Teatras

20-asis Vilniaus mažojo teatro sezonas

anonsai

iliustracija
Rimas Tuminas su savo auklėtiniais
A. Artiušenkos nuotr.

1989 m. Rimo Tumino spektakliu „Čia nebus mirties“ savarankišką gyvenimą pradėjęs Valstybinis Vilniaus mažasis teatras pasitinka jubiliejinį – dvidešimtąjį sezoną. Prieš dešimtį metų dar neapgyvendintose dabartinėse teatro patalpose, Gedimino pr. 22, patys aktoriai kūrė pirmąją šventę, dešimtmečio jubiliejų. Šiandien Mažasis teatras ne tik išaugo, bet tapo Didžiuoju – svarbia aukštosios, intelektualiosios Lietuvos kultūros dalimi, pagal meninės ir ekonominės veiklos rodiklius užimančia vieną pirmųjų vietų visoje Lietuvoje.

Šis sezonas Vilniaus mažajam teatrui svarbus ir todėl, kad buvo įgyvendinta sena svajonė: vasarą prie teatro įsteigta Jaunųjų menininkų teatro studija. Studijos branduolį sudaro režisūros ir vaidybos meno absolventai; ji padės jauniesiems menininkams integruotis į profesionalaus teatro struktūrą. Reikšminga, kad šį rudenį teatre atidaryta nauja repeticijų salė – nauja erdvė taip pat prisidėjo prie studijos įsteigimo.

Dvidešimtąjį sezoną Mažasis teatras pasitinka naujais debiutuojančių režisierių, teatro meno vadovo R. Tumino mokinių, darbais. Jau pirmosiomis naujojo sezono dienomis teatro mėgėjai galės susipažinti su spektakliais, pristatytais vasarą vykusiame „Tylos!“ festivalyje. Rugsėjo 12 d. bus parodytas spektaklis pagal XIX a. prancūzų klasiko Prospero Mérimée dramą „Atsitiktinumas“, jį režisavo Gabrielė Tuminaitė. Spektaklyje pasakojama apie tragiškai pasibaigusią dviejų merginų aistrą savo nuodėmklausiui. Komedijoje susipina pavydo, meilės, keršto temos, keliami filosofijos, religijos klausimai.

Rugsėjo 13 d. žiūrovų laukia čekų režisieriaus ir dramaturgo Martino Čičvako kūrinys „Viskas gerai“ („Frankie Is Ok, Peggy Is Fine And The House Is Cool“), jį režisavo Vilius Malinauskas. Po žaisminga teatrine forma spektaklyje slypi sudėtingos problemos – autorius kritiškai žvelgia į vartotojišką kultūrą, analizuoja individo ir minios santykių problemą, atskleidžia intelekto krizę, moralinių vertybių nuosmukį, pašiepia mūsų sąmonėje įsišaknijusius populiariosios kultūros stabus ir simbolius.

Rugsėjo 14 d. bus parodytas Artūro Areimos režisuotas Jimo Cartwrigto „Kelias“. Šį spektaklį režisierius skiria jaunam žmogui, atsidurusiam painiame gyvenimo labirinte. Dramaturgas ir režisierius spektakliu atkreipia dėmesį į visuomenės autsaiderius, gyvenimo atstumtuosius.

Tikriausiai visiškai kitoks pasaulis iškils rugsėjo 20 d. įvyksiančioje režisūros meistro Jono Vaitkaus spektaklio „Svajonių piligrimas“ premjeroje. Eugenijaus Ignatavičiaus ir paties režisieriaus parašyta poetinė drama apie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio asmenybę ir kūrybą didžiulį rezonansą sukėlė prieš keletą dešimtmečių, kai buvo pastatyta Kauno dramos teatre su garsiais to meto aktoriais Doloresa Kazragyte, Viktoru Šinkariuku. Spektaklis į Vilniaus mažojo teatro repertuarą įtraukiamas dėl kelių priežasčių. M.K. Čiurlionio veikla susijusi su dabartinės Vilniaus mažojo teatro vietos – pastato Gedimino pr. 22 – istorija: čia veikė lietuvių kultūrinė draugija „Rūta“, kuriai dailininkas sukūrė simbolistinę uždangą (jos kopija puošia teatro interjerą); antra, Vilniaus mažasis teatras siekia į repertuarą įtraukti originalią lietuvišką dramaturgiją, aktualizuoti Lietuvos kultūrinę sąmonę bei etines ir estetines vertybes.

Lapkričio mėnesį jaunieji teatro žiūrovai išvys šiųmetės Jono Aisčio premijos laureato Vytauto V. Landsbergio režisuotą spektaklį pagal jo paties parašytas „Uodų pasakas“ – „Bimba ir Bamba“. Teatras neabejoja, kad naujasis šio menininko spektaklis bus toks pats įdomus, kaip ir kiti jo darbai kituose Lietuvos teatruose, ir sulauks jaunųjų žiūrovų dėmesio.

2009 metų pradžioje žiūrovai išvys Rimo Tumino režisuotą Antono Čechovo „Žuvėdrą“ – pirminį spektaklio variantą žiūrovai jau galėjo išvysti „Tylos!“ festivalyje. Su viduriniosios kartos aktoriais ketina dirbti Jokūbas Vilius Tūras – jis statys Kazio Binkio „Atžalyną“.

Jaunas režisierius Kirilas Glušajevas ketina pabaigti ir žiūrovams pristatyti spektaklį „Batraištis, arba Mylėjau, myliu, mylėsiu...“, su kuriuo taip pat buvo galima susipažinti festivalyje „Tylos!“ O sezono pabaigoje prasidės naujos Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Mistras“ repeticijos. Šią intriguojančią dramą, skirtą Adomo Mickevičiaus asmenybei ir specialiai parašytą Vilniaus mažojo teatro trupei, režisuos teatro vadovas Rimas Tuminas.

Naująjį sezoną Valstybinio Vilniaus mažojo teatro aktorių taip pat laukia nemažai kelionių.

VVMT inf.