Savaitė

Lietuvos šokis – tarptautinėje mugėje

kronika

Rugpjūčio 27–31 d. 7-oje tarptautinėje šokio mugėje „Internationale Tanzmesse NRW“ Diuseldorfe (Vokietija) Lietuvai pirmą kartą atstovavo tokia gausi profesionalų grupė: kartu su šalies pristatymą mugėje rengusiu Lietuvos šokio informacijos centru, stende prisistatė Anželikos Cholinos šokio teatras, „db PROJEKTAI“, Gyčio Ivanausko teatras, Kauno šokio teatras „Aura“, Vyčio Jankausko šokio teatras, menininkų grupė iš Klaipėdos „Žuvies akis“ ir neseniai įsikūrusi šiuolaikinio šokio asociacija.

Kas dvejus metus vykstanti „Internationale Tanzmesse NRW“ – vienas svarbiausių tarptautinių šokio renginių, į kurį susirenka profesionalūs šokio kūrėjai ir atlikėjai, vadybininkai ir prodiuseriai, specializuotos avalynės, scenos dangos ir kostiumų gamintojai iš viso pasaulio. Mugės renginiai skirstomi į keletą skirtingose erdvėse rengiamų programų. Pagrindinis akcentas – NWR Kultūros ir ekonomikos forume vykusi mugė, kur šimte stendų šiemet prisistatė daugiau nei 270 šokio trupių ir organizacijų iš Europos, Šiaurės ir Pietų Amerikos bei Azijos šalių. Be to, mugės dalyviams ir lankytojams, kurių šiemet atvyko apie 10 000, aštuoniose penkių teatrų scenose buvo pristatyta šiuolaikinio šokio žanrų įvairovę nuo šokio teatro iki eksperimentinių darbų apimanti meninė programa. Šiemet „Internationale Tanzmesse NRW“ praplėtė savo geografiją ir spektaklius pristatė ne tik Diuseldorfo teatruose, bet ir Krefelde bei Kelne. Tarp 37 pagrindinėje programoje parodytų spektaklių – ir lietuvių choreografės Loretos Juodkaitės kartu su režisieriumi Valentinu Masalskiu sukurtas monospektaklis „Salamandros sapnas. Paveikslas“ („Menų spaustuvė“, Lietuvos šokio informacijos centras). Lietuvių choreografė ir šokėja mažąja „Tanzhaus NRW“ scena tą vakarą dalijosi su jauna šokėja ir choreografe Eunju Shin iš Pietų Korėjos bei garsia choreografe Nora Chipaumire iš JAV, žinoma iš provokacinių ir politizuotų spektaklių. Juodkaitės pasirodymas susilaukė didelio susidomėjimo ir ne vienam sausakimšoje salėje sėdėjusiam žiūrovui sukėlė nuostabą. Mugės direktorius Kajo Nelle po spektaklio neslėpė susižavėjimo ir Lietuvos delegacijai teigė, kad Juodkaitės spektaklis jį sujaudino iki ašarų.

Greta pagrindinės spektaklių programos, mugės rengėjai dalyvius ir lankytojus kvietė į atviras dirbtuves, kurių metu buvo pristatyti 8 spektakliai ir eskizai, pateikė 10 netradicinių skirtingose uždarose ir atvirose erdvėse rodytų spektaklių. Be to, vyko įvairios paskaitos, konferencijos ir susitikimai, juose nagrinėti šokio bendruomenei aktualūs klausimai bei problemos.

„Internationale Tanzmesse NRW“ dėl plataus tarptautinio ir meninio konteksto daro didelę įtaką tarptautinei šokio rinkai. Tai bene svarbiausia pasaulyje šokio menininkų ir vadybininkų susitikimų bei tarptautinių mainų arena. Šiemet gavęs LR kultūros ministerijos paramą ir išsiplėtęs Lietuvos stendas, kuriame šaliai atstovavo 14 šokio kūrėjų ir vadybininkų, pritraukė nemažai mugės lankytojų, nes daugelio festivalių dėmesys nuo gerai pažįstamo Vakarų Europos ir JAV šokio krypsta į naujas šalis. Pristatytieji Azijos šalių šokio spektakliai kiek nuvylė, todėl itin domėtasi mažai žinomais Rytų Europos šokio kūrėjais.

Mugė itin svarbi tarptautinių ryšių mezgimui ne tik siekiant populiarinti šalies šokį užsienyje, bet ir spendžiant, kokius spektaklius būtų verta pristatyti Lietuvoje. Jos metu Lietuvos šokio informacijos centras išsirinko keletą spektaklių, kuriuos kitąmet parodys Lietuvoje. Šis šokio forumas, kuriame buvo pristatytas naujas informacinis leidinys „Šiuolaikinis šokis Lietuvoje 2008“, turėtų paskatinti ir lietuvių trupių dalyvavimą tarptautinio bendradarbiavimo projektuose bei pagyvinti Lietuvos šokio sklaidą Europoje.

Goda Dapšytė