Teatras

Naujosios dramos akcija`03

festivaliai

iliustracija

Jau kelintą kartą žadėta neberengti "Naujosios dramos akcija" startuos ir šįmet. Jei jos nebūtų, neturėtume ne tik nė vieno dramos teatro festivalio, bet ir mūsų scenose nebūtų pasirodžiusios daugelis įdomių ir šiandien pasaulyje vertinamų pjesių. Akcija jaudina, krutina mūsų supratimą apie šiandienos teatrą ir pačius menininkus skatina nesustabarėti.

Šįmet akcijos rengėjai ketina stabtelėti ties dabartimi, tačiau svarstydami, ką naujo teatro ir dramaturgijos dabarčiai reiškia tradicija - praeitis. Kokią atmintį turės ateitis? Todėl akcijos programoje pateikiami naujausi mūsų ir Norvegijos, Suomijos, Latvijos, Vokietijos bei Rusijos spektakliai, kurie vienaip ar kitaip gręžiasi atgal ir žvelgia į priekį.

Gegužės 16-24 d. vykstanti akcija pristatys šiandien įdomiausius teatro kūrėjus. Pirmo nepriklausomo teatro "Formalnyj" Sankt Peterburge įkūrėjas Andrejus Mogučij, dominantis netradicinių ir eksperimentinių formų paieškomis, savo spektakliu "Durnių mokykla" (pagal Sašos Sokolovo romaną) jau pelnė prestižinius Rusijos, Edinburgo ir Bitefo festivalių prizus. Užsienio kritikai ypač akcentavo sapnišką spektaklio vaizdingumą, kuris narsto atminties aparatą. Suomių dramaturgas ir režisierius Kristianas Smedsas, viena originaliausių dabartinio šios šalies teatro asmenybių, pristatys netikėtą George`o Büchnerio "Voiceko" versiją. "Vienas iš raktų į šią pjesę man yra roko muzika. Scenas konstruojame kaip atskiras dainas. Spektaklis gimsta kaip savotiškas teatro, koncerto, realybės šou ir radijo teatro hibridas", - sako režisierius. Jis pakeitė pjesės kompoziciją, veikėjų santykius, atsisakė dalies autoriaus teksto; Voicekas yra suomių kariuomenės kareivis, o jo žmona dirba valytoja vietinėje ligoninėje, toje pačioje, kur dirba ir Gydytojas. "Voiceko" premjera Kajaani teatre įvyko vasario mėn., tad jo parodymą galima vadinti tarptautine premjera. Beje, 1998 m. geriausia Europos radijo pjese pripažintą Smedso pjesę "Sušalę paveikslai" akcijos metu išgirsime ir mūsų radijuje. Ją režisuoja Ramunė Kudzmanaitė.

Latvių režisieriaus Viesturo Kairišo pristatinėti turbūt nereikia, bet sudominti turėtų jauniausiai latvių rašytojų ir dramaturgių kartai atstovaujanti Inga Abelė. Debiutavusi 2000 m. pjese "Tamsieji elniai", kurią "medžiojo" ne vienas teatras ir režisierius, Vilniuje autorė pristatys naujausią - "Jazmina". Tai bus pirmo Nacionalinės Latvijos operos Naujosios salės spektaklio, kurį režisavo Kairišas, parodymas užsienyje. "Jazmina" režisierius pradeda ir savo spektaklių ciklą "Knygos". Dar vienas užsienio spektaklis - Jono Fosse "Žiema", kurį Norvegijoje, Toršo teatre, pastatė Oskaras Koršunovas. Turėsime progos dar kartą susipažinti ne tik su Fosse, bet ir su visai kitokiu, mums dar nepažįstamu Koršunovu.

Naujosios dramos akcija vertinga ir įdomi dar ir tuo, kad jos metu patikrinamos mūsų režisierių, dramaturgų bei būsimų spektaklių jėgos. Po ilgesnės pertraukos prie lietuviškos medžiagos grįžta Rimas Tuminas. Įdomiausia tai, jog šįkart jos autorius - Marius Ivaškevičius su "Madagaskaru". Pjesė sukurta jau legenda tapusio Kazio Pakšto gyvenimo ir jo idėjos apie lietuvių persikėlimą į Afriką motyvais. "Lietuva matė save kaip izoliuotą tautinę salą tarp didelių tautų, tai ar iš tiesų nevertėjo jos įkelti į tikrą salą?" - klausia dramaturgas. Ką į tai atsakys režisierius?

Pastaruoju metu randantis į mūsų sceną kelią austrų dramaturgas Thomas Bernhardas šįkart "apsistos" Šiauliuose. Pjesę "Mineti", kurios herojus - vienas garsiausių vokiečių aktorių, pristatys Sigitas Račkys ir pagrindinio vaidmens atlikėjas Pranas Piaulokas. Vienam vakarui Mineti grįžta į gyvenimo sceną ir vaidina atsitiktiniams viešbučio svečiams, kad čia pat visiems laikams atsisveikintų su teatru.

Sparčiai ne tik Vokietijoje populiarėjančio dramaturgo Rolando Schimmelpfennigo, dirbančio Hamburgo "Deutsches Schauspielhaus" teatrui, pjesę "Arabiška naktis" su Muzikos akademijos aktorių kurso magistrantais repetuoja Cezaris Graužinis. Didmiesčio daugiaaukščio namo gyventojų kasdienės istorijos primena "Tūkstančio ir vienos nakties" istorijas.

"Praktinę" akcijos dalį turėtų baigti vyresniosios vokiečių autorių kartos atstovo Tankredo Dorslo dramagurtinė misterija "Merlinas, arba Nusiaubta naktis", kurią ruošia režisieriai Gintaras Varnas ir Mantas Pagalys. "Merlino" projektas taps Menų spaustuvės inicijuotos tęstinės meninės programos "Pravda", skirtos paversti buvusią spaustuvę šiuolaikinio meno centru, įvadu. Į pirmą pjesės pristatymą Lietuvoje atvyks ir dramaturgas.

Festivalio renginiai vyks Jaunimo, Nacionaliniame ir Mažajame teatre bei "Menų spaustuvėje". Teorinėje akcijos dalyje bus diskutuojama apie praeities ir dabarties ryšį, kultūrines ir menines tradicijas, asmeninės ir istorinės atminties reikšmę šiuolaikinėje dramaturgijoje ir teatre.

7DM inf.