Dailė

Susitikimas Kėdainių sinagogoje

Tarptautinė paminklų apsaugos diena

Julijus Lozoraitis

iliustracija
Gotikinio XV a. altoriaus šoninis sparnas (restauratoriai Algimantas Vaineikis ir Janina Bilotienė) apdovanotas Restauratorių sąjungos diplomu

Patį Didįjį Penktadienį per šimtą įvairių įstaigų paveldosaugininkų bei įvairių profesijų restauratorių iš visos Lietuvos suvažiavo į Kėdainius. Čia jie paminėjo Tarptautinę paminklų apsaugos dieną, ir šia proga jiems buvo įteikti Restauratorių sąjungos bei Archeologų draugijos įsteigti apdovanojimai.

Lygiai prieš 20 metų, 1983 m. balandžio 12-18 d., vyko tarptautinės paminklų apsaugos organizacijos ICOMOS prie UNESCO Graikijos nacionalinio komiteto asamblėja. Tuomet buvo pasiūlyta pritarti Tuniso komiteto idėjai balandžio 18 d. paskelbti Tarptautine paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos diena. Šis pasiūlymas buvo įteisintas 1983 m. rudenį UNESCO Generalinės konferencijos 22-ojoje sesijoje.

Nuo tol paveldosaugininkų šventė švenčiama kiekvienais metais, lygiai mėnuo iki Tarptautinės muziejininkų šventės gegužės 18-ąją, įsteigtos dar anksčiau. Lietuvoje Tarptautinės paminklų apsaugos diena ypač ryškiai pažymima pastarąjį penkmetį. Iš pradžių šios šventės proga būdavo rengiamos talkos restauruojamuose architektūriniuose paminkluose. Netruko susiklostyti tradicija, kad paveldo sergėtojus minėta proga kviečia pasisvečiuoti Lietuvos miestai, galintys pasigirti kultūrinio paveldo saugojimu ir atkūrimu.

Šiemet Tarptautinės paminklų apsaugos diena buvo švenčiama Kėdainiuose. Šis Kauno apskrities miestas, anksčiau garsėjęs savo gamybiniais pajėgumais, pastaraisiais metais akivaizdžiai tapo lyderiu Lietuvos periferinių miestų senojo architektūrinio paveldo atstatymo ir panaudojimo srityje. Dėmesys paveldui siejamas ir su Kėdainių miesto mero Viktoro Muntiano vardu.

Nepriklausomybės metais Kėdainių senamiesčio atstatymas neatpažįstamai keitė viso miesto vaizdą ir gyvenseną. Buvo restauruota medinė Šv. Juozapo bažnyčia, atkurti Radvilų šeimos sarkofagai evangelikų reformatų bažnyčios mauzoliejuje. Pastaraisiais metais istoriniai pastatai restauruoti ypač intensyviai. Po ilgų vargų užbaigtas buv. karmelitų vienuolyno atstatymas, čia komfortiškai įsikūrė Kėdainių krašto muziejus. Jo direktorius Rimantas Žirgulis ypač didžiuojasi čia saugojama dievdirbio Vinco Svirskio kryžių kolekcija, kurios didžiąją dalį muziejus paskolino sostinėje veikiančiai parodai "Krikščionybė Lietuvos mene".

Ypač efektingai atrodo dviejų restauruotų sinagogų kompleksas Senosios rinkos aikštėje, o senoji Kėdainių gimnazija po restauracijos ir pritaikymo modernioms reikmėms tapo tokia, kokios galėtų pavydėti kiekvienas Lietuvos miestas.

Būtent šiuose atnaujintuose istoriniuose pastatuose, Kėdainių sinagogoje ir gimnazijoje, vyko Tarptautinės paminklų apsaugos dienos iškilmės. Čia Restauratorių sąjungos pirmininkė Lina Samukienė įteikė diplomus kilnojamojo ir nekilnojamojo paveldo restauratoriams. Tarp apdovanotųjų restauratorių darbų - ir minėtos sinagogos bei gimnazija Kėdainiuose, ir buvusi prezidentūra Kaune, ir "Pilies kepyklėlė" Vilniuje, ir Kražių bažnyčios altoriaus paveikslas "Marijos dangun ėmimas", ir japoniškų graviūrų kolekcija iš Šiaulių "Aušros" muziejaus, ir Napoleono armijos kareivio uniforminė kepurė - iš viso 10 nekilnojamojo ir 17 kilnojamojo paveldo paminklų.

Archeologų draugijos pirmininkas Valdemaras Šimėnas įteikė keturis didžiuosius prizus bei Kultūros vertybių apsaugos departamento padėkos raštus už archeologijos paminklų (daugiausia piliakalnių) priežiūrą, sutvarkymą, mokslinius tyrimus ir informacijos apie juos sklaidą. Didieji prizai paskirti Anykščių rajono savivaldybei ir Anykščių regioniniam parkui (už Šeimyniškėlių piliakalnį), Metelių regioniniam parkui (už Prelomciškių piliakalnį), Jonavos rajono savivaldybės Ruklos seniūnijai (už Ruklos piliakalnį) ir Alytaus miesto savivaldybei (už Alytaus piliakalnį su senovine gyvenviete). Paminklosaugininkus ir paminklotvarkininkus su profesine švente sveikino Kultūros vertybių apsaugos departamento direktorė Diana Varnaitė ir tik ką pradėjęs eiti Valstybinės paminklosaugos komisijos pirmininko pareigas žymus Lietuvos paveldosaugos veikėjas Jonas Glemža.

O gegužės 5 d. Vilniuje, P. Gudyno restauravimo centre, visuomenei bus iškilmingai pristatytas Šiluvos Švč. Mergelės Marijos bazilikos paveikslas "Dievo motina su kūdikiu", prieš jį grąžinant į Šiluvą. Tai unikali proga susipažinti su šiuo stebuklingu paveikslu, dar neuždengtu iškilmingais ir taip pat restauruotais aptaisais, išgirsti tikrąją šio paveikslo istoriją, išryškėjusią jį tiriant ir restauruojant.