Teatras

Startuoja Jaunimo teatras

anonsas

Valstybinis jaunimo teatras žada itin energingą "priešjubiliejinį" (39-ąjį) sezoną: ištvermingų teatralų laukia septynios premjeros, vienas naujosios dramaturgijos forumas ir pasaulinės klasikos pastatymai, tęsis ir "Debiutų zona" su ambicingais jaunųjų kūrėjų prisistatymais, ir teatro meistrų sugrįžimai.

Oficiali artėjančio sezono strategija - šiuolaikinės lietuvių dramaturgijos akcentavimas. Tam Jaunimo teatras ne tik ieško scenos kūrinių, bet ir aktyviai ragina potencialius dramaturgus juos rašyti. Vasarą teatras skelbė pjesių vaikams, paaugliams ir jaunimui konkursą; konkursui buvo pateiktos 24 autorių pjesės. Rugsėjo 15-19 d. latvių dramaturgas ir ne vieną pjesių rašytoją išugdęs pedagogas Lauris Gundaras 13 komisijos atrinktų dalyvių ves teorinį ir praktinį seminarą.

Gundaras ne tik skaitys teorines paskaitas, bet ir su kiekvienu iš seminarų dalyvių dirbs individualiai, tobulins jų parašytas pjeses. Būtent šių pjesių skaitymai bus pristatyti spalio 14-19 d. vyksiančio Šiuolaikinės lietuvių dramaturgijos vaikams, paaugliams ir jaunimui forumo metu. Forume dalyvaus neseniai susibūrusi "Cezario grupė" ir Jaunimo teatro trupė, su kuriais dirbs režisierius Albertas Vidžiūnas. Forumą vainikuos spalio 18-19 d. įvyksianti Algirdo Latėno spektaklio pagal Lauros Sintijos Černiauskaitės pjesę "Liučė čiuožia" premjera. Būtent ši pjesė laimėjo antrąją vietą šių metų Maskvos jaunųjų dramaturgų festivalyje "Liubimovka".

Lauros Sintijos Černiauskaitės pjesė nutiesia tiltą į nepamirštamus Jaunimo teatro laikus, kai salėje nesutilpdavo visi norintys patekti į legendinį spektaklį pagal Sauliaus Šaltenio pjesę "Škac, mirtie, visados škac".

Pagrindiniai pjesės "Liučė čiuožia" personažai - jauni žmonės, atsidūrę dvasiniame vakuume iš kurio nerandama išeities nei bendraujant, nei mylint. Labai skirtingus personažus, skirtingas kartas sujungia tik vienas dalykas - vienatvė ir desperatiškas bandymas suartėti su aplinkiniais. Kartais tie bandymai tragikomiški, kartais net amoralūs, atstumiantys, tačiau pateisinami: dramaturgės kūrinį persmelkia harmoningo, šviesaus pasaulio teigimas. Priversdama sukurtus personažus per dvasinį skausmą, vidinius ir išorinius konfliktus, vienatvę artėti prie šio suvokimo, autorė prisiliečia prie naujų, iki šiol mūsų temų dramaturgijoje ir teatre neišnaudotų temų.

Pirmoji Jaunimo teatro premjera įvyks jau rugsėjo 19, 20 d. Britų dramaturgo Patricko Marbero pjese "Closer". Vilniaus scenoje debiutuos režisierius Rolandas Atkočiūnas. Patrickui Marberui pasaulinę šlovę atnešė ne aktorystė ir režisūra viename iš Londono teatrų, o dramaturgija. 1997 m. parašyta "Closer" labai greitai tapo pasauliniu hitu, per kelerius metus pastatytu daugiau nei 30 skirtingų šalių teatruose; ji autoriui pelnė 5 aukščiausias teatrines ir dramaturgines premijas bei geriausio naujosios srovės britų dramaturgo vardą.

Šio pasisekimo paslaptis paprasta - Jaunimo teatre pavadinimu www.prisilietimas.net rodoma pjesė yra viena tų, kurioje be melo ir veidmainiško šventeiviškumo kalbama apie meilę, fizinį intymumą, žmogiško artumo ilgesį. Šiuolaikiniam žiūrovui, į teatrą žiūrinčiam kaip į savotišką šoko terapiją, autorius siūlo atvirą meilės "keturkampį", keičiantį iki šiol buvusį tradicinį meilės "trikampį", ir teigia naują požiūrį į XXI amžiaus žmonių santykius.

Keturi pjesės personažai, veikiantys, atrodo, tokiomis banaliomis, mums visiems įprastomis aplinkybėmis, išties yra tie amžinieji du poliai - pliusas ir minusas, nuolat traukiantys arba stumiantys viens kitą. Nuolatinis šių jaunų žmonių ėjimas viens į kitą, atsitraukimas, suartėjimas, skausmingas prisirišimas vienas prie kito priverčia vieną iš personažų išrėkti esminę šio spektaklio frazę - "Ką gi mes turime padaryti, kad šiame pasaulyje susilauktumėme nors trupučio artumo?"

Nuolatinė artumo medžioklė ir nesėkmė vienija keturis labai skirtingus žmones: striptizo šokėją Elis (aktorės Margarita Žiemelytė ir Dalia Morozovaitė), nekrologų rašymo verslu užsiimantį žurnalistą Denį (aktorius Andrius Bialobžeskis), fotografę Aną (aktorė Aurelija Tamulytė) ir gydytoją dermatologą Larį (aktorius Evaldas Jaras). Keturi žmonės ir keturios skirtingos vienatvės bei tikros meilės paieškos istorijos.

Lapkritį numatoma Kosto Smorigino režisuotos šiuolaikinio rusų autoriaus Olego Danilovo pjesės "Šeimyninė idilija" premjera. Šis spektaklis ženklins žymiojo Jaunimo teatro aktorių "dešimtuko" atstovų - Dalios Storyk bei Vido Petkevičiaus - sugrįžimą.

Be naujosios dramaturgijos, teatre planuojami ir klasikos pastatymai: vasario mėnesį pasirodys režisieriaus Igno Jonyno statomas Alberto Camus "Kaligula", kur pagrindinį vaidmenį kurs Rolandas Kazlas. Kovą teatre bus pristatyta pirmą kartą Lietuvoje išversta Williamo Shakespeare’o komedija "Užsispyrėlės sutramdymas". Pjesės vertėjas, ėmęsis šio darbo su vieno didžiausių Lietuvos šekspyrologų Dovydo Judelevičiaus "palaiminimu", yra Saulius Repečka. Spektaklį režisuos Cezaris Graužinis. Sezono pabaigai ruošiamas vaikiškas spektaklis liaudies pasakų motyvais, kurį statys režisierius Aidas Giniotis.

"Salėje 99" iki Naujųjų metų tęsis projektas "Debiutų zona". Čia bus parodyti "Palėpės" teatro spektakliai, taip pat planuojama pakviesti Klaipėdos Pilies teatrą ir Lietuvos muzikos akademijos televizijos režisūros trečiojo kurso studentus.

Lapkritį "Salėje 99" įvyks Alberto Vidžiūno režisuoto spektaklio pagal Christofą Meckelį "Gvilis ir Pankas" premjera. "Neformaliam" jaunimui skirtame spektaklyje vaidins skirtingų kartų aktoriai: Rimgaudas Karvelis, Ferdinandas Jakšys ir Tomas Kizelis.

Gruodžio mėn. šioje salėje vienas žymiausių Lietuvos lėlininkų Vitalijus Mazūras parodys pačiai jauniausiai auditorijai skirtą spektaklį "Peliukas muzikantas".

Ingrida Daunoravičiūtė