Muzika

Vytauto Barkausko "Jeux" pristatytas Japonijoje

nauji leidiniai

iliustracija

Naująjį kompaktinį diską išleidusi britų įrašų kompanija "Avie Records" žada kiek įmanydama stengtis, kad Vytauto Barkausko muzika pasklistų visame pasaulyje. Bendradarbiaujant su Muzikos informacijos ir leidybos centru bei Lietuvos nacionaline filharmonija išleistame diske įrašyti du paskutinieji stambūs Vytauto Barkausko opusai – "Jeux" (2002) smuikui ir orkestrui bei "Duo concertante" (2004) smuikui, altui ir orkestrui. Už abu šiuos kūrinius 2004 m. kompozitorius buvo apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. Abiejų kūrinių atsiradimas glaudžiai susijęs su puikiais atlikėjais – prancūzų smuikininku Philippe’u Graffinu ir japonų altiste Nobuko Imai.

Šalia stambiųjų opusų kompaktiniame diske puikiai dera dvi solinės kompozicijos – "Partita" smuikui solo, atliekama Ph. Graffino (tai devintasis šio kūrinio įrašas, įtrauktas į kompaktinį diską!), bei "Du monologai" altui solo, griežiami N. Imai.

Pasak Ph. Graffino, Vilnius visuomet jam asocijavosi su dviem menininkais – legendiniu smuikininku Jascha Heifetzu bei kompozitoriumi V. Barkausku ir jo "Partita". Pirmą kartą atvykęs į Lietuvos sostinę smuikininkas ieškojo abiejų menininkų pėdsakų ir buvo laimingas sutikęs V. Barkauską. Jam Ph. Graffinas nedelsdamas užsakė naująjį koncertą smuikui ir orkestrui "Jeux". Vėliau buvo rašomas "Duo concertante", rūpinamasi naujojo disko leidybos darbais. Šis diskas tapo puikia abiejų menininkų bendradarbiavimo dokumentacija.

Praėjusią savaitę Tokijuje, festivalyje "Viola Space" ("Alto erdvė"), skambėjo dvi Vytauto Barkausko kompozicijos – "Duo concertante" ir "Du monologai". Abu kūriniai ir savo dedikacijomis, ir skambesiu yra susiję su Japonija. Festivalyje dalyvavo ir pats autorius.

"Duo concertante", op. 122, premjerą gegužės 29 d. Japonijoje, Kioi salėje, griežė smuikininkė Machie Oguri, pati Nobuko Imai ir Tatsuya Shimono diriguojamas TOHO-Gakuen orkestras. Šis kūrinys dedikuotas japonų diplomatams, humanistams Chiune Sugiharai ir jo žmonai Yukiko. Rizikuodami savo saugumu1940-aisiais Kaune jie išdavė ne vieną "vizą į gyvenimą" ir šitaip išgelbėjo nuo holokausto per dešimt tūkstančių žmonių. Subtiliu japonišku koloritu dvelkia ir paslaptingi "Duo concertante" perkusijos skambesiai.

Antroji kompozicija – "Du monologai" altui solo, op. 71, – dedikuota Nobuko Imai. Ji atliko šį kūrinį tame pačiame festivalyje gegužės 28 d. Tai visiškai nauja 1983 m. parašyto kūrinio redakcija. Jos premjerą N. Imai atliko pernai "Schiermonnikoog" festivalyje Olandijoje. Pirmajame monologe vyksta intymus pokalbis su savimi, kupinas dvejonių ir atkaklių pastangų ištrūkti iš užburto įkyrių minčių rato, kol galop melodijos linija nutrūksta. Antrasis monologas pasiūlo šiokią tokią alternatyvą – saldžią meilės iliuziją, bet kaskart įsiterpiantis tritonio intervalas vis grąžina į ankstesnę neryžtingumo ir nežinios būseną. "Kaip ir gyvenime, – sako kompozitorius. – Sodrus, aksominis žemo alto registro tembras ir tarsi iš paslaptingų tolių sklindantys aukštieji garsai Nobuko Imai interpretacijoje įgyja žmogiškos šilumos, jautrumo ir dvasinės gelmės."

LMIC inf.