Muzika

Nepaliauja stebinti

Vilniaus festivalyje – žavioji smuikininkė Sarah Chang

iliustracija
Sarah Chang
Sh. Rock nuotr.

Į Vilniaus festivalio žvaigždyną šiemet įsilies viena patraukliausių ir gabiausių jaunesnės kartos klasikinės muzikos atlikėjų, smuikininkė iš JAV Sarah Chang. Birželio 11 d. 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje ji koncertuos su Roberto Šerveniko diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru. Solistė atliks taurios ir dvasingos lyrikos persmelktą Sergejaus Prokofjevo Pirmąjį koncertą smuikui ir orkestrui.

Filadelfijoje korėjiečių šeimoje gimusi Sarah Chang smuiku griežti pradėjo ketverių metų. Netrukus ji įstojo į Juilliardo muzikos mokyklą. Čia jai dėstė šviesaus atminimo Dorothy de Lay. Aštuonmetę mergaitę Zubinas Mehta ir Riccardo Muti pakvietė koncertuoti su Niujorko filharmonijos ir Filadelfijos orkestrais. Unikalių gabumų mergaitė tapo jauna smuikininke, kurios muzikinės įžvalgos, emocingumas ir virtuoziškumas nepaliauja stebinti klausytojų.

Koncertuodama didžiuosiuose Europos, Azijos ir Amerikos muzikos centruose ji bendradarbiavo su visais žymiausiais orkestrais, diriguojamais Danielio Barenboimo, sero Colino Daviso, Charleso Dutoit, Bernardo Haitinko, Jameso Levine’o, Lorino Maazelio, Kurto Masuro, Zubino Mehtos, Riccardo Muti, André Previno, sero Simono Rattle’o ir kt. Solo koncertus smuikininkė griežė Niujorko "Carnegie Hall", Vašingtono "Kennedy Centre", Čikagos "Orchestra Hall", Bostono "Symphony Hall", Londono "Barbican Centre", Berlyno filharmonijoje ir Amsterdamo "Concertgebouw". Kaip kamerinės muzikos atlikėja S. Chang bendradarbiavo su Pinchasu Zukermanu, Wolfgangu Sawallischu, Vladimiru Ashkenazy’u, Yefimu Bronfmanu, Martha Argerich, Leifu Ove Andsnesu, Stephenu Kovacevichium, Yo-Yo Ma, Lynnu Harellu, Larsu Vogtu ir Isaacu Sternu.

Nepaprastai populiarūs smuikininkės pasirodymai per TV ir radiją bei "EMI Classics" išleisti įrašai. Tarp populiariausių jos įrašų – "Fire and Ice" (miniatiūros smuikui ir orkestrui su Berlyno filhamonijos orkestru, dirigentas Placido Domingo), A. Dvoržako ir P. Čaikovskio kamerinė muzika, A. Dvoržako Koncertas smuikui su Londono simfoniniu orkestru, diriguojamu sero Colino Daviso, A. Dvoržako Fortepijoninis kvintetas (su Leifu Ove Andsnesu, Alexu Kerru, Georgu Faustu ir Wolframu Christu). Naujausias smuikininkės įrašas – M. Ravelio, C. Saint-Saėnso ir C. Francko sonatos, įgrotos su pianistu Larsu Vogtu, – pasirodė 2004 m. gegužę.

S. Chang yra gavusi "Avery Fisher Career Grant " (Avery Fisher karjeros stipendija), "Gramophone" "Young Artist of the Year" (Jaunasis metų artistas), Vokietijos "Echo", Londono "Newcomer of the Year" ir Korėjos "Nan Pa" apdovanojimus. Už ypatingus meninius laimėjimus 1999 m. smuikininkei paskirtas "Avery Fisher Prize" – vienas garbingiausių instrumentininkams teikiamų apdovanojimų.

Vilniaus festivalio birželio 11-osios vakaro programoje, be S. Chang griežiamo Prokofjevo koncerto smuikui, skambės LNSO atliekama Prokofjevo "Klasikinė simfonija" ir žaviai paprasta Johanneso Brahmso Antroji simfonija.

LNF inf.