Muzika

Išėjo Kazys Skaisgirys... (1927 02 28 – 2005 03 29)

in memoriam

iliustracija
Kazys Skaisgirys

Iš Čikagoje gyvenančio muziko Fausto Strolios laukiau vienos žinios, o sulaukiau ir kitos, labai liūdnos – kovo 29-osios rytą mirė daugelio muzikinės veiklos užmojų meistras Kazys Skaisgirys. Su šiuo žmogumi bendraudavo tautiečiai iš viso pasaulio, taip pat ir iš Lietuvos. Jis buvo nepaprastai atidus ir geranoriškas kiekvienam, besikreipiančiam pagalbos. Reikėjo gaidų rašymo mašinėle surinkti muzikos kūrinius – tą darbą atlikdavo nepriekaištingai, jis buvo puikiai įvaldęs šią techniką. Taip į didelį kalną būtų galima sukrauti jo parengtus muzikos leidinius – Alfonso Mikulskio kūrinių tritomį, Vlado Jakubėno "Mano pasaulį", Jeronimo Kačinsko "Ateities giesmę", Giedros Gudauskienės ir daugelio kitų kompozitorių leidinius.

Nuo 1987 m. K. Skaisgirio gyvenimas buvo suaugęs su žurnalo "Muzikos žinios" leidyba. Pastaraisiais metais tą darbą jis labai sėkmingai dirbo drauge su muziku Stasiu Sližiu. Čia reikėjo ne tik publikuotiną medžiagą surinkti. Žinodamas išeivijos muzikinio ir kultūrinio gyvenimo peripetijas, jis kaip žuvis vandenyje nardė po aktualiausias istorines temas, iškeldamas skaitytojams daug pamirštų, bet labai svarbių momentų. Su nekantrumu laukdavo mano rengiamų "Muzikos kalendorių", kuriuos, kaip rašė, rikiuodavo į vieną lentyną. Ne tik rikiuodavo, bet ir atsiliepdavo savo rašiniais, patikslinimais, kurie ir ateities darbams bei tyrinėjimams sukels naujų minčių. Visa tai jam nebuvo svetima turbūt ir dėl to, kad daug metų, nuo 1981-ųjų, jis buvo J. Žilevičiaus ir J. Kreivėno lietuvių muzikologijos archyvo vedėjas, bene geriausiai pažinęs šiame archyve saugomus turtus, maloniai bendravęs su kiekvienu iš Lietuvos atvykusiu muziku. Vartydamas manuosius "Muzikos kalendorius", jis padėdavo daug ką patikslinti, nes daugelį JAV lietuvių muzikų puikiai pažinojo. Beje, Muzikologijos archyve suradęs duomenų apie Motiejaus Budriūno mirtį Memingene, skubėjo apie tai pranešti, kad klaidingas faktas nebūtų kartojamas. Apie daugelį kitų faktų – taip pat.

K. Skaisgirys buvo daugelio muzikos sričių žinovas. Jis buvo muzikos mokytojas, vargonininkas, akompanuotojas, dainininkas, redaktorius… Jo žiniomis ir patirtimi naudojosi Čikagos lietuvių opera, kurios chore K. Skaisgirys dainavo 18 metų, 10 sezonų darbavosi operos valdyboje, ruošė operai gaidas, kaupė visą statistiką apie šios operos veiklą, o 1957 m. ir pats atliko kuklią Sargybos viršininko partiją G. Verdi operoje "Rigoletas".

Išėjo Kazys Skaisgirys… Bet liko jo darbai. Vartydamas "Muzikos žinias" kiekvieną kartą pagalvosiu apie šį mielą ir darbštų muziką, kaip nuolat prisimenu ir ne per seniausiai Amžinybėn išėjusį "Muzikos žinių" administratorių Antaną Giedraitį…

K. Skaisgirys ne kartą lankėsi Lietuvoje, vis skubėjo, vis norėjo daugiau aplankyti, daugiau žmonių susitikti, pabūti vaikystės, jaunystės vietose. Sintautai gali didžiuotis į pasaulį išleidę darbštų, sąžiningą Muziką, Žmogų.

Vaclovas Juodpusis