7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Suaugusių drama mažo angelo akimis

 Aktorių ansamblio DEGAM premjera

DEGAM inf.
Nr. 9 (1023), 2013-03-01
Teatras Anonsai

 Kovo 12 ir 30 dienomis Vilniaus mažajame teatre įvyks Aktorių ansamblio DEGAM spektaklio „Berniukas ir žuvėdros“ (rež. Gela Kandelakis (Gruzija) ir Vytautas V. Landsbergis) premjera. Aktorių ansamblį, vadovaujamą režisieriaus Juozo Javaičio, prieš trejus metus įkūrė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventai, kurie keičia nusistovėjusius teatrinius standartus, drąsiai ir užtikrintai įsitvirtina šalies teatro scenoje, nuo kurios nuoširdžiai kalba apie tai, kas aktualu ne tik jiems, bet ir nuolat gausėjantiems jaunųjų aktorių gerbėjams.

 
Spektaklis „Berniukas ir žuvėdros“ pastatytas V. V. Landsbergio to paties pavadinimo apysakos motyvais: žvelgiant dešimtmečio vaiko akimis nagrinėjama tėvų skyrybų tema. Autorius užfiksavo  itin skvarbų potyrį – mintis bei jausmus mažo mąstytojo, esančio virš tėvų barnių, įsiskaudinimų. „Suaugusių drama mažo angelo akimis... Tikiuosi ir spektaklyje išliks įspūdis, kad vaikai šiame keistame laike kartais priversti būti labiau suaugę negu jų tėvai“, – sako rašytojas ir režisierius V. V. Landsbergis. Jo teigimu, šios apysakos interpretacija teatre – tai puiki galimybė tolimesnei diskusijai namuose, nes aktoriai, subtiliai perteikdami problemos esmę, leidžia pajusti vaiko emocijas bei susitapatinti su juo. 
 
Išsiskyrusių tėvų šeimoje augantis vaikas stebi komplikuotus tėvų santykius, kurie baigiasi dviem nelaimėm – sunkia liga suserga mama, netrukus miršta artimiausias berniuko žmogus – senelis.  Ir tada dešimtmetis vaikas yra priverstas (žymiai anksčiau nei jo bendraamžiai) suprasti esminius egzistencinius klausimus – suvokti mirtį, ligas, savo atsakomybę ir t.t. Į istoriją įkomponuota ir pilietinę savimonę ugdanti Sibiro tema – berniukas nuvežtas į kaimą pas savo senolę sužino jos tremties į Sibirą smulkmenas, močiutės akimis peržengia gyvybės-mirties slenkstį ir atsiduria aname pasaulyje. Tai tarsi maža ekskursija į Tibeto mirusiųjų knygos prieigas, padedanti jaunam žmogui susigaudyti komplikuotose sielos kelionių peripetijose. 
 
Spektaklis gimė įkvėptas Gruzijos valstybinio rankų šešėlių teatro „Budrugana–Gagra“, kuris savo įsimintinais spektakliais, rodytais ir Lietuvoje, sužavėjo publiką. Tai vienintelis toks, analogų pasaulyje neturintis teatras, kuriame skirtingai nuo Japonijos ir Kinijos šešėlių teatrų, veiksmas įkūnijamas vien aktorių rankų pirštų šešėliais. Šio teatro įkūrėjas ir vadovas, garsus kino ir teatro režisierius G. Kandelaki jaunuosius Ansamblio DEGAM aktorius pakvietė į Tbilisį išmokti unikalios vaidybos technikos, vėliau ir pats atvyko į Vilnių repetuoti spektaklį „Berniukas ir žuvėdros“.  
 
Antrasis spektaklio režisierius V. V. Landsbergis, kuris dar nuo savo kino režisūros studijų metų Tbilisyje buvo pažįstamas su gruzinų režisierium G. Kandelakiu, ne tik iniciavo šį unikalų teatro projektą, bet ir koordinavo visą dvejus metus trukusį kūrybinį procesą tarp Vilniaus ir Tbilisio menininkų. Pristatydamas spektaklį, kuriame jungiasi pirštų šešėlių technika bei tradicinė drama V. V. Landsbergis sakė: „Šešėliai - tai sielų pasaulio teatras. Juk ši pirštų šešėlių vaidyba atsirado Rytuose kaip vėlių iššaukimo ritualas. Tad ir mūsų spektaklis bus dvilypis – apie žmones (aktoriai) ir jų vėles (šešėliai)“. Spektaklis „Berniukas ir žuvėdros“ skirtas žiūrovui, kuriam nesvetimas meilės jausmas. Istorija atpažįstama tiek dideliam, tiek ir mažam, nes visi jausmai – nekęsti, atleisti, užmiršti, džiaugtis - visada šalia mūsų... Nereikia jų bijoti, slėpti ar vengti.
 
Visą savo energiją kūrybai atiduodantys aktoriai teigia, kad DEGAM spektakliai, taip pat ir naujausias darbas „Berniukas ir žuvėdros“, yra erdvė, kurioje galime (at)pažinti ir sutikti save. Spektaklyje vaidina Šarūnas Gedvilas, Alikas Kazlovas, Virginija Kuklytė, Indrė Mickevičiūtė, Rokas Petrauskas. Žuvėdrų balsus spektaklyje perteikia Morta Landsbergytė, Rusnė Vilčinskaitė ir dainų atlikėja Veronika Povilionienė. Spektaklio dailininkė Lauryna Liepaitė.
 
Premjera – 2013 m. kovo 12 ir 30 dienomis Vilniaus mažajame teatre ir balandžio 14 d. Kauno valstybiniame lėlių teatre.