7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Valstybiniame jaunimo teatre debiutuos jauna režisierė

 Premjera

Jaunimo teatro inf.
Nr. 44 (1058), 2013-11-29
Teatras Anonsai

 Po nedidelės pertraukos Valstybinio jaunimo teatro mažoji salė vėl tapo jaunojo režisieriaus kūrybine laboratorija. Lapkričio 27–28 d. 18 val. žiūrovai kviečiami į režisierės Saulės Norkutės premjerą „Albanijos nekaltoji". Spektaklio scenografiją kuria Gintarė Jonaitytė, kostiumų dizainerė – Aušra Norkutė,  kompozitorius – alternatyvios muzikos atstovas Markas Palubenka. 

 

Saulė Norkutė – įvairiapusė menininkė, kuriai nesvarbu kokiomis priemonėmis kalbėti apie tai, kas yra aktualu ir kaip ji pati teigia, matoma už nematomo pasaulio ribų. Jos veikla apima keletą sričių – 2003 m. ji studijavo LMTA teatrologijos mokslus, 2008 m. Prahos kino mokykloje baigė režisūros ir scenarijaus rašymo kursus. Įvairiuose kino, animacijos, radijo teatro projektuose dalyvauja kaip režisierė bei dramaturgė. Šiuo metu tęsia studijas Centrinėje oratorystės ir dramos mokykloje Londone. Spektaklis „Albanijos nekaltoji” – jos trijų metų, praleistų Didžiojoje Britanijoje, rezultatas.
 
Spektaklis gimė kaip eksperimentas, paremtas garsių pasaulio mąstytojų bei rašytojų (A. Morua, H. Velso, M. Tveno ir kt.) sentencijomis apie jausmus bei vyro ir moters santykius. Klasikų apmąstymams, kuriuos surinko aktorius Česlovas Stonys, atsvarą rado eksperimentuoti nebijanti jaunoji režisierė. Ji įpynė senąsias idėjas į dabartinio pasaulio realijas, kurių centre stovi ypatingo likimo ir statuso moteris – prisiekusi nekaltoji. Ne visi žino apie Albanijoje (ir kitose Balkanų šalyse) vis dar egzistuojančią tradiciją, pagal kurią moterys, nepanorusios tekėti, turi priimti skaistybės įžadus ir likusį gyvenimą praleisti vilkėdamos vyriškus drabužius. Tai vienintelis oficialus būdas pritapti patriarchalinėje visuomenėje. 
 
Lietuvą nuo Albanijos skiria daugiau nei tūkstantis kilometrų, o kultūriniai skirtumai – neišmatuojami. Kyla klausimas – kaip tai siejasi su mumis ir su šimtmečius gyvavusiomis, universaliomis tiesomis? Spektaklyje atsakymus pateiks režisierė, kuri abejoja deklaruojamų skirtumų radikalumu ir kviečia kartu patyrinėti, kokiais būdais į mūsų protus yra „įdedami" lyčių stereotipai ir laimės receptai. „Ar tai, kaip matome pasaulį, save, kartais nėra tik vienos lyties požiūrio kampas, sukurtas tam, kad išsilaikytų skirstymasis į lytis? Kiek mus veikia archetipai ir kaip jie keičiasi? Kodėl tam tikro amžiaus grupei būdingi vienokie ar kitokie nusistatymai, neleidžiantys pažvelgti už savo rato ribų?", – tokius klausimus kelia Saulė Norkutė kartu su Jaunimo teatro aktorėmis Danute Kuodyte, Jone Dambrauskaite ir Giedre Giedraityte