7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

VIII tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“

 

Irina Zacharova
Nr. 35 (1049), 2013-09-27
Muzika Anonsai

Rugsėjo 25–28 dienomis Lietuvos sostinės gyventojus ir svečius pasitiks VIII tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“. Ypatinga liaudies atlikėjų balsų energija, ryškios įvairių tautinių kostiumų spalvos vėl pripildys Vilniaus koncertų salių ir bažnyčių erdves.
 
Festivalis „Pokrovskije kolokola“ visų pirma skirtas žmonėms, gebantiems suvokti tradicinio liaudies meno jėgą. Pamatyti, kaip įvairiose šalyse žmonės vertina ir saugo savo tradicijas, perteikdami jas iš kartos į kartą, įvertinti liaudies kultūros grožį, pasimokyti dainavimo, šokio, apeigų meno pas tradicijų žinovus, tiesiog pabendrauti su liaudies atlikėjais – štai galimybės, kurias festivalis suteikia savo klausytojams.
 
Festivalis yra pavadintas stačiatikių šventės Švenčiausios Mergelės Marijos apsaugos garbei. Įprastai šiuo rudens metu būdavo pabaigiami visi žemės ūkio darbai, ir prasidėdavo kaimiškos šventės, vestuvės, mugės. Todėl paskutinę rugsėjo savaitę Vilniaus gyventojai ir svečiai taip pat kviečiami įsisukti į nuolat besikeičiantį spalvingą folkloro muzikos maratoną!  
 
„Tu keleli, tu viešpačio“tokia dvasinių eilių pirmąja eilute pavadintas koncertas, skirtas festivalio „Pokrovskije kolokola“ atidarymui, kuris įvyks rugsėjo 25 d. 13 val. Znamenskaja cerkvėje.Bažnytinę dainuojamąją poeziją, tradicines kalėdines ir velykines giesmes, psalmes atliks folkloro kolektyvai iš Rusijos, Lietuvos, Ukrainos. 
 
Tą pačią dieną 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje,jau tapusio tradiciniu koncerto „Muzika gurmanams“ metu, bus pristatyti Abchazijos, Baltarusijos, Estijos, Italijos, Lenkijos, Olandijos, Rusijos, Ukrainos, kitų užsienio šalių ir Lietuvos etninių bendruomenių dainuojamojo, šokio bei apeiginio folkloro pavyzdžiai. Bilietus platina bilietai.lt.
 
„Didysis festivalio koncertas“ rugsėjo 26 d. 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje žada tapti ryškiu ir neužmirštamu įvykiu. Senoviniai Abchazijos, Baltarusijos, Estijos, Italijos, Lenkijos, Lietuvos, Olandijos, Rusijos, Ukrainos dainuojamojo, šokio ir apeiginio folkloro pavyzdžiai – tai tik viena koncerto dalis. Kitoje, laikantis festivalio „Pokrovskije kolokola“ tradicijos, žiūrovų laukia  kompozitoriaus Gedimino Rimkaus Rimkevičiaus kūrinio premjera. „Liaudiškoji rapsodija“opusas, laimėjęs specialiame konkurse, kurį organizavo festivalis „Pokrovskije kolokola“, Lietuvos kompozitorių sąjunga ir Lietuvos nacionalinė filharmonija bei parėmė Lietuvos kultūros ministerija.
 
Naujo, specialiai festivaliui sukurto kūrinio pristatymas įkūnija festivalio organizatorių kūrybinę misiją – nuspalvinti mūsų dienų muziką nacionaline melodika, ritmika ir folkloro poetika bei padeda siekti pagrindinio tikslo – atkreipti profesionalių muzikantų, kūrybinio jaunimo ir visų, kuriems svarbus tradicinės kultūros likimas, dėmesį į liaudies tradicijų išsaugojimo ir plėtojimo naujomis šiuolaikinės muzikos formomis problemą.
 
Koncerto atlikėjai – Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergejus Krylovas, dirigentas Robertas Šervenikas), Vilniaus folkloro ansambliai „Arinuška“, „Sviato“, „Traikotka“, garsūs Lietuvos muzikantai Tomas Botyrius (saksofonas), Igoris Kramarevas (trimitas), Julija Morozova (fortepijonas), Tomas Varnagiris (gitara), Nikolajus Zacharovas (bajanas), ansamblis “Hand Voices“ (mušamieji), o taip pat Lietuvos žiūrovų simpatijas pelnęs etninių pučiamųjų instrumentų atlikėjas Sergejus Klevenskis (Maskva, Rusija).
 
Rugsėjo 27 d. 10 val. festivalis tęsis Lietuvos Respublikos Vyriausybėje, kur įvyks Vladimiro Caralunga-Moraro fotografijų parodos „Kultūrų dialogas“atidarymas. Fotomenininkas jau daugelį metų bendradarbiauja su festivaliu „Pokrovskije kolokola“ ir dalyvauja tarptautinėje programoje „Kultūrų dialogas“.
 
„Liaudies drama“– ypatinga festivalio tema. 19 val. Lietuvos rusų dramos teatrebus pristatyti du projektai. Pirmąjį, „Vestuvės Akulovo kaime“, parengė folkloro ansamblis „Istoki“ ir liaudies atlikėjai (Podolskas, Rusija), antrąjį, „Ties riba“, – folkloro ansamblis „Narodnij prazdnik“ (Maskva, Rusija) ir Lietuvos rusų dramos teatras.
 
Folklorinio etnografinio ansamblio „Narodnij prazdnik“ projekte„Ties riba“, pasitelkiant vizualines-akustines priemones samprotaujama apie Moterį, jos likimą, gyvenimą, paskirtį. Tradicinėje kultūroje žinomos „ribų“ apeigos, jungiančios „aną“ ir „šį“ pasaulį, gyvenimą ir mirtį, praeitį ir dabartį, namų erdvę ir tai, kas yra aplink ją. Šios apeigos pažymi perėjimą iš vienos sielos būsenos į kitą. Per garsą, intonaciją, dainą moteris gali įprasminti liaudies tradicijų gyvavimą, pinti „likimo rišamąjį siūlą“. Šiuolaikiniame gyvenime laikas ir įvykiai suspausti, tačiau tokiu būdu mūsų praeities kultūros suvokimas, naujai atskleisdamas jos prasmę, netikėtai rezonuoja į šiandieną.
 
Moterų folklorinio etnografinio ansamblio „Narodnij Prazdnik“ dalyvės jau tris dešimtmečius užsiima aktyvia veikla. Jos vyksta į ekspedicijas po kaimus, bendrauja su liaudies atlikėjais, kaskart ne tik prisiliesdamos prie nepaprastų liaudies gyvenimo pusių, bet ir iš naujo permąstydamos, suvokdamos savo asmeninį kelią...
 
„Vestuvės Akulovo kaime“– senovinės Maskvos apskrities Podolsko rajono Akulovo kaimo vestuvių apeigos, kurias atlieka ansamblis „Istoki“ ir liaudies atlikėja Aleksandros Leonova iš Akulovo kaimo. Apie tai, kas yra liaudies esmė, Podolsko žemės druska, ansamblio „Istoki“ dalyviai sužinojo iš ekspedicijų po nuostabųjį gimtąjį Podolsko kraštą. Vestuvių apeigos, lydimos nesibaigiančių prietarų ir užkalbėjimų, dainų ir šokių, juokų ir linksmybių, būdavo brangi, visam gyvenimui įsimenanti dovana sutuoktiniams. Tada raugą vestuvėms virdavo ir savaitę ūždavo visas kaimas. Nors niekas iš vestuvių blaivus neišeidavo, nepadoriai girtų vestuvėse nebūdavo. Ypač linksmindavosi, dainuodavo, šokdavo ir jaunuosius džiugindavo antrąją vestuvių dieną.
 
Trečią kartą festivalio metu organizuojama „Vaikų folkloro asamblėja“. Joje dalyvaus folkloro kolektyvai iš įvairių Lietuvos kampelių, o taip pat – svečiai iš užsienio šalių. Penkios paskaitos –koncertai, kurias festivalis dovanos Vilniaus miesto mokykloms, supažindins vaikus ir pedagogus su Abchazijos, Baltarusijos, Olandijos, Ukrainos, centrinės Lenkijos, Vakarų Sibiro, Užbaikalės, Pietų Pamaskvės, Lietuvos sentikių tradicijomis. Geriausius iš geriausiųjų – II respublikinio konkurso „Tradicijų paveldėtojai“ nugalėtojus – galima bus pamatyti laureatų koncerte rugsėjo 25 d. 15 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje.
        
Mokslinė festivalio dalis – tarptautinė konferencija„Lietuvos ir užsienio šalių tautinių mažumų tradicinė kultūra: dabartis ir perspektyvos “ ir renginys „Apvalaus stalo diskusijos“.
 
Paskutinę festivalio dieną, rugsėjo 28 d. 12 val., Šv. Mergelės Marijos katedrojeįvyks sakralinės muzikos koncertas „Tikroji Motina“, o nuo 13 iki 20 val.Gedimino prospekte ir V. Kudirkos aikštėje – baigiamasis koncertas ir kulinarinio paveldo šventė.
 
Tarptautinio folkloro festivalio „Pokrovskije kolokola“ organizatoriai – Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras, Slavų tradicinės muzikos mokykla, Vilniaus rusų folkloro centras. Kiekvienais metais šią šventę organizuoti padeda LR kultūros ministerija, Kultūros rėmimo fondas, Vilniaus miesto savivaldybė, Maskvos Vyriausybė, fondas „Ruskij mir“, Rusijos ir Lenkijos ambasados Lietuvoje ir visas būrys rėmėjų. Festivalio partneriai – Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos nacionalinė filharmonija, Lietuvos stačiatikių bažnyčia.   
 
Festivalio direktorė Irena Zacharova

Žymos:
Irina Zacharova,