Savaitė

Festivalis „Griežynė“

anonsai

Šiemet sulauksime jau devintojo instrumentinio folkloro festivalio „Griežynė“. Šį kas antri metai Vilniuje vykstantį renginį 1992-aisiais sumanė ir įgyvendino du instrumentinio folkloro entuziastai – kompozitorius Algirdas Klova ir Arūnas Lunys. Pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai – griežyne liaudis vadina smuiką. O juk smuikas yra vienas pagrindinių liaudies muzikos instrumentų ne tik Lietuvoje. Festivalio tikslas – supažindinti visuomenę su įvairių tautų liaudies muzikantais, jų instrumentais ir tradicine muzika, o svečiams pademonstruoti lietuvišką muzikavimo tradiciją. Griežynėje yra groję Lietuvos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Ukrainos, Lenkijos, Suomijos, Anglijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Peru, Airijos, Velso, JAV, Italijos, Japonijos, Irano ir kitų šalių muzikantai. „Griežynė“ – ne tik koncertai. Tai instrumentų ir muzikantų fotografijų parodos, folkloro kinas, kuriame rodoma dokumentinė etnografinė medžiaga – papročiai, instrumentų gamyba, muzikantai, šokiai. Iš tiesų šiemet jis bus šiek tiek kitoks. Devintąjį festivalį lydės ne kiekybė, bet kokybė, todėl ir svečiai – ypač aukšto lygio muzikantai: Rogeris Watsonas (Anglija), Albanas Faustas (Švedija), Andris Kapustas (Latvija) Todaras Kaškurevičas (Gudija), Evaldas Vyčinas ir kiti. Beveik visi jie – puikūs instrumentų gamintojai ir pedagogai. Todėl ir festivalyje atsiranda naujų akcentų.

Vieno žymiausių Švedijos dūdmaišininko ir instrumentų meistro A. Fausto muzikavimo kursai vyks Vilniaus mokytojų namų svetainėje rugsėjo 12 d. 13 val. Jų metu bus galima įsigyti šio muziko įrašų ir knygų. Profesorius R. Watsonas, vienas garsiausių Anglijos liaudies meno teoretikų ir praktikų, rugsėjo 11 d. 16 val. Vilniaus mokytojų namų svetainėje mokys muzikantus groti, o šokėjus šokti. 

Folkloro dirbtuvėje, tradiciniame „Griežynės“ renginyje, rugsėjo 12 d. 15 val. Mokytojų namų svetainėje svečiai pristatys savo instrumentus, pasakos apie jų gamybą, muzikavimo tradicijas, demonstruos atlikimo manierą, tradicinį repertuarą. Dirbtuvėje šeimininkaus etnomuzikologė dr. Gaila Kirdienė.

Apie instrumentininkus ir jų instrumentus pasakos Zarasų krašto liaudies muzikantų ir instrumentų fotografijų paroda „Sėlos muzikantai“ – jos atidarymas vyks rugsėjo 10 d. 17 val. Lietuvos muzikos, teatro ir kino muziejuje. Po atidarymo surengtame koncerte dalyvaus ir gros Zarasų krašto muzikantai. Šios parodos eksponatus, bendraudamas su savo krašto liaudies muzikantais, surinko žinomas liaudies muzikos atlikėjas, kapelos „Sadūnai“ narys Gintaras Andrijauskas.

Dar viena naujovė – koncertas „Džiazuojančios kanklės ir birbynės“ – vyks rugsėjo 13 d. 16 val. Vilniaus mokytojų namų svetainėje. Koncerte skambės lietuvių ir kitų tautų kompozitorių kūriniai, parašyti džiazo ir kitos pramoginės muzikos stiliumi ir atliekami ištobulintomis kanklėmis ir birbynėmis. Programą sudarė Kastytis Mikiška.

Šiemet folkloro grupė „Vydraga“ švenčia dvidešimtmetį. Šiai sukakčiai skirtame koncerte bus pristatytas naujasis albumas „Per šilą jojau“. Koncerte skambės būtent šio naujojo darbo fragmentai, o tradicinių populiariausių lietuviškų ir angliškų šokių melodijas „Vydraga“ atliks su puikiu armonikos meistru, liaudiško muzikavimo stilių tyrinėtoju iš Anglijos R. Watsonu. Koncertas vyks pirmąją festivalio dieną (rugsėjo 10-ąją) 20 valandą. 

Bus linksmybių ir jaunimui. Tai – folkoteka, Lietuvoje dar kol kas nauja diskotekos forma, kurioje skamba įvairiausių žanrų kūriniai, inspiruoti tradicinio folkloro, įvairūs miksai, world music, etnorokas, etnodžiazas ir pan. Ši muzika ritmizuota ir tinkama šokiui. Folkoteka bus atvira visiems, norintiems puikiai praleisti laiką egzotiškos muzikos apsuptyje, rugsėjo 11 d. 21 val. Vilniaus mokytojų namų kieme. Prie pulto šeimininkaus Rubenas Pellonas (Ispanija) ir A. Klova.

Didysis festivalio „Griežynė 2008“ koncertas įvyks rugsėjo 12 d. 18 val. Mokytojų namų Didžiojoje salėje. Tai pagrindinis festivalio renginys, jo metu dalyviai ir svečiai demonstruoja gražiausius ir vertingiausius savo repertuaro kūrinius. Klausytojui tai puiki proga išgirsti ir pamatyti visus muzikus drauge. Šiemet girdėsime tikrai daug Lietuvos instrumentininkų.

Gražia „Griežynės“ tradicija tapo „atvežti festivalį į namus“ Lietuvos rajonų gyventojams. Vis dar turime kaimuose šviesuolių, liaudies muzikos entuziastų, kurių muzika ir dainos skambės mūsų festivalio svečiams. Šie susipažins su kaimo žmonių buitimi ir muzika, o vakare pademonstruos savo meną. Šiemet vyksime į Ignalinos rajoną. Baigiamasis „Griežynė 2008“ koncertas vyks Ignalinos kultūros centro kiemelyje rugsėjo 14 d. 17 val.

„Griežynės“ inf.