Kinas

Prasidėjo „Tinklų“ maratonas

kronika

iliustracija

Pirmadienį Vilniaus mokytojų namų kieme prasidėjo 8-asis tarptautinis mažųjų kino formų festivalis „Tinklai“. Jo renginiai šiandien persikelia į Klaipėdą (filmai bus rodomi buvusio tabako fabriko teritorijoje). Rugsėjo 15 d. festivalis grįš į Vilnių, į „Skalvijos“ kino centrą (iki 22 d.) ir į „Lėlės“ teatrą (23–26 d.), o rugsėjo 27 d. „Tinklų“ peržiūros numatomos Šiauliuose, „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje.

Festivalis gimė kaip kultūros akcija, kuria siekta pajūryje ir Vilniuje sukurti reguliariai vyksiantį renginį, galintį suburti įvairių polinkių publiką ir padovanoti jai nestandartinę kino šventę. Per septynerius festivalio gyvavimo metus buvo pademonstruota per 800 filmų, daugiau nei 70 000 žiūrovų turėjo galimybę susipažinti ir pabendrauti su filmų režisieriais, prodiuseriais, kino kritikais iš 20 šalių. 2003 m. festivalis įstojo į Europos atvirų kino seansų asociaciją (European Open Air Screenings Association), 2005-aisiais tapo Europos kino festivalių koordinacijos (European Coordination of Film Festivals) nariu.

2006 m. „Tinklai“ tęsia retrospektyvą, pavadintą „Europa trumpai“ („Europe in Shorts“ – EIS). Festivalį atidaro naujausia programa „Moteris ir humoras“ („A Women Touch of Humor“). Europoje moterys sukuria mažiau nei vieną iš penkių į kino teatrus išleidžiamų filmų. Siekdami pristatyti moterų kūrybos aspektus, Europos kino festivaliai sudarė šią humoro kupiną programą, atspindinčią, kaip Europos režisierės pateikia, išgyvena ir kino kalba išreiškia jų kultūroms būdingą humorą.

„Tinklų“ uždarymui pasirinkta programa „Vaizdų mišrinimas“ („Hybridization Of Images“). Nemaža vadinamojo avangardinio kino kūrėjų dalis visada domėjosi ir pasitelkdama skirtingas technologijas dirbo su reiškiniu, kurį ši programa vadina „vaizdų mišrinimu“. Dabar stilių dažniau lemia vis lengviau prieinamos skaitmeninių vaizdų gamybos priemonės. Toks demokratiškas naujų technologijų pasiekiamumas leidžia sukurti daugiau asmeninių eksperimentinių filmų, sukurtų pagal pačių autorių norus ir grafikus, neužsikraunant sunkios produkcijos mechanizmų naštos. „Vaizdų mišrinimo“ programa ir nori pademonstruoti šią filmų evoliuciją.

„Tinklai“ pristatys ir įvairiose šalyse sukurtų skirtingų žanrų trumpo metražo filmų programas iš Belgijos, Estijos, Italijos, Latvijos, Turkijos, Vokietijos, Lenkijos, Švedijos ir baskų krašto. Kelias programas „Skalvijos“ kino centre lydės jų kuratorių pasisakymai – Lili Pilt iš Estijos kino fondo pristatys estų filmus, režisierė ir prodiuserė Ilze Kunga – latvių, Romanas Trondelis – savo kuruojamo Torunės festivalio programą. Šie „Tinklai“ daug dėmesio skirs prancūzų kino avangardui. Specialioji prancūzų filmų programa „Nakties ženklai“, kurią pristatys kuratorius Dieteris Wieczorekas, atspindės svarbiausias avangardinio kino tendencijas. Prancūzų eksperimentiniam kinui skirtą specialiąją programą sudarė šio kino legenda Pipas Chodorovas. 1965 m. Niujorke gimęs filmų ir muzikos kūrėjas Chodorovas bus ir festivalio svečias, jis pristatys programą, skaitys paskaitą. 1994 m. Chodorovas persikėlė į Prancūziją ir įkūrė galeriją „Re: Voir“, jos tikslas – propaguoti ir platinti naujus home video technika sukurtus ir istorinius eksperimentinius filmus bei tarptautinį internetinį eksperimentinio kino forumą „FrameWorks“.

Parengta pagal „Tinklų“ inf.