Muzika

Lietuvių muzikos katalogai

kronika

Muzikos informacijos ir leidybos centras 2002 m. pradėjo leisti lietuvių muzikos katalogų seriją. Svarbiausias šių leidinių tikslas - surinkti ir pateikti viešam naudojimui informaciją apie lietuvių kompozitorių kūrinius, nurodyti naudotojui, kur galima rasti kūrinio natas, įrašus. Tai pirmasis bandymas sisteminti ne tik įvairių leidyklų išleistas partitūras, bet ir nepublikuotus kompozitorių rankraščius, parengtas atlikimui kūrinių partitūras ir partijas.

Iki šios dienos yra išleisti trys katalogai: "Lietuviška muzika styginiams", "Lietuviška muzika pučiamiesiems" (abiejų katalogų sudarytoja Loreta Narvilaitė), bei "Lietuviška muzika fortepijonui" (sudarytoja Rūta Rudvalytė). Į juos įtraukta Lietuvos kompozitorių sąjungos narių kūryba, pateikiant pilnus kompozitorių kūrinių styginiams, pučiamiesiems ar fortepijonui sąrašus. Kūriniai kataloguose išdėstomi pagal instrumentų grupes, grupėse kūriniai skirstomi pagal kompozitorius. Nurodoma kūrinių bibliografija ir diskografija, paaiškinama, kur galima gauti jų partitūras ir partijas. Katalogai gausiai iliustruoti natų pavyzdžiais, kurie suteikia papildomos informacijos apie kompozitorių rašymo stilių.

Į styginių katalogą atrinkti kūriniai styginiams instrumentams (smuikui, altui, violončelei, kontrabosui) solo bei su fortepijonu, styginių instrumentų ansambliams (taip pat su fortepijonu, kitais solistais), styginių orkestrui (taip pat su solistais, choru) bei koncertai styginiams instrumentams su orkestru. Taip pat įtraukti kūriniai įvairių kamerinių sudėčių ansambliams, kuriuose styginių instrumentų yra ne mažiau nei pusė. Šiame kataloge iš viso paminėti 86 lietuvių autoriai ir 798 jų kūriniai.

Į pučiamųjų katalogą buvo atrinkti kūriniai pučiamiesiems instrumentams solo bei su fortepijonu, pučiamųjų instrumentų ansambliams, pučiamųjų orkestrui (bendui) bei koncertai pučiamiesiems instrumentams su orkestru. Taip pat įtraukti kūriniai įvairių kamerinių sudėčių ansambliams, kuriuose pučiamųjų instrumentų yra ne mažiau nei pusė. Mažesnės apimties pučiamųjų kataloge iš viso paminėti 78 autoriai ir 361 kūrinys. Daugiausiai sukurta kompozicijų įvairioms pučiamųjų instrumentų kombinacijoms su kitais instrumentais, vokalu (34 autoriai ir 57 kūriniai), medinių pučiamųjų kvintetui (15 autorių ir 29 kūriniai) bei fleitos ir fortepijono ansambliui (18 autorių ir 27 kūriniai).

Į muzikos fortepijonui katalogą įtraukti Lietuvos kompozitorių sąjungos narių kūriniai fortepijonui dviem, keturioms, šešioms rankoms, kūriniai dviem fortepijonams keturioms, šešioms ir aštuonioms rankoms, kūriniai trims ir šešiems fortepijonams, taip pat paruoštam fortepijonui, fortepijonui su sintezatoriumi, taip pat su fonograma. Kūriniai kitiems klavišiniams instrumentams (klavesinui, klavikordui, vargonams ir kt.) neįtraukti.

Visi trys katalogai aprėpia platų lietuviškos muzikos repertuarą. Leidiniai lietuvių ir anglų kalbomis skirti muzikos profesionalui, atlikėjui, pedagogui, muzikologui, koncertų programų sudarytojui, ieškančiam naujo ir įdomaus repertuaro. Visi katalogai centro iniciatyva platinami įvairių lygių muzikos mokymo institucijose. Išleistus katalogus galima įsigyti Lietuvos muzikos informacijos ir leidybos centre (Mickevičiaus g. 29, Vilnius). 2003 m. turėtų pasirodyti dar du lietuvių muzikos katalogai - pučiamųjų instrumentų orkestrams bei kamerinės muzikos katalogas.

LMILC inf.