Pirmasis

Dvigubas malonumas

Apie nekomercinio meno parodą "N+1" komercinėse patalpose Šv. Stepono gatvėje

Elena Černiauskaitė

iliustracija
Liudas Parulskis. "Vulkanas". Iš ciklo "Prarastas Vilnius"

Žvalgydamasi po ekspoziciją "Senamiesčio dominijoje" patyriau dvigubą malonumą: pasirodo, patekau ne tik į įdomią parodą, bet ir į sielai artimo grožio patalpas.

Prieš pat Naujuosius metus (gruodžio 29 d.) atidarytoje parodoje gausu skirtingoms kartoms, įvairioms šakoms ir kryptims priklausančių mūsų krašto menininkų darbų, sukurtų skirtingu laiku ir į galeriją atkeliavusių iš įvairių Lietuvos kampelių bei užsienio šalių. Todėl ji ir pavadinta "N+1" – matematine formule, išreiškiančia neišmatuojamą skaičių aibę.

Parodos kuratoriaus Dariaus Gerasimavičiaus idėjai surengti lietuvos galerijoms nebūdingą parodą (savo koncepcija nepriklausančią nei jubiliejinėms, nei teminėms, nei tam tikros dailės šakos, krypties ar autorių kartos ekspozicijoms) puikiai tiko "Senamiesčio dominijos" patalpos, kuriose netrukus įsikurs gausybė parduotuvių ir salonų: jau baigiamuose įrengti kelių šimtmečių Vilniaus istoriją menančiuose dviaukščiuose mūruose darnią sintezę surado tapybos, skulptūros, fotografijos darbai ir laikinos ekspozicijos erdvės.

Įžengusi vidun kažkodėl prisiminiau Hundertwasserio "namus" Vienos centre. Tikriausiai todėl, kad aplinka alsavo jaukumu ir žaisme, nepaisant akivaizdaus komercijos prieskonio. Ir nors specialiai šiai "Senamiesčio dominijos" erdvei sukurta tik Jurgitos Remeikytės instaliacija, bene visi darbai atrodo kaip ten gimę: dar nematyti ir jau nužiūrėti, ne kartą paminėti ir nepastebėti, tyčia nutylėti ir apdainuoti – visi surado savo vietas pirmojo krikščionių šventojo kankinio vardu pavadintos gatvės prieglobstyje ir darniai sąveikauja su erdve, neužgoždami autentiško pastato grožio ir neleisdami sau pradingti jame. Skirtingų autorių darbams "nesipykti" tarpusavyje padeda atskiros salės, kadangi pasaže įrengta apie 50 įvairių patalpų. Todėl nardydamas po "Panteoną" (leidžiu sau iš dalies pasinaudoti naująja lietuviškąja tradicija prekybos centrus vadinti skambiais, nors ir iškreipiančiais tikrovę vardais) intymioje aplinkoje gali ramiai keliauti laiku ir erdve, kiekvienoje stotelėje sutikdamas profesionalų gidą.

iliustracija
Jurgita Remeikytė. "Suvenyrai" (tapyba klijais, rasti daiktai). 2004 m.

Pernelyg sunku pasirinkti, kurį paminėti ar plačiau aptarti, nes "Senamiesčio dominijoje" šviečia tikras Lietuvos menininkų žvaigždynas. Net po kelias erdves "okupavę" seserų Ievos ir Eglės Babilaičių, Eglės Ridikaitės, Julijos Čistiakovos ir kt. darbai; puikios dematerializavimo(si) apraiškos Liudo Parulskio Vilniaus fotomontažuose, kuriuose, atsispiriant nuo šiandieninės realybės, numatoma ateitis ir galimos dabarties transformacijos; taip pat Gyčio Skudžinsko fotografijos–aliuzijos į nuvainikuotą "didingą" netolimą praeitį ("Be didvyrių"); Algis Lankelis primena neįgyvendintus praeities pažadus ateičiai ("Back to the Future"). O Frankas Zappa, Audriaus Janušausko perkūnytas į savo paties atvaizdo fontaną, linki geros dienos ("Have a Nice Day").

iliustracija
Jurga Barilaitė. "Audra stiklinėje". 2003 m.

Padėję organizuoti parodą Antano Mončio namai-muziejus suteikė puikią galimybę vilniečiams stebėtis nuostabiais skulptoriaus praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio piešiniais ir koliažais. Veikiausiai šių organizatorių dėka parodoje galime išvysti 2002 m. A. Mončio vardinėmis premijomis apdovanotų menininkų Gintaro Trimako, Ričardo Nemeikšio, Lino Jablonskio, Ramūno Almino, Eglės Ridikaitės, Jurgos Barilaitės darbus. Taip pat verta apžiūrėti Vilniuje nematytus, išskirtinio dėmesio ir išsamios individualios analizės reikalaujančius nacionalinės premijos laureatų Lino Katino ir Mindaugo Navako kūrinius bei daugybę kitų nemažiau įdomių autorių darbų.

Ekspozicija veiks iki sausio 19 d. Įsidėmėkite – neįprastas, bet labai patogus savais reikalais užsiėmusiam asmeniui darbo laikas: kasdien nuo 17 iki 20 val. Susiruošusi į parodą, pirmąkart nesugrižau beviltiškai kvailai nieko nepešusi, nors buvo pirmadienis.

Ir dar: girdėjau gandus, kad ir visiškai įsikūrus komercinei "Senamiesčio dominijai", jos patalpose menui ir toliau užteks vietos. To nuoširdžiai ir linkiu.