Teatras

Urvinis žmogus pradeda gyventi

premjeros

iliustracija

Lietuvoje pirmą kartą pastatyta pjesė, pagal kurią kurtas monospektaklis pateko į Brodvėjaus rekordų knygą kaip ilgiausiai scenoje išsilaikęs vaidinimas. Tai Robo Beckerio komedija "Urvinis žmogus". Ją lietuvių žiūrovams pristato aktorius Dainius Kazlauskas ir režisierius Kostas Smoriginas.

Į Brodvėjaus istoriją "Urvinis žmogus" įėjo 1996 m. liepos 17 d., kai buvo parodytas 399-ą kartą (premjera įvyko 1995 m. kovo 26 d. "Helen Hayes Theater"; iš viso spektaklis buvo rodytas daugiau nei 700 kartų). 1997 m. "Urvinis žmogus" apkeliavo JAV miestus, o 1998 m. pjesė pateko ir į Europos scenas. Nuo 2004 m. komedija puikuojasi ne vienos pasaulio šalies teatro afišose, tarp kurių nepralenkiama yra Vokietija – įskaitant gastrolinius, šalyje per metus parodyta net 1250 spektaklių. Komedijos autorius Robas Beckeris, aktorius ir režisierius iš Kalifornijos, prisipažįsta, kad kuriant "Urvinį žmogų" – humoro kupiną pasakojimą apie vyrų ir moterų mąstymo bei elgsenos skirtumus – jam teko domėtis antropologija, psichologija, sociologija ir mitologija. Pjesė buvo parašyta 1991 m. ir tais pačiais metais pirmą kartą parodyta San Franciske.

Atrodo, jog ir Vilnius prisijungia prie daugiau nei 50 pasaulio miestų, kuriuose jau "gyvena" "Urvinis žmogus" – lietuviškajai komedijos versijai pasirinktas Vilniaus muzikinis teatras "New York", kur sausio 14, 15 d. ir vyks spektaklio premjera. Spektaklis čia bus rodomas kartą per savaitę iki sezono pabaigos.

"Parengiamasis darbas truko beveik metus, tačiau dabar žiūrovams pateikiame gerą smagaus humoro porciją. Spektaklis turėtų "užkabinti" ir vyrus, ir moteris, nes ir į vienus, ir į kitus urvinis žvelgia neslėpdamas atlaidžios ironijos", – sako spektaklio prodiuseris Donatas Tarasevičius.

Vienintelis spektaklio herojus, mėginantis aiškinti dviejų lyčių skirtybes iš urvinio žmogaus ir XXI a. pozicijų, yra standartinis vyras. Jis dirba ir tinginiauja, rūpinasi šeima ir drybso ant lovos, myli savo žmoną ir dažnai savęs klausia, kodėl jiedu, nors kalba ta pačia kalba, dažnai taip ir nesupranta vienas kito. Juo toliau, juo aiškiau jis suvokia, kad laukinėje senovėje vyrų ir moterų požiūriai skyrėsi neką mažiau nei šiame bulvių traškučių amžiuje.

"Tai nauja ir įdomu, nes komedijoje mėginama sujungti teatrą ir kabareto žanrą. Beveik dvi valandas aktorius išlaiko labai artimą santykį su žiūrovais ir nuolat improvizuoja. Spektaklyje daug humoro, bet tikrai nenusileisime iki pigių juokelių apie "antrą galą", – sako Smoriginas. Jam "Urvinis žmogus" yra pirmas bendras darbas su Kazlausku.

"Urvinio žmogaus" pastatymo teisės Lietuvoje priklauso menų agentūrai "Baltic Music". Šį projektą ji įgyvendina bendradarbiaudama su "New York" savininkais ir tikisi, jog lietuviškoji spektaklio versija taip pat apkeliaus nemažai šalių.

7 MD inf.