Savaitė

Lietuvos institutas pristato

iliustracija
Vilma Šileikienė. Kurpalis.

 Sausio 12 d. Lietuvos instituto biure (Šv. Jono g. 5) įvyko spaudos konferencija, kurioje buvo apžvelgta 2004 m. LI veikla bei įdomiausi 2005 m. projektai. Taip pat buvo pristatytas sausio 14 d. Taikomosios dailės muziejuje įvyksiantis renginys – apdovanojimai už geriausius 2004 m. pristatymus užsienyje "LT tapatybė".

 "LT tapatybė" – pagrindinis Lietuvos instituto metinis apdovanojimas už sėkmingiausius Lietuvos kultūros pristatymus užsienyje. Jau išrinkta dešimt pretendentų į pagrindinį apdovanojimą. Kas taps laureatu, paaiškės netrukus. "LT tapatybės" laimėtojas šiais metais bus apdovanotas ne tik pinigine premija, bet ir originaliu prizu – kompasu.

 2004 m. LI kartu su giminingomis institucijomis surengė bei dalyvavo apie 120 projektų, kurie vyko įvairiose pasaulio šalyse. Bendradarbiaujant su kultūros atašė užsienio šalyse surengta net po keliolika projektų Vokietijoje, Rusijoje, Prancūzijoje.

 Didžiausias 2005 m. renginys – Geteborgo knygų mugė, vyksianti rugsėjo 29 – spalio 3 d.

Lietuvos dalyvavimas pagrindinės viešnios teisėmis Geteborgo knygų mugėje suteikia unikalią progą išsamiai pristatyti Lietuvos literatūrą Šiaurės Europos šalių gyventojams, sudominti skaitytojus ir leidėjus lietuvių literatūra, paskatinti Lietuvos literatūros sklaidą Šiaurės šalyse, kitų meno ir kultūros sričių mainus. Lietuvos ir Šiaurės Europos šalių ryšiai ypač aktyviai plėtojami nuo 1990 m. Būtent šiuo laikotarpiu vyko didžiosios politinės Europos žemyno permainos – žlugo Sovietų Sąjunga, išsiplėtė Europos Sąjunga ir NATO. Todėl pristatant Lietuvos literatūrą ir kultūrą Šiaurės šalių skaitytojams bei leidėjams svarbu pabrėžti ne tik lietuvių kalbos, literatūros ir kultūros savitumą, bet ir jų aktualumą, jų galimybes atspindėti naujausias politines, socialines ir kultūrines permainas.

Pagrindinis Lietuvos dalyvavimo mugėje tikslas – pristatyti naujausias ir aktualiausias Lietuvių literatūros ir kultūros tendencijas, atskleisti jų savitumą bei kultūrinį, istorinį, politinį ir socialinį kontekstus.

Lietuvos pristatymui Geteborgo mugėje bus išleisti keli leidiniai: specializuotas CD apie Lietuvos kultūrą Švedijos rinkai (autorė Marta Vosyliūtė) ir leidinys "Lietuva – Švedija".

Projektą rengia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, "Lietuviškos knygos", Lietuvos institutas, Lietuvos leidėjų asociacija.

2005 m. rugsėjo ir spalio mėnesį Mini-Europos parke Briuselyje šalia garsiausių Europos šalių pastatų – Big Beno, Eifelio bokšto, Dožų rūmų, Akropolio bei kitų maketų atsiras ir Vilniaus universiteto ansamblio modelis. Lietuvos institutas šį projektą rengia kartu su Lietuvos Respublikos Vyriausybe. Projektą globoja Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas.

Mini-Europos parko pradžia – devintojo dešimtmečio pabaiga. Keletas meno istorikų tuomet atrinko apie šimtą pastatų iš įvairių Europos vietų, remdamiesi jų sociokultūrine bei architektūrine verte. Vėliau vaizdingoje Briuselio miesto dalyje šalia kitų pramogoms skirtų parkų buvo įkurtas ir Mini-Europos parkas, įkomponuoti atrinkti statiniai. Dabar čia yra beveik 350 įvairių pastatų maketų, sukurtų remiantis tūkstančiais nuotraukų ir pastatų detalių. Pastatai parke išdėstyti geografiniu principu. Universiteto ansamblis bus pastatytas šalia Latvijai "priklausančios" teritorijos. Mini-Europos parkas skirtas atspindėti Europos dvasią, jos tradicijas bei kultūros įtakas. Vilniaus universiteto ansamblis, kaip svarbus Rytų Europos švietimo centro simbolis, harmoningai įsikomponuos į parko aplinką. Daugelis parko pastatų mobilūs, šį įspūdį sustiprina vanduo, judančios figūros, mobilios konstrukcijos.

Vilniaus universiteto maketas, kaip ir kiti parko statiniai, bus kuriamas santykiu 1:25, remiantis moderniomis technologijomis, iš ultravioletiniams spinduliams atsparios medžiagos. Šiuo metu dar tikslinami VU maketo matmenys.

Žinoma jaunosios kartos Lietuvos menininkė Vilma Šileikienė atstovaus Lietuvai Korke, Airijoje, 2005 m. Europos kultūros sostinėje. Kelios organizacijos – "Cork Vision Trust", "Cork Vision Center" ir Lietuvos institutas – čia organizuoja projektą "Enlargement". Jis turėtų pristatyti šiuolaikinį dešimties naujų Europos Sąjungos šalių bei Airijos meną. Vilmos Šileikienės fotografijų kolekcija "Made in Lithuania" bus eksponuojama gegužės 1–29 d. pagrindinėje Korko parodų erdvėje – Saint John bažnyčioje.

Vilmos Šileikienės fotografijose "Made in Lithuania" užfiksuoti subjektyviai atrinkti daiktai. Pačios nuotraukos – tai tarsi balansavimas tarp muziejinės dokumentikos ir daikto estetiškumo akcentavimo, pabrėžiamo šešėliais, fotografijų kompozicija. Į menininkės akiratį pateko ne masinės informacijos priemonių objektai, bet autentiški artefaktai. Menininkę labiausiai sudomino ne kažkokią ypatingą estetinę vertę turintys daiktai, bet rankų darbo objektai, sugėrę daug žmogiškos šilumos, pavyzdžiui, močiutės kryželis, medinis šautuvas, musamušys, kurpalis etc. Kiekvieną objektą lydės tekstas, pasakojantis dokumentuoto daikto istoriją.

Vilma Šileikienė. Kurpalis. Pagamintas 1954 metais, rankų darbas, medis, vinis. Prieš penkiasdešimt metų tėvas pagamino kurpalį, ant kurio dukrai Janinai (tada jai buvo penkeri metukai) siūdavo batukus. Kojelei paaugus, droždavo kitą. Dabar jo dukrai penkiasdešimt penkeri, ji išsaugojo tik šį vienintelį kurpalį – prisiminimui. Tėvelis Vincas – "barbė devyndarbė", buvo ir kirpėjas, ir namus statydavo, ir grodavo, ir batus taisydavo, gamindavo batams medines vinis, droždavo klumpes, medinius padus, pavalkus, lovytes vaikams, valtis, kablius žvejybiniams tinklams nerti. Augindavo tabaką. Dabar pirkdama batus daugiau kaip 20 litų už juos nemoku (perku panešiotus). Šeimyna didelė, visiems reikia apsiauti.