Muzika

Gyvas kryptingu veikimu

Vytauto Landsbergio fondas paskyrė dvidešimtąją stipendiją

Vita Česnulevičiūtė

Vytauto Landsbergio fondas, 2001-aisiais savo veiklą pažymėjęs dešimties metų sukaktimi, aktyviai tęsia savo darbus. Atjauta ir žmogiškumas paklojo tvirtus šio fondo pamatus.

Asmenine Bergeno vyskupo Pero Lonningo ir jį parėmusių žmonių iniciatyva 1991 m. buvo surinkta Norvegų tautos taikos premija ir kovo 11-ąją įteikta Lietuvos Aukščiausios Tarybos pirmininkui. Trijų milijonų Norvegijos kronų suma tapo fondo veiklos atspirties tašku. Pradėta nuo idėjos, kad saugant pradinį kapitalą didžioji procentų dalis bus skiriama likimo nuskriaustiems vaikams paremti. Netrukus įkurta fondo valdyba, kurios pirmininke tapo Gražina Landsbergienė. Buvo nutarta Vytauto Landsbergio fondo pagalbą orientuoti į medicinos ir meno sritis. Toks pasirinkimas, rodos, neatsitiktinis. Žmogaus sveikata ir fizinė stiprybė jau nuo seniausių laikų buvo siejama su dvasinėmis, kūrybinėmis vertybėmis. Vis dėlto kartais pats likimas ar aplinkybės susiklosto prieštaringai ir komplikuoja šios idealios darnos siekį. Tai, kad fondo prioritetas yra medicinos programos, kurias įgyvendinant stengiamasi padėti negalią turintiems vaikams, rodo, jog kiekvienas žmogus turi galimybę tikėti gyvenimo kaita, nelaimės ar negandos virsmu į priešingą pusę. Idealo ir idėjos pagrindas - veikimas, procesas. V. Landsbergio fondas ir yra gyvas kryptingu veikimu. Remdamas sveikatos apsaugos sritį fondas yra numatęs įvairių programų, susijusių su konkrečiomis medicinos šakomis. Be to, skiriama lėšų vaikus gydančių gydytojų tobulinimuisi ir pavienių pacientų reikmėms.

Kitas fondo darbų laukas - menas ir menininkų rėmimas. Fondo valdyba ketvirtadalį disponuojamų lėšų kasmet skiria jauniesiems menininkams, įvairioms muzikos įstaigoms ir renginiams paremti. Per dešimtmetį jau paremta daugiau nei du šimtai muzikų. Pažvelgus į ilgą sąrašą, kuriame fiksuojami fondo paramos sulaukę muzikai, matyti, kad V. Landsbergio fondo pavadinimas įrašytas daugumos Lietuvos muzikų (Inesos Linaburgytės, Romualdo Lukošiaus, Nomedos Valančiūtės, Remigijaus Merkelio, Ryčio Mažulio, Giedriaus Puskunigio, Audriaus Rubežiaus, Laimos Šulskutės, Andriaus Žlabio, Nomedos Kazlauskaitės, Deivido Staponkaus, Vyčio Šakūro, Edvardo Armono ir daugelio kitų) kūrybinėse biografijose.

Galime įsivaizduoti, kiek galimybių ir sumanymų virto realybe žinant, jog paremtų muzikų skaičius sparčiai artėja prie trijų šimtų. Vien tik kelerių pastarųjų metų kelionės ir renginiai sukuria įvairiaspalvę kompozitorių ir atlikėjų veiklos panoramą: tai išvykos į tarptautinius konkursus Sankt Peterburge, Rygoje, taip pat Prancūzijoje, Italijoje, Ispanijoje, atlikėjų festivaliai Bulgarijoje, Austrijoje, Slovėnijoje, šiuolaikinės muzikos festivalis Odesoje, pasaulinės muzikos dienos Japonijoje, kūrybinis darbas menininkų namuose Vokietijoje, seminarai, konferencijos, kongresai, stažuotės, mokslinės studijos. Lietuvos muzikos akademijos studentai yra gavę paramą studijoms JAV, Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje. Be to, paremtos šios meno įstaigos ir renginiai: "Gaidos" festivalis, Naujosios muzikos festivalis "Kopa", festivalis "Jaunimo kamerinės muzikos dienos", naujų lietuviškų fortepijoninių kūrinių festivalis, Stasio Vainiūno pianistų konkursas, M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas, "Dainų dainelės" konkursas, Nacionalinė M.K. Čiurlionio menų mokykla, Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Muzikos skyrius ir daugelis kitų. Taip pat V. Landsbergio fondas remia archyvinių, išliekamąją vertę turinčių muzikos kūrinių leidybą. Matyti, jog tokia įvairiapusė pagalba suteikia galimybių puoselėti ir aktyvinti muzikos meną ir kultūrą Lietuvoje bei už jos ribų. Svarstant pateiktus paramai gauti prašymus, fondas pirmenybę teikia dar neremtiems kolektyvams.

Dar viena reikšminga ateities investicija tapo V. Landsbergio fondo metinė stipendija LMA studentams. Nuo 1995 m. LMA rektoratas fondui rekomenduoja talentingus, perspektyvius ir kūrybingus studentus, kuriems reikia finansinės paramos. Šiais mokslo metais (2002-2003 m.) jau dvidešimtąją fondo stipendiją gavo Liaudies instrumentų katedros kanklių specialybės magistrantė Regina Vaišnoraitė. Tokias stipendijas yra gavę įvairių specialybių studentai. Dalis jų jau aktyviai koncertuoja, dalyvauja Lietuvos muzikiniame gyvenime, atstovauja Lietuvai užsienyje: Rasa Vosyliūtė, Edvardas Armonas, Indrė Petrauskaitė, Edvinas Minkštimas, Aidas Puodžiukas, Edgaras Prudkauskas, Julija Stupnianek.

V. Landsbergio fondo idėjas, darbus palaiko ir remia daug geros valios žmonių bei organizacijų. Abipusiai ryšiai, solidarumas stiprina fondo jėgas.