Muzika

Devyniolikmetės smuikininkės sėkmė

Dalios Kuznecovaitės pasirodymas Johaneso Brahmso konkurse

Živilė Ramoškaitė

iliustracija
Dalia Kuznecovaitė

Smuikininkė Dalia Kuznecovaitė 15-ame Tarptautiniame Johanneso Brahmso konkurse Austrijoje laimėjo trečiąją premiją ir specialųjį Mozarteumo universiteto draugų prizą.

Šis prestižinis konkursas rengiamas Pertšache, viename gražiausių Pietų Austrijos kurortų. XIX a. antrojoje pusėje išgarsėjusį miestelį prie Verto ežero ypač mėgo menininkai. J. Brahmsas taip pat juo žavėjosi. Kompozitorius čia praleido tris vasaras 1877–1879 m. ir sukūrė nuostabių kūrinių: Koncertą smuikui D-dur, Sonatą smuikui ir fortepijonui G-dur ir kitų.

Konkursas jau penkioliktą kartą sutraukia labai daug muzikantų iš viso pasaulio. Jame dalyvauja ne tik smuikininkų, bet ir altininkų, violončelininkų, pianistų, dainininkų ir kamerinių ansamblių.

Smuikininkų grupė, kurioje dalyvavo ir devyniolikmetė D. Kuznecovaitė, buvo labai gausi. Užsiregistravusių buvo net 123, bet dalyvavo 84 atlikėjai iš Europos, Azijos ir Amerikos. Muzikantų amžius neribojamas, tad mūsų jaunajai atlikėjai teko varžytis su daugeliu vyresnių už ją konkursantų, ne tik baigusių studijas, bet ir jau pradėjusių koncertinę veiklą.

Šis konkursas iš daugybės kitų skiriasi tuo, kad vertinimo komisija savąjį verdiktą turi skelbti viešai pasirodžius konkursantui. Kiekvienas komisijos narys iškelia dvi korteles su balais (nuo vieno iki šešių): pirmąją – už techninį meistriškumą, antrąją – už meninį muzikos pateikimą. Tokia vertinimo sistema turi daug privalumų: užtikrinamas skaidrumas, komisijos nariai negali vienas kito paveikti, atlikėjams nereikia nervintis laukiant rezultatų, be to, jie iškart mato, kas ir kaip juos įvertino. Laimi ir konkursą stebinti publika: savo simpatijas vienam ar kitam atlikėjui ji gali palyginti su komisijos nuomone. Beje, konkursantai, jei nori, gali vertinimo rezultatus aptarti su pačiais komisijos nariais.

Smuikininkų vertinimo komisiją sudarė įžymūs muzikantai, turintys didžiulę meninę ir pedagoginę patirtį: profesoriai Walteris Daga (Italija), Helfriedas Fisteris (Austrija), Michaelis Frischenschlageris (Austrija), Heraldas Herzlis (Austrija) ir muzikos vadybininkė Eleanora Hope (Austrija).

Pirmajame ture D. Kuznecovaitė grojo N. Paganini Kapričą Nr. 17 ir J. S. Bacho Čakoną d-moll (iš II Partitos smuikui solo). Antrajame ture ji atliko J. Brahmso Sonatą smuikui ir fortepijonui Nr. 3 ir W. A. Mozarto Penktąjį koncertą, o finale J. Brahmso Vengrų šokį Nr. 1 ir Koncertą D-dur.

Atranka buvo labai griežta: iš 84 dalyvių į II turą buvo praleista 15, į finalą – 5 konkursantai. Suskaičiavus balus paaiškėjo, kad dviejų smuikininkių suma ta pati, o trečiosios, t. y. D. Kuznecovaitės nuo jų skiriasi vos 0,01 balo. Tad Leai Birringer ir Sarah’i Christian, atstovavusioms Vokietijai, buvo paskirta pirmoji premija, o D. Kuznecovaitei – trečioji.

D. Kuznecovaitė smuikuoja nuo ketverių metų. 1995–2007 m. ji mokėsi Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje (pedagogai – Beata Šmidtienė, Jonas Urba ir Undinė Jagėlaitė). Koncertuoti ir dalyvauti konkursuose ji pradėjo nuo vaikystės, yra dvylikos tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatė. Pastaraisiais metais sėkmė ją lydėjo Vokietijoje – tarptautiniame „Kloster Schontal“ konkurse ji laimėjo pirmąją vietą ir specialųjį prizą.

Aštuonerių metų Dalia grojo su Lietuvos kameriniu orkestru. Dabar jos kūrybinę biografiją puošia reikšmingi koncertai su Lietuvos ir užsienio orkestrais. Ji griežė su Šv. Kristoforo, Valstybiniu simfoniniu, Nacionalinio operos ir baleto teatro kameriniu bei simfoniniu orkestrais, Talino kameriniu orkestru, „Norddeutsche Philharmonie“ (Vokietija), jaunimo kameriniu orkestru „Concertino“, Klagenfurto simfoniniu orkestru „Kärnten“ (Austrija) ir kt.

Nuo vaikystės pradėta koncertinė veikla nuolat plečiasi. D. Kuznecovaitė greta daugybės koncertų Lietuvoje labai sėkmingai pasirodo užsienyje. Ji koncertavo Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Estijoje, Prancūzijoje ir kt.

Keletas koncertų jaunajai atlikėjai buvo ypač svarbūs: ji koncertavo Hamburgo „Grosser Musikhalle“, Rostoko filharmonijoje, Vilniaus Kongresų rūmuose atlikdama smuiko muzikos šedevrus – A. Vivaldi „Metų laikus“, J. Brahmso Koncertą D-dur, H. Chaussono „Poemą“.

D. Kuznecovaitės mokslus nuo mažumės akylai stebi jos mama smuikininkė ir pedagogė Gentvilė Vytėnaitė ir kiti styginių meno specialistai. Nuo pat M. Rostropovičiaus fondo įkūrimo ji yra šio fondo stipendininkė. Talentingą mergaitę nesyk yra konsultavę pasaulyje žinomi pedagogai. Įsimintinas jai buvo darbas su profesoriumi Zacharu Bronu, pas kurį teko pasimokyti metus.

Jaunoji Lietuvos atlikėja antrus metus studijuoja Rostoke Aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje prof. Petru Munteanu klasėje. Rostoko mokykla suteikė jai teisę groti puikiu italų meistro instrumentu. D. Kuznecovaitė susižavėjusi kalba apie savo pedagogą P. Munteanu, kuris greta neįkainojamų muzikos interpretacijos žinių siekia plėsti Dalios repertuarą ir labai rūpinasi jos koncertine veikla.

„Rostokas labai malonus, tylus miestas, tad studijuoti jame – puiku“, – šypsosi talentinga smuikininkė. Palinkėkime jai tolesnės sėkmės.