7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Gedmintė Samsonaitė

Gedmintė Samsonaitė

Mišios Kauno bazilikai

 

2013-ieji Kauno šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedrai bazilikai yra itin reikšmingi – šventovei sukanka 600 metų. Ši bažnyčia XV a. pradžioje funduota LDK kunigaikščio Vytauto Didžiojo ir jau minima 1413 m. Daugybę epochų bei lemtingų istorinių įvykių menanti bažnyčia yra svarbus istorinis bei religinis lietuvių tautos palikimas, dėl to ši sukaktis yra itin prasminga ne tik Lietuvos krikščioniškajai bendruomenei, bet ir visai tautai.

 

Kauno Šv. Petro parapinė bažnyčia apie 1600 metus. Tomo Makovskio Kauno miesto panorama (fragmentas). 1600 m.
Kauno Šv. Petro parapinė bažnyčia apie 1600 metus. Tomo Makovskio Kauno miesto panorama (fragmentas). 1600 m.
Gedmintė Samsonaitė

Maloniai skambanti šiuolaikinė muzika?

Paskutinis „Gaidos“ akordas

„Gaidos“ festivalio renginių ciklą užbaigė „Gavin Bryars Ensemble“ koncertas, kuriame skambėjo britų kompozitoriaus ir kontrabosininko Gavino Bryarso kūriniai: vieni, kaip „Jesus’ Blood Never Failed Me Yet“, jau tapę klasika, kiti, kaip gausybė „Laudų“, – pastarųjų metų darbai. Teigti, kad šis koncertas ypač išsiskyrė šių metų „Gaidos“ kontekste, būtų ne visai teisinga – šalia ne vieno dėmesio tikrai verto šiuolaikinės muzikos renginio festivalio organizatoriai buvo pasiryžę klausytojams pateikti malonesnių šiuolaikinės muzikos sąskambių, kas atsispindėjo ne viename renginyje ir „Gaida Post Scriptum“ koncerte.
 

Prisiminus visą 2012 m. „Gaidos“ festivalio programą, kurioje buvo galima išgirsti ir amerikietiškojo minimalizmo, ir prancūziško spektralizmo, ir Johno Cage’o eksperimentinės muzikos, bei juose apsilankiusių žiūrovų skaičių ir skambėjusios muzikos sukūrimo metus, galima padaryti kelias išvadas. Pirma, klausytojus kaip muses prie medaus traukia malonios estetikos muzika, antra, eksperimentinė muzika, kad ir kokia būtų įdomi, dažniausiai surenka nedidelį tų pačių klausytojų būrį. Gavino Bryarso muzikos koncertas nebuvo „anšlaginis“, bet priklauso pirmajai, malonios muzikos kategorijai, dėl to juo nepatenkintų klausytojų

„Gavin Bryars Ensemble“
„Gavin Bryars Ensemble“
Gedmintė Samsonaitė

Mėgstantiems įvairovę

Festivalis „Gaida 2012“
 

Pasibaigus 22-ajam „Gaidos“ festivaliui galima dar kartą peržvelgti sulamdytą lankstinuką ir įvertinti, ką gero festivalis savo klausytojams pasiūlė šiemet. Pirmiausia norėčiau pasakyti, kad šių metų „Gaida“ pasirodė daug įvairesnė ir įdomesnė nei keleto pastarųjų metų. Nors festivalis turi savo nuolatinių gerbėjų, kas yra visiškai suprantama, net keli „anšlaginiai“ renginiai patraukė ir kitų klausytojų dėmesį. Be abejo, tai lėmė programa, leidusi įvairiausių skonių modernios muzikos mėgėjams ir vertintojams susirasti bent vieną dėmesio vertą renginį.

Festivalio organizatoriai klausytojams pasiūlė net keletą teminių krypčių. Panašu, kad stengtasi aprėpti labai daug, dėl to vienos aiškios koncepcijos nebuvo. „Erdvė muzikoje, muzika erdvėje, spektriniai ir kiti erdvės aspektai“ – taip buvo pristatyta viena pagrindinių festivalio temų. Turbūt abstrakčiau suformuluoti ir labiau neįsipareigoti būtų neįmanoma. Renginys, ryškiausiai atspindėjęs

„Amadinda Percussion Group“
„Amadinda Percussion Group“
Ernst Kovacic
Ernst Kovacic
„Sinfonietta Riga“
„Sinfonietta Riga“
„Plural Ensemble“
„Plural Ensemble“