7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Scenoje atgimsta legendinė „Barbora“

 

NKDT inf.
Nr. 33 (1094), 2014-09-26
Teatras Anonsai

 Nacionalinis Kauno dramos teatras pristato pirmąją jubiliejinio 95-ojo sezono premjerą  – režisieriaus Jono Jurašo spektaklį „Barbora“ pagal Juozo Grušo dramą „Barbora Radvilaitė“, kuriuo atsiskleidžia pagrindinė sezono tema – istorija naujai. 

 

Nors daugeliui teatro mylėtojų, teoretikų naujoji premjera asocijuojasi su ankstesniuoju, 1972 m. rampos šviesą išvydusiu legendiniu Kauno dramos teatro spektakliu ir Barboros vaidmens atlikėja Rūta Staliliūnaite, tačiau  glaudžiai su Kauno dramos teatru bendradarbiaujantis režisierius Jonas Jurašas grįžo su nauja spektaklio vizija: „Man teatre įdomu žmogaus likimas, universalios tiesos. Šis spektaklis apie kūrybos ir žmogaus valios galią pasipriešinti likimui. Būtent kūryba yra gelbstinti iš nevilties, prarajos, svarbi akistatoje su likimu, mirtimi.“ 
 
Atsidavusi režisieriaus bendražygė, jau daugiau nei keturis dešimtmečius lydinti dramaturgė ir rašytoja Aušra Marija Sluckaitė, pasiūlė spektaklio sumanymo idėją – istoriją apie aktorę, kuri miršta palaužta ligos kaip ir Barbora Radvilaitė, ir svajoja ją suvaidinti dar kartą teatro scenoje. 
 
Šiame spektaklyje ypatingas vaidmuo tenka scenografijai ir kostiumams. Scenovaizdžio kūrėjas Mindaugas Navakas politikos ir meilės intrigas perkėlė į šachmatų lauką primenantį scenovaizdį. Su juo režisierius Jonas Jurašas bendradarbiavo režisuojant operas Christopho Willibaldo Glucko „Orfėjas ir Euridikė“ bei Broniaus Kutavičiaus „Lokį“.   M. Navakas ėmėsi užduoties nepabėgti nuo istorinių klodų, iš kurių gimė drama, bet ir prabilti šiuolaikiškai. Kostiumų dailininkė – Vilniaus dailės akademijos kostiumo dizaino katedros vedėja, profesorė Jolanta Vazalinskienė. Ne vieną dizainerį išugdžiusią pedagogę debiutuojančią teatro scenoje įkvėpė scenografo Mindaugo Navako pasiūlyta šachmatų lentą primenanti dekoracija ir šarvai: „Čia susitinka du pasauliai, dvi epochos, dvi asmenybės. Veikėjų kostiumai yra hipertrofuoti, stilizuoti, skulptūriški. Renesanso epochos dvelksmas ateina per siluetą, o spalvos išreiškia asociacijas, personažo teigiamas neigiamas nuotaikas.“ 
 
Kalbėdamas apie būsimą premjerą Nacionalinis Kauno teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas pabrėžė, kad susipažinus su medžiaga, įsibėgėjus repeticijoms kilo idėja atsigręžti į sergančiuosius ir susidūrusius su klastinga liga, su kuria kovoja spektaklio herojė. Žygimanto Augusto žodžiai: „Tikiu, užteks stiprybės tavo dieviškam silpnumui“ tapo savotišku moto ir iniciatyvos raktu. Užmezgus kontaktą su Nacionaliniu vėžio institutu ir susitarus su bilietų platintoju „Tiketa“, visi perkantieji bilietą į spektaklį „Barbora“ turės galimybę laisva valia prisidėti prie modernaus, pirmojo Baltijos šalyse vakuuminės biopsijos aparato įsigijimo. „Nenorime žaisti menu vardan meno, bet skatinti saugoti savo sveikatą ir rūpintis savimi, skirti dėmesio ligos prevencijai,“ – sakė Egidijus Stancikas.   

Muziką spektakliui sukūrė kompozitorius Linas Rimša, judesį ir choreografiją – Mantas Stabačinskas bei Marius Pinigis.   
 
 Pagrindinius vaidmenis kuria aktoriai Eglė Milkulionytė ir Dainius Svobonas. Taip pat spektaklyje vaidina Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai: Saulius Čiučelis, Ugnė Žirgulė, Inga Mikutavičiūtė, Gintaras Adomaitis, Tomas Erbrėderis, Egidijus Stancikas, Gintautas Bejeris, Henrikas Savickis, Artūras Sužiedėlis, taip pat rugsėjį į trupę įsilieję jaunieji teatro aktoriai: Vaidas Maršalka,  Edgaras Žemaitis, Eglė Grigaliūnaitė, Martyna Gedvilaitė. 

PREMJERA 2014 m. rugsėjo 25, 26, 27, 28 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre. 
Didžioji scena 
Dviejų dalių spektaklis
Trukmė – 2 val. 40 min.