiksus pro akių judesius fiksuojantį įrenginį.  
Paroda veiks iki 2019 m. vasario 10 d.


Parodos kuratorės: Jelena Čerkasova, Eglė Mikalajūnė
Partneriai: Startup Lithuania, Užimtumo tarnyba, True Insight Lab, Telesoftas, Vinted, Galerie Uberall, EMKO    
Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus Vartų Art Apartment, Exterus, Imparat
Informaciniai rėmėjai: Verslo klasė, lrytas.lt

Daugiau informacijos: www.ndg.lt, egle@ndg.lt, 8 675 10015

Andrej Polukord. Galeristo įrankiai, 2018 m. A. Vasilenko nuotr.
Andrej Polukord. Galeristo įrankiai, 2018 m. A. Vasilenko nuotr.
NDG inf.

Kviečiame atsikratyti liūdesio Nacionalinėje dailės galerijoje

Lapkričio 17 d., šeštadienį, 15 val. Nacionalinė dailės galerijoje vyks danų šiuolaikinio meno kūrėjo Olofo Olssono performansas „Atsikratant liūdesio“  ir Slam poezijos ir stand-up komedijos atstovo Domo Raibio ekskursija po XX-XXI a. Lietuvos dailės ekspoziciją.

 

Kas sieja Toblerone šokoladą su Steve‘u Jobsu, Charlie‘u Chaplinu, Adomu ir Ieva, Immanueliu Kantu ar vonios keramika? Olofas Olssonas savo performansuose veda žiūrovus per  šiuolaikinės komedijos linksmuosius kalnelius. Performansas „Atsikratant liūdesio“ (angl. Driving the Blues Away) – tai infokomedija, kurioje, susipina meno istorija, šokoladas, Colos gėrimai, asmeniniai kompiuteriai, filosofija, politika ir teologija. Olafo performansai pasižymi specifine meile kalbai: „Mūsų kalba ir pasaulis ne visada vienas su kitu sukibę. Ši netvarka mus nervina ir ji yra juokinga“. Anot menininko, „nėra geresnio būdo atsikratyti liūdesio kaip „Atsikratant liūdesio“.

Domas Raibys
Domas Raibys
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
Olof Olsson performanso „Atsikratant liūdesio“ fragmentas
NDG inf.

Nacionalinėje dailės galerijoje – svetingas dizaino parodų uždarymo savaitgalis

Rugsėjo 27–30  d. Nacionalinė dailės galerija  (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) kviečia aplankyti besibaigiančias parodas „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ ir „Lietuva. Londonas. 1968. Lietuviško dizaino odisėja“ ir jas palydinčius  renginius.
Nacionalinėje dailės galerijoje iki rugsėjo 30 d. veikia parodos – „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ ir „Lietuva. Londonas. 1968. Lietuviško dizaino odisėja“, kuriose pasakojama apie Lietuvos dizaino šimtmetį, menininkų ir dizainerių kurtus valstybę reprezentuojančius simbolius, kasdienius daiktus, unikalius dizaino objektus bei lietuviško dizaino istorijos paradoksus. Artėjantis savaitgalis – paskutinė galimybė aplankyti šias ekspozicijas. Ta proga NDG parengė turtingą svetingo savaitgalio programą ir kviečia įsigyti muziejaus bilietą tik už 20 centų.

Svetingo savaitgalio programa:

Rugsėjo 27 d., ketvirtadienis:
16 val. – susitikimas su šezlongo Envisioned comfort kūrėjais Marija Puipaite ir Vytautu Geču.
17.30 val. – susitikimas su šviestuvų Light Stick kūrėja Živile Lukšyte.

Rugsėjo 28 d., penktadienis:
15 val. – ekskursija po parodą „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ su NDG gidu.
17.30 val. – ekskursija po parodą  „Lietuva. Londonas. 1968. Lietuviško dizaino odisėja“ su vienu iš jos kuratorių Julijumi Balčikoniu.

Rugsėjo 29 d., šeštadienis:
12 val. – kūrybinės dirbtuvės jaunimui ir suaugusiems, kurias ves juvelyras Benas Staškauskas.
15 val. – teminė ekskursija „Nuo „Neringos“ iki „Astorijos“: pasivaikščiojimas po sovietmečio dizaino fragmentus“ su parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ kuratore Karolina Jakaite.
17 val. – ekskursija po parodą „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“  su jos kuratoriumi Ernestu Parulskiu.

Rugsėjo 30 d., sekmadienis:  
12 val. – dizainerės Agnės Dautartaitės-Krutulės kūrybinės dirbtuvės „Bandymai pastumti taškus“.
13 val. – teminė ekskursija „Nuo maišto iki masinės gamybos: pasivaikščiojimas po parodos šiuolaikinio dizaino segmentą“ su parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ kuratore Gintaute Žemaityte.
14 val. – teminė ekskursija „Nuo „Marginių“ iki „Kauno audinių“: pasivaikščiojimas po tarpukario ir sovietmečio dizaino fragmentus“ su parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ kuratore Lijana Natalevičiene.
15 val. – ekskursija po parodą „Lietuva. Londonas. 1968. Lietuviško dizaino odisėja“ su jos kuratore Karolina Jakaite.

Svetingojo savaitgalio metu veiks dizaino suvenyrų prekystalis, kuriame taip pat bus galima įsigyti parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ katalogą.
Visi renginiai nemokami, bet su išankstine registracija el. paštu: edukacija@ndg.lt
Daugiau informacijos: 85 2122997, www.ndg.lt
Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius

Iliustracija: Parodos „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“ vaizdas. Gintarės Grigėnaitės nuotrauka

NDG inf.

Paroda „Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi“

Lapkričio 28 d., antradienį,  17.30 val. NDG pirmo aukšto vestibiulyje ir Kauno menininkų namuose vyks parodos „Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi“ atidarymas.


„Įtrauktis“ – šiandien tai vienas aktualiausių žodžių, susijusių su negalia. Už jo slypi mintis, kad neįgalieji yra aktyvūs visuomenės nariai ir dalyvauja jos veiklose lygiomis teisėmis. Deja, negalią turinčių žmonių įtraukties procesas Lietuvoje vystosi gana lėtai, o kultūriniame gyvenime vis dar per mažai dalyvauja klausos ir regos negalią turinčių žmonių.


Šią situaciją siekia pakeisti Surdologijos centro projektų vadovė Magdalena Verseckas. Kartu su NDG edukacijos kuratoriais Egle Nedzinskaite ir Povilu Šnaru bei Kauno aklųjų ir silpnaregių vaikų globos bendrija „Akių šviesa“ ji inicijavo kūrybinių dirbtuvių ciklą „Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi“. Pagrindinis projekto tikslas – pakviesti klausos ir regos negalią turintį jaunimą bei senjorus patirti meno objektus viešose miesto erdvėse, kritiškai juos apmąstyti, diskutuoti ir pateikti savo pasiūlymus, kaip miesto erdves paversti labiau „savomis“. Dirbtuvės vyko Nacionalinėje dailės galerijoje, Kauno menininkų namuose ir abiejų miestų gatvėse, aikštėse, skveruose.


Parodą NDG sudarys dirbtuvių „Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi“ dalyvių, turinčių klausos negalią darbai ir NDG edukacinės programos parodai „Vilnius. Topophilia“ metu sukurti maketai Vilniaus viešosioms erdvėms bei Vilniaus žemėlapiai. Kauno menininkų namuose bus pristatomi klausos ir regos negalią turinčių vaikų ir suaugusiųjų darbai, skirti Kauno viešosioms erdvėms. Jie visi perduoda svarbius pranešimus apie draugišką, patogesnį miestą ir parodų lankytojams suteiks galimybę susipažinti su sensoriniu miestu, kuriame daugiau faktūrų, tylių vaizdų ir garsų tamsoje.
Dirbtuvių organizatoriai dėkoja gestų kalbos vertėjams Astai Zinkievičiūtei, Anastazijai Ziminai ir Arūnui Šaukeckui už neįkainojamą pagalbą kūrybinių dirbtuvių metu, o taip pat Kauno menininkų namų direktorei Rūtai Stepanovaitei už visapusišką palaikymą ir parodos iniciatyvą.

Parodos Vilniuje ir Kaune veiks iki gruodžio 10 d.
Kūrybinių dirbtuvių ciklo rėmėjas - Lietuvos kultūros taryba.
Daugiau informacijos tel. (8 5) 219 5961, www.ndg.lt
Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
Tel.: (8 37) 22 31 44, www.kmn.lt
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56, LT-44211 Kaunas

 

Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi. J. Bożerodskos nuotr.
Menas mano mieste – patiriu ir dalinuosi. J. Bożerodskos nuotr.
NDG inf.

Nacionalinėje dailės galerijoje – svetingas savaitgalis istorinėse Vilniaus parodose

Lapkričio 26 d. baigiamos rodyti didelio populiarumo sulaukusios NDG rudens sezono parodos: „Académie de Vilna – Vilniaus piešimo mokykla (1866–1915)“ ir „Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos“. Parodose pristatomos meno kūrinių kolekcijos pasakoja apie Vilniaus miestą kaip neišsenkantį vizualinių inspiracijų šaltinį ir kaip unikalų meninio švietimo centrą, XIX a. pabaigoje traukusį viso regiono jaunuolius studijuoti dailės pradmenų. Vilniaus piešimo mokyklos 150-ąsias įkūrimo metines mininčioje parodoje galima išvysti tokių pasaulinio garso menininkų, kaip Chaïmas Soutine’as, Pinchus Krémègne’is, Michelis Kikoïne’as, Schraga Zarfinas ir kitų autorių darbus. Kitoje Vilniaus ikonografiją apžvelgiančioje ekspozicijoje – reti Lietuvos ir užsienio dailininkų sukurti Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ rinkinio.

Kviesdami suskubti apsilankyti parodose, lapkričio 24–26 d. skelbiame svetingą savaitgalį su edukacine programa, 20 centų kainuosiančiu bilietu ir dovanomis NDG paskyros sekėjams Instagrame. Svetingo savaitgalio programoje numatytos nemokamos ekskursijos po parodas ir edukaciniai užsiėmimai.

Svetingo savaitgalio renginių programa:

Lapkričio 25 d., šeštadienį:
12 val. kūrybinės dirbtuvės vyresnių klasių moksleiviams ir suaugusiems parodoje „Académie de Vilna – Vilniaus piešimo mokykla (1866–1915).“
14 val.  nemokama ekskursija po parodą „Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos ” su kuratore Laima Laučkaite.

Lapkričio 26 d., sekmadienį:
11 val.  nemokama ekskursija po parodą „Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ su NDG gidu.

14 val. nemokama ekskursija po parodą „Académie de Vilna – Vilniaus piešimo mokykla (1866–1915)“ su NDG gidu.

Kūrybinės dirbtuvės yra nemokamos, tačiau reikalinga registracija el. paštu: edukacija@ndg.lt. Registracija vyksta iki lapkričio 24  d., 18 val.

Ekskursijos yra nemokamos, tereikia nusipirkti galerijos lankytojo bilietą, tačiau būtina registracija el. paštu: edukacija@ndg.lt (laiške įrašant dalyvio vardą, pavardę ir telefono numerį) arba tel. (8 5) 219 59 61.

Daugiau informacijos tel. (8 5) 212 29 97, www.ndg.lt
Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius

Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos ”ekspozicijų fragmentai. ©LDM
Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos ”ekspozicijų fragmentai. ©LDM
NDG inf.

Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos

Spalio 5 d. 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma paroda „Vilnius. Topophilia“, suformuota iš advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ kolekcijos.

 

Vilnių mėgo vaizduoti įvairių tautų dailininkai, ir vietiniai menininkai, ir svečiai, o jų kūrybai apibūdinti tinka graikiškas žodis „topophilia“, reiškiantis „vietos meilę“. Paroda „Vilnius. Topophilia“ apžvelgia Lietuvos sostinės ikonografijos raidą XIX–XX a.: kaip per du šimtmečius keitėsi miestas ir jo vaizdavimas, kas žavėjo dailininkus, kaip jų žvilgsnį veikė istorinis, politinis, socialinis, kultūrinis, meninis kontekstas, kūrinių tikslas ir paskirtis.

Vytautas Mackevičius, „Vilnius. Didžioji gatvė“.1942 m. Fragmentas
Vytautas Mackevičius, „Vilnius. Didžioji gatvė“.1942 m. Fragmentas
  < PUSLAPIS IŠ 6  >>> Archyvas