Teatras

Mėgstantiems indų klasikinį šokį

anonsai

iliustracija
Rajyashree Ramesh

Indijos kultūros ir informacijos centras kviečia į indų klasikinio šokio koncertą. Birželio 14 d. 18.30 Vilniaus universiteto Teatro salėje žiūrovų laukia bharata natyam stiliaus šokių programa. Ją atliks Berlyne gyvenanti bharata natyam atlikėja, choreografė ir mokytoja Rajyashree Ramesh.

Bharata natyam – vienas iš labiausiai akį traukiančių Indijos menų, derinantis griežtą senųjų kanonų plastiką bei estetiką, spalvingą bei ritmišką indiško šokio koloritą ir paslaptingą šokio kalbą, kurioje gestai ir mimika gali papasakoti viską – nuo pasaulio sukūrimo iki paprastos meilės istorijos. Bharata natyam apibūdinamas trimis aspektais: bhava (emocija), raga – (melodija) ir tala (ritmas), jų dermė perkelia žiūrovą iš kasdienybės į idealaus herojaus arba dievybės aplinką. Vieni repertuaro šokiai pasakoja konkrečias istorijas, kiti tiesiog šlovina tobulą judesio grožį. Bharata natyam puikiai įkūnija dieviškos šokio kilmės, pasaulio kaip dieviškojo šokio, estetinio malonumo kaip religinio jausmo principus, būdingus indų mąstysenai.

Šis šokio stilius gimė Pietų Indijos šventyklose. Ilgus šimtmečius jis buvo svarbi religinių apeigų ir ritualų dalis. Griežtas šokio tradicijas puoselėjo ir iš kartos į kartą perduodavo šventyklos šokėjos – devadasės, kurių tarnystė dievui įpareigojo jas ne tik nenukrypti nuo kanonų, bet ir atskleisti savo talentą, praturtinti šokį naujais elementais, įamžinti jo universalumą. Dabar šis šokis gyvuoja kaip sceninis menas, vienas iš klasikinių Indijos šokių stilių. Jis laikomas pačiu artimiausiu idealiam dievų šokiui, kurį aprašo Natya Shastra, kanoninis šokio ir teatro meno tekstas, kartais vadinamas penktąja Veda.

Šio klasikinio meno pradedama mokytis ankstyvoje vaikystėje, dažnai nuo 4–5 metų. Po 7–8 intensyvaus mokymosi metų tik gabiausi mokiniai gauna teisę pirmą sykį pasirodyti scenoje solo. Ypatingas mokinio ryšys su mokytoju, disciplina ir begalinė pagarba šiam menui lemia, kad ir scenoje šokis lieka nepaprasto grožio ir įtaigumo reginys, suprantamas ir tiems, kurie nemoka jo kalbos.

Vilniuje bharata natyam šokį pristatysianti Rajyashree Ramesh būdama septynerių šio šokio pradėjo mokytis pas Pandanaluro mokyklų mokytojus Rajalakshmi ir Vidwan Lokkaiah. Vėliau ji tęsė šokio studijas pas kitų šio stiliaus mokyklų mokytojus, todėl yra įvaldžiusi geriausius visų mokyklų aspektus. Rajyashree Ramesh įkūrė šokio mokyklą Berlyne, kur mokoma klasikinio šokio, dainavimo ir būgnijimo mridangam būgnu. Vadovauja šokio grupei "Rasika", su ja sėkmingai pasirodo Europos ir Azijos šalių scenose. Yra sukūrusi ne tik daug kompozicijų pagal klasikinius bharata natyam stiliaus siužetus, bet ir interpretacijų Vakarų literatūros bei universaliomis temomis. Prieš kiekvieną pasirodymą Rajyashree Ramesh pati pristato savo repertuaro šokius, Europos žiūrovams paaiškindama svarbesnius induizmo mitologijos ir religijos aspektus.

Diana Mickevičienė