7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Kai ilgos naktys

Krėsle prie televizoriaus

Nr. 43 (1149), 2015-12-04
Kinas
„Amerikos gangsteris“
„Amerikos gangsteris“

Žiūrėti filmą per kurią nors lietuvišką televiziją kartais nemenkas išbandymas: įgarsintojai jaučiasi geresniais aktoriais už kino žvaigždes, vertimas primityvus, o pirmoji reklaminė pauzė prasideda po keliolikos minučių ir visos jos trunka ilgai – gali net pamiršti, apie ką filmas. Anonsai ir reklamos taip pat kelia alergiją. Kažkodėl televizininkai mano, kad jų garsintojai, kad ir ką reklamuotų – klasikinės muzikos atlikėją ar naujus bulvių traškučius, visi kaip vienas turi rėkti, staugti, putoti, tarsi jiems į intymias vietas kąstų nuodingos gyvatės. Tie specifiški garsai mane nuo televizijos atgraso labiausiai. Bet šią savaitę teks pasiimti ausų kištukus, nes žiūrėti bus ką.

 

Ridley Scottas 2007 m. filme „Amerikos gangsteris“ (LRT, 10 d. 21.30) atsigręžė į laikus, kai nusikalstamumo „verslą“ po truputį perėmė JAV juodaodžiai. Pagrindiniai filmo personažai – juodaodis gangsteris, nusprendęs sukurti savo narkotikų imperiją, Frenkas Lukas (Denzel Washington) ir jo pėdomis sekąs doras policininkas Ričis Robertsas (Russell Crowe). Kasdien milijonus uždirbantis Lukas tampa Harlemo dievuku. Scottui įdomūs vienas kitą idealiai papildantys protagonistai, bet jam svarbu ir ironiškai pasvarstyti, kaip transformuojasi populiarūs mitai, nes gangsteris įkūnija self made man ir laisvosios rinkos idėją, o doro Robertso nekenčia net jo kolegos. (Beje, abu prototipai konsultavo filmo kūrėjus.) Tokį kiną malonu žiūrėti, nes jame daug postmodernistinių ir sinefiliškų aliuzijų.

 

Iš tokių aliuzijų François Ozonas ir sukūrė savo „Žmonos maištą“ (TV1, šįvakar, 4 d. 22.50). Ozonas puikus imitatorius – filmuose jis „perdirbo“ ne vieną žanrą ar kino istorijos etapą. Šiame, pasirodžiusiame 2010-aisiais, Ozonas pasikėsino į papročių komediją ir pasakoja labai prancūzišką istoriją apie provincijos skėčių fabrikanto žmoną, kuri išgelbsti įmonę nuo bankroto ir tampa politike. Ozonas ją panardino į 1977-uosius ir atvirai pasišaipė iš tų laikų madų, baldų ir kitokių buities atributų.

 

Siuzaną Piužol (Catherine Deneuve) visi laikė kvaila žmona, kuri sugeba tik šluostyti dulkes ir kurios niekas negerbia, bet Ozonas pamažu atskleidžia savo herojės praeitį ir charakterio ypatumus, prieš kuriuos kapituliuoja net komunistas miestelio meras (Gerard Depardieu). „Žmonos maištas“ – kvailas pavadinimas, nes filmas visai ne apie tai. Prancūziškas „Potiche“ tiesiogine prasme reiškia didelę dekoratyvią vazą, perkeltine – žmogų su statusu, bet be funkcijų, regis, toks vadinamas „vestuvių generolu“.

 

Nežinau, ar „Žmonos maištui“ tinka žodis „nostalgija“, nors esu įsitikinęs, kad Ozonui jis patinka. Mane jo nostalgija privertė susigūžti, nes skėčių fabrikas filme yra lyg nuoroda į nuostabiuosius Jacques’o Demy „Šerbūro lietsargius“, kuriuose 1964 m. vaidino Deneuve. Regis, Ozonui buvo įdomu parodyti jos senatvę, nors Deneuve ir dabar labai graži.

 

Jei mėgstate gražų kiną ir įkvepiančias mintis, rinkitės Guso Van Santo „Nenuoramas“ (TV1, 5 d. 22.50), nors ir šitas lietuviškas pavadinimas gana šleivas. Filmo veikėjai bando prisijaukinti mirtį. Patyręs klinikinę mirtį ir autokatastrofoje tėvus praradęs Enochas (Henry Hopperis – garsiojo Deniso sūnus) svetimose laidotuvėse susipažįsta su mirtinai vėžiu sergančia Anabele (Mia Wasikowska). Van Santas rodo trumpą jų meilės istoriją. Filmas, pradedant veikėjų vardais, prigrūstas įvairiausių citatų, bet kartu visiškai paprastas, net saldokas ir, sakyčiau, paaugliškai „mistiškas“. Bet juk tai dabar turi paklausą.

 

Jei sergate sinefilija, malonumo suteiks ir Johno Landiso 1985 m. filmas „Į naktį“ (LRT, šįvakar, 4 d. 22.40). Jo siužetas gerai žinomas: nuobodus, nereikalingas net neištikimai žmonai tarnautojas Edas vieną naktį Los Andželo oro uoste sutinka blondinę Dajaną ir vyro gyvenimas apsiverčia aukštyn kojom. Landisas ironiškai perfrazavo film noir ir parodijuoja kitokius filmus apie gangsterius. Dabar tai nieko nestebina, bet užtat „Į naktį“ trumpam pasirodo režisieriai Roger Vadimas, Jonathanas Demme, Lawrence’as Kasdanas, Donas Siegelas, Paulas Mazursky, Davidas Cronenbergas, aktorės Irene Papas, Vera Miles ir dar daug kitų gana ironiškai nusiteikusių įžymybių.


Jūsų –

Jonas Ūbis

„Amerikos gangsteris“
„Amerikos gangsteris“
„Amerikos gangsteris“
„Amerikos gangsteris“
„Žmonos maištas“
„Žmonos maištas“
„Nenuoramos“
„Nenuoramos“