7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Trečias tarptautinis teatro festivalis TheATRIUM: Klaipėda – teatro miestas

KLDT inf.
Nr. 20 (1299), 2019-05-17
Teatras Anonsai

Klaipėdos dramos teatre įvyko trečiojo tarptautinio teatro festivalio TheATRIUM spaudos konferencija, dalyvavo teatro vadovas Tomas Juočys, teatro ir festivalio meno vadovas Gintaras Grajauskas, Lietuvos kultūros instituto komunikacijos koordinatorė, teatrologė Vlada Kalpokaitė.

Konferencijos pradžioje teatro vadovas Tomas Juočys ir uždarosios akcinės bendrovės „Birių krovinių terminalas” generalinis direktorius  Vidmantas Dambrauskas pasirašė festivalio mecenavimo sutartį. Tai ženkli finansinė parama festivaliui. Paklaustas, kodėl iš daugelio Klaipėdoje vykstančių pasirinko mecenuoti šį festivalį, V. Dambrauskas atsakė, kad pasirinkti nebuvo sudėtinga, nes festivalio TheATRIUM veikla yra visiškai skaidri, tad skaidrumas ir  pasitikėjimas juo nulėmė bendrovės pasirinkimą.

Teatro ir festivalio vadovas Tomas Juočys komentavo festivalio finansavimo klausimą: Klaipėdos dramos teatro vadovai norėtų nebespėlioti, ar iš Klaipėdos savivaldybės festivalis gaus finansavimą kitiems metams, bet būti užtikrinti, kad savivaldybė pripažins jį reprezentaciniu ir kasmet užtikrins finansavimą jo tęsimui. Treji metai ir jau susiformavusi festivalio publika yra pakankamas įrodymas, kad festivalis reikalingas miesto ir Vakarų regiono kultūriniam gyvenimui.

Juolab, kad šiemet festivalyje atsirado naujovė: Lietuvos teatrų vitrina, kurioje dalyvauja 15 pasirodymų iš Lietuvos teatrų, bilietai į ją jau baigiami parduoti. Tai, pasak Tomo Juočio, pastarųjų penkerių metų įdomiausi Lietuvos kūrėjų darbai. Lietuvos kultūros institutui padedant vitrinos spektaklių žiūrėti atvažiuos apie 50 teatro profesionalų, prodiuserių, festivalių rengėjų iš užsienio šalių: iš Pietų Korėjos, Kinijos, Belgijos, Vokietijos, Prancūzijos, Baltarusijos, Latvijos, Čekijos, Graikijos, Sakartvelo, Slovakijos, JAV, Rusijos, Latvijos. Pasak Vlados Kalpokaitės, Lietuvos kultūros instituto komanda labai džiaugėsi, kai festivalio vadovai patys parodė iniciatyvą ir kreipėsi į Institutą pagalbos rengdami teatro vitriną. Institutas dar žiemą surengė Pietų Korėjos teatralų vizitą į Klaipėdos dramos teatrą ir apmoka kelių tolimų svečių keliones į Lietuvos teatro vitriną. Vlada pabrėžė, kad tai puiki galimybė ir Klaipėdos žiūrovams savo mieste pamatyti naujausius, įdomiausius tėvynainių spektaklius savo mieste.

Į lietuvišką ir į tarptautinę festivalio programas atvyksta ir nemažai teatro kritikų, profesionalų iš Lietuvos, o teatrologės Ramunė Marcinkevičiūtė ir Ramunė Balevičiūtė gegužės 32 dieną pristatys savo ką tik išleistą knygą apie šiuolaikinį Lietuvos teatrą “Contemporary Lithuanian Theatre. Names and Performances” (2019, išleido leidykla Tyto alba).

 

Festivalio meno vadovas Gintaras Grajauskas prisipažino, kad jam sunku išskirti favoritus iš tarptautinės festivalio programos: ji įvairi ir kokybiška, o atidarymo ir uždarymo koncertai pradžiugins tikrus melomanus, tai unikali proga išgirsti po visą pasaulį gastroliuojančius muzikantus Alice Phoebe Lou ir Dhaferą Youssefą. Jam įdomiausias ir ypatingai estetiškas atrodo korėjiečių „Haddangse“ teatro (Seulas) spektaklis „Anuomet“, jį labiausiai ir rekomenduoja žiūrovams. Festivalyje ir šiemet dalyvauja pora lenkų trupių spektaklių, kamerinio spektaklio „Margaretė“ siužetas susijęs ir su Klaipėda; o lenkų teatro žvaigždės G. Jarzynos „Kiti žmonės“ sukurtas pagal Dorotos Masłowskos parašytus repo baladės tekstus. Belgų trupės „Faso Danse Theatre“ šokio spektakliui „Kirina“, kuris alsuoja ugninga energija ir pulsuoja afrikietiškos muzikos ritmais, masinėms scenoms reikalingi savanoriai: 20 žmonių (4 – nuo 55 iki 80 metų; 11 – nuo 16 iki 55 metų; 5 – nuo 7 iki 16 metų).

Festivalio reklaminę ir informacinę medžiagą puošia antikinė Apolono galva, per vidurį perkirsta grafinės balso bangos: taip atrodo grafiškai užrašytas garsas, balsui tariant festivalio pavadinimą TheATRIUM (pateiktos ir spektaklių pavadinimų grafinės garso bangos). Žiūrovams svarbu nesupainioti dviejų brošiūrų: Lietuvos teatro vitrinos programa pažymėta lietuviška trispalve, o ant tarptautinės programos brošiūros dešinio krašto yra užsienio šalių dalyvių vėliavos. Festivalio šūkis šiemet – „Klausyk vidinio balso“. Menininkų vidiniai balsai pasieks žiūrovus nuo scenos, o žiūrovai rinksis favoritus klausydamiesi vidinio balso.

 

Gegužės 23 d. kavinėje Musangas (H. Manto g. 9) 11 val. vyks Ramunės Marcinkevičiūtės ir Ramunės Balevičiūtės sudarytos knygos “Contemporary Lithuanian Theatre. Names and Performances” (2019, išleido leidykla Tyto alba) pristatymas. Dalyvaus autorės ir Lietuvos teatro vitrinos užsienio svečiai, bus vertimas į anglų kalbą. Maloniai kviečiame.

 

FAKTAI

Festivalis pradėtas rengti Klaipėdos dramos teatre 2017 metais. Jo iniciatoriai: teatro vadovas Tomas Juočys, teatro meno vadovas Gintaras Grajauskas, kultūrinės veiklos ir žiūrovų aptarnavimo padalinio vadovė Ineta Baužytė. Festivalį organizuoja, jame dirba tik nuolatiniai Klaipėdos dramos teatro darbuotojai.

Festivalio įvaizdį ir reklamą 2018 ir 2019 m. kuria Klaipėdos reklamos agentūra STAND UP.

Antrus metus kavą festivaliui tiekia ir žvalumą padeda palaikyti kavos skrudinimo namai Musangas. Visus trejus metus festivalį remia: Stemma group, Limarko, Nesė, Klaipėdos savivaldybė, Jogundė, Augma. Antrus metus festivalį remia: Eurovia, Jokužio spaustuvė, Danės odontologijos klinika, Mineraliniai vandenys, Adomo Mickevičiaus institutas. Nauji rėmėjai: BKT, Švyturys, Vakarų medienos grupė, Smiltynės perkėla, Gudobelė, Meat lovers, Lietuvos kultūros institutas.

Pirmo festivalio (2017 m.) biudžetas buvo apie 105 000 eurų, apsilankė apie 4000 žiūrovų; antro festivalio (2018 m.) biudžetas buvo apie 195 000 eurų, apsilankė apie 5000 žiūrovų.

Šiemet, 2019 m., trečio festivalio biudžetas: apie 215 000 eurų. Į Lietuvos teatrų vitriną iš viso turime apie 2150 bilietų, į tarptautinę programą (10 pasirodymų) – apie 2500 bilietų.  Šiemet tarptautinėje festivalio programoje (10 pasirodymų) iš viso dalyvaus 105 užsienio svečiai (trupių nariai). Lietuvos teatro vitrinoje dalyvaus iš viso 195 trupių nariai.

Žymos:
KLDT inf.,