Dailė

Apie keliones

parodos

Civilizacijos raidą nuo priešistorinių laikų skatina kelionės. Mūsų amžiui būdingas spartus žmonių (darbo jėgos), kapitalo, prekių, paslaugų, idėjų judėjimas (tranzitas). Šiandien pasaulis išgyvena naują migracijos ir kelionių bangą. Kas trisdešimt penktas planetos gyventojas yra tarptautinis migrantas. Augantį mūsų šalies kelionių dinamizmą skatina nepriklausomybės atkūrimas, grįžimas į vieningą Europos erdvę.

Įdomu, ar darbinių, pažintinių, pramoginių kelionių patirtys keičia mūsų gyvenimą. o jei keičia, tai kaip? Kelionių vertė yra subjektyvi ir daugialypė, todėl ieškant apibendrinto atsakymo į šį klausimą atrodė prasminga gretinti skirtingas patirtis. Taip gimė sumanymas įvairius menininkų ir skirtingų sričių specialistų požiūrius pristatyti Kuršių Nerijos pusiasalio gyventojams. Šį pasirinkimą lėmė ne tik ekologiniai, sociokultūriniai, geopolitiniai vietos ypatumai, bet ir civilizacijos kasdienybės akivaizdoje nuolat juntama magiška unikalaus gamtos prieglobsčio trauka. Čia, kaip ir išsirengus į kelionę, naujųjų patirčių akivaizdoje randi galimybių pažvelgti į save iš šalies.

Parodoje Juodkrantės parodų namuose buvo pristatomi skirtingų kartų ir pasaulėžiūrų kūrėjų darbai: nuo lietuvių modernizmo klasikės Kazės Zimblytės (1936–1999) etiudų ir konstruktyvių kompozicijų, atliktų dailininkų kūrybiniuose namuose Sočyje (1963 m.), iki Vilniaus dailės akademijos studentų Vaclovo Nevčesausko, Tomo Vyšniausko keliaujant po pasaulį ir Lietuvą sukurtų darbų. Kolekcijoje gretinamos taikliu pastabumu išsiskiriančios Ray Bartkaus (JAV) Amerikos dienraščių iliustracijos, vaizduojančios pasaulio raidos aktualijas, ir romantiška aistra istoriniam Europos kultūros paveldui spinduliuojančios Arūno Baltėno fotografijos, sociokultūrinių Loretos Bilinskaitės-Burke (Jungtiniai Arabų Emyratai) tyrimų rezultatai. Greta jų – subjektyvūs skulptorių Dainiaus Liškevičiaus, Mindaugo Navako, tapytojos Patricijos Jurkšaitytės, tekstilininkių Aidos Martinaitytės, Audronės Petroševičiūtės, menininkų Samuelio Herzogo (Šveicarija), Paulinos Eglės Pukytės (Didžioji Britanija), Lino Jablonskio, Svajonės ir Pauliaus Stanikų (Paryžius) realių, fiktyvių ir susapnuotų kelionių įspūdžiai. Kūriniuose išryškėjusios slinktys atkreipia dėmesį į didžios gyvenimo patirties – nenutrūkstančio savęs pažinimo – kelionę.

Parodos atidaryme mintimis apie keliones dalijosi vertėja ir apžvalgininkė Rasa Drazdauskienė, parodos kuratorė Elona Lubytė, dailėtyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė dienraščio "Neue Züricher Zeitung" kultūros apžvalgininkas Samuelis Herzogas, Pasaulio banko ekologijos ekspertas Inesis Kiškis, ornitologas Vytautas Pareigis ir parodos dalyviai.

Išplėsta parodos kolekcija bus pristatyta rudenį Palangoje per A. Mončio dienas.

Elona Lubytė