Dvi savaitės Jungtinėse Amerikos Valstijose, šeši įspūdingi koncertai, kai klausytojai sėdi ne tik salėje, bet ir už durų, daug užsimezgusių kontaktų ir išpildyta misija tiesti kultūros tiltus, garsinti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardą kitąmet minint 150-ąsias jo gimimo metines, primintas Lietuvos narystės NATO 20-metis, rinkta parama Ukrainai, – visus šiuos tikslus Nacionalinės filharmonijos ansamblis „Musica humana“ ką tik išpildė. Taip pat JAV nebuvo pamirštas ir šio kolektyvo 50-metis.
Prieš porą metų Nacionalinėje filharmonijoje įvykęs čekų muzikos koncertas sukėlė didelį publikos susidomėjimą, tad Nacionalinė filharmonija, bendradarbiaudama su Čekijos Respublikos ambasada, kviečia į antrą tokį simfoninės muzikos vakarą. Lapkričio 9 d. koncerte „Čekų muzikos galia“ Filharmonijos scenoje su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) muzikuos svečiai iš Čekijos – pianistas Lukášas Vondráčekas ir batutos maestro Marekas Prášilas, skambės spalvinga svečių šalies kompozitorių kūryba, vakaro kulminacija taps garsioji Antoníno Dvořáko simfonija „Iš Naujojo pasaulio“.
Lietuvos nacionalinės filharmonijos ansamblis „Musica humana“, vadovaujamas solisto ir dirigento Roberto Beinario, pirmą kartą per ansamblio gyvavimo istoriją išvyksta gastrolių į JAV. Spalio 19–27 d. laukia keli koncertai Hartforde ir Niujorke. Koncertais bus paminėta keletas svarbių sukakčių: Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-osios gimimo metinės, ansamblio „Musica humana“ 50-metis ir Lietuvos narystės NATO 20-metis.
„84-ąjį sezoną Nacionalinė filharmonija pasitiko kupina ne tik gražių koncertinių planų, bet ir naujų edukacinės veiklos užmačių. Spalio–gruodžio mėnesiais Filharmonijoje vyksiantys muzikų meistriškumo kursai – ambicingas atliepas į Kultūros ministerijos pasiūlytą projektą. Jis skirtas muzikantų profesinei kvalifikacijai kelti bei kompetencijoms orkestrų instrumentų grupėse tobulinti“, – jau netrukus vyksiančius meistriškumo kursus pristato LNF generalinė direktorė Rūta Prusevičienė.
Kompozitorius Feliksas Bajoras devyniasdešimtmetį pasitinka aktyviai – redaguodamas senus ir kurdamas naujus kūrinius. Du iš šią solidžią sukaktį minėsiančių koncertų vyks Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje spalio 12 ir 13 dienomis. Skambės ne tik jau gerai žinomi kompozitoriaus kūriniai, bet ir įvyks nemažai premjerų – tai „Arkos“ simfoniniam orkestrui, Koncerto smuikui ir orkestrui naujos versijos premjera bei „Raitymas“ smuikui solo. Spalio 12 d. koncerte dalyvaus Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Modesto Pitrėno, choras „Vilnius“, žymus lenkų smuikininkas Januszas Wawrowskis ir vienas aktyviausių Lietuvos akordeonininkų Tadas Motiečius. Spalio 13 d. kamerinius kūrinius atliks Jokūbas Švambaris (smuikas) ir kompozitoriaus dukra Gabrielė Agilė Bajoraitė (fortepijonas).
Šį mėnesį Nacionalinėje filharmonijoje vyks ypatingas Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertas, kuriame publika išvys ne tik pasaulinę violončelės garsenybę Nicolasą Altstaedtą (Vokietija, Prancūzija), bet ir charizmatišką lietuvių smuikininkę Dalią Kuznecovaitę. Spalio 29 d. Modesto Pitrėno diriguojamame koncerte žiūrovų laukia įspūdingi smuiko ir violončelės koncertai su orkestru.
Nacionalinė filharmonija matoma ir girdima vykstant „Lietuvos sezonui Prancūzijoje“ – spalio 2-ąją Provanso Ekso didžiajame teatre koncertuos Gediminas Gelgotas, jo suburtas ir vadovaujamas Vilniaus miesto ansamblis NIKO, Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergejus Krylovas) ir kontraboso žvaigždė slovakas Romanas Patkoló. „Koncerto programa – labai gyvybinga, traukianti dėmesį, joje puikiai dera autoriniai Gedimino Gelgoto kūriniai ir šiuolaikinių kompozitorių klasikos rekompozicijos“, – sako Nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prusevičienė.
„Svajojau būti pianistu nuo tada, kai pradėjau groti“, – yra prisipažinęs pianistas Jinhyungas Parkas, kurį Lietuvos publika įsidėmėjo IX Tarptautiniame M. K. Čiurlionio pianistų konkurse 2023-iaisiais, jaunuoliui iš Pietų Korėjos tapus jo nugalėtoju. Rugsėjo 28 d. jį vėl išgirsime Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje, grojantį su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) šio orkestro 84-ojo koncertų sezono atidaryme. Su meno vadovo ir vyr. dirigento Modesto Pitrėno diriguojamu LNSO koncertuos ir svečiai iš Lenkijos – prestižinio „Grammy“ laimėtojas Varšuvos filharmonijos choras ir talentingas tenoras Bartoszas Nowakas. Šis koncertas publikai taps puikia proga pasveikinti maestro M. Pitrėną su jubiliejumi – 50-mečiu.
Po intensyvios vasaros koncertinės veiklos Lietuvos nacionalinė filharmonija (LNF) žengia į rudenį ir atveria duris 84-ajam koncertiniam sezonui. Jo moto „Iš meilės muzikai“ primena, jog visa, kas vyksta Filharmonijoje, kaip istoriniame Vilniaus pastate, ir čia rengiamuose koncertuose, randasi būtent dėl šio motyvo. Jis simboliškai sujungs ir su meilės šalimi vadinama Prancūzija, kur vykstant Lietuvos kultūros sezonui, be daugelio kitų menininkų, pasirodys ir po Filharmonijos stogu reziduojantys muzikai.
Nuo 2020-ųjų Tytuvėnų festivalis, Nacionalinė filharmonija ir M.K. Čiurlionio namai Vilniuje rengia Mikalojaus Konstantino Čiurlionio (1875–1911) gimimo dienos koncertus. Taip kuriama tradicija minėti unikalų Lietuvos menininką klausantis įžymių Lietuvos ir užsienio pianistų. Užsienio atlikėjai, įtraukdami Čiurlionio kūrinius į savo repertuarą, garsina mūsų šalies kultūrą ir, žinoma, didį kūrėją. Toks įdirbis dar svarbesnis tampa UNESCO į minimų sukakčių sąrašą įtraukus Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, kurios Lietuvoje ir pasaulyje bus plačiai minimos 2025 metais.