Muzika

Atsinaujinanti "Lietuva"

Naujos Valstybinio dainų ir šokių ansamblio programos

iliustracija
Nuotrauka iš "Lietuvos" ansamlio archyvo

Nuo 1940 m. gyvuojantis Valstybinis dainų ir šokių ansamblis "Lietuva" – profesionalus šokėjų, liaudies instrumentų orkestro ir choro grupių jungtinis meno ansamblis, per ilgus gyvavimo metus parengęs daugybę programų, išvažinėjęs įvairiausius Lietuvos miestus ir miestelius, reprezentavęs mūsų šalį svetur, išgyvenęs ir pokylių, ir atoslūgių, – ir šiandien išlaiko savo pozicijas. Ansamblis prisistato kaip "jaunas, veržlus ir kūrybingas kolektyvas, kuris yra laukiamas visur", nes buvęs ir esąs "lietuvių tautinės kultūros ugdytojas, lietuvių dainų, šokių, instrumentinės muzikos gaivintojas".

Ansamblis drąsiai kuria naujas perspektyvas ir veiklos kryptis, stengiasi kuo dažniau rodytis didžiuosiuose Lietuvos miestuose, patraukti šiuolaikišką žiūrovą. Pasak ansamblio vadovų, 2004-ieji "Lietuvai" tapo visapusiškais atsinaujinimo ir persilaužimo metais. Daugelį metų tenkinęsis tradiciniu repertuaru, pastaruosius kelis mėnesius kolektyvas pasirodė su skirtingomis, viena į kitą nepanašiomis programomis, atskleidusiomis savitą "Lietuvos" dvasinį atgimimą.

Vasario mėnesį įvykusi spektaklio "Perkūnas" premjera "Lietuvai" atvėrė iki šiol nepramintus takus. Šiuo naujuoju mitologinės tematikos muzikiniu spektakliu kolektyvas sukėlė daugelio klausytojų diskusijas ir pažadino naujus lūkesčius. Naujo muzikinio spektaklio idėja priklauso tuomet laikinai ansamblio vadovo pareigas ėjusiam dabartiniam orkestro grupės vadovui Sauliui Prusevičiui ir režisieriui-statytojui Alfredui Kondratavičiui.

Negana to, balandžio mėnesį ansambliui ėmėsi vadovauti jaunas, didelių kūrybinių ambicijų turintis kompozitorius Giedrius Svilainis, beje, spėjęs jau visai neblogai susipažinti su šiuo kolektyvu ir jo kūrybiniu braižu (jis yra ir vienas "Perkūno" muzikos autorių).

Jau birželį sutinkant Jonines Nidoje "Lietuva" buvo pakviesta dalyvauti dar viename naujame projekte, nustebinusiame net muzikus profesionalus. Tai paties G. Svilainio sukurta muzikinė misterija "Žaibo gėlės". Be "Lietuvos" ansamblio, projekte dalyvavo solistai Gintarė Skerytė, Česlovas Gabalis, Povilas Meškėla, grupės "Bavarija", "Pelenai", "Rojaus tūzai" ir modernaus šokio grupė "Gama". Misteriją inscenizavo choreografė Leokadija Dabužinskaitė. Sėkmingas projektas energingai įsiliejo į įvairiausio pobūdžio festivalių kaleidoskopą (rugsėjo 17 d. misterija bus parodyta Vilniuje, Katedros aikštėje, "Sostinės dienų" festivalyje). Ansambliečiai nepabūgo kartu su poproko žvaigždėmis dalyvauti bendrame projekte. Kartu ansamblis nepamiršo ir gilių tradicijų, koncertuose buvo pristatytas ir tradicinis aukso fondo repertuaras.

Kuo įdomūs ansamblio rudens sezono planai? Iki Naujųjų metų minėtą spektaklį "Perkūnas" ketinama dar 11 kartų parodyti didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Spalio mėnesį ansamblis debiutuos su dar viena nauja programa moksleiviams – "Sekminių rageliai" (beveik 10 metų būdavo kartojama sena programa).

Kas savaitę žadama surengti apie 4–6 koncertus įvairiose Lietuvos mokyklose. Kasmet rengtas tradicines lietuviškos tematikos kalėdines programas vaikams šiemet nutarta pakeisti įdomiu šiuolaikišku spektakliu. Jame skambės naujoviška jauno kompozitoriaus Donato Zakaro muzika, bus naudojami netradiciniai instrumentai.

Atnaujinant ansamblio repertuarą ketinama skatinti naujų lietuviškų kūrinių aranžuočių kūrimą, jau paskelbtas ir naujų kūrinių konkursas (partitūrų laukiama iki spalio 1 d.). Greta įvairaus pobūdžio renginiams pritaikytų programų variantų planuojama sukurti ir visiškai naują ansamblio programą, tiesa, kol kas neatskleidžiama, kokio žanro būtų ši programa. Yra ir daugiau įdomių sumanymų, pavyzdžiui, mėginti derinti kelių šalių folklorą. "Bandysime kitomis akimis žiūrėti į tai, ką turi kiti ir mes patys", – sako sumanytojai.

Parengta pagal ansamblio inf.