Kinas

Guten Film!

Vėl kviečia vokiečių filmų festivalis

iliustracija
„Vieną dieną Europoje“

Nuo rugsėjo 21 d. Kaune, o nuo rugsėjo 29 d. Vilniuje Goethe’s institutas vėl pakvies žiūrovus į naujausių vokiečių vaidybinių ir dokumentinių filmų peržiūras. Filmai bus rodomi vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais. Supažindiname su festivalio „Guten Film!“ programa.

„Cepelinas!“ („Zeppelin!“, 2005)

Dokumentiniai dirižablio „Hinderburgas“ katastrofos 1937 m. vaizdai dažnai šmėkščioja įvairiuose dokumentiniuose filmuose. Jie tarsi pranašauja artėjantį pasaulinį karą. Katastrofos priežastys iki šiol neaiškios. Originaliomis praeities rekonstrukcijomis ir vizualiniais eksperimentais pagarsėjęs režisierius Gordianas Mauggas filme „Cepelinas!“ siūlo naują dirižablio sudužimo versiją. Jis sukūrė istorinį kriminalinį filmą, kurio herojai yra trijų kartų žmonės. ...Senelis Robertas mirė prie lėktuvo vairo 1937 m. Lakehurste, per legendinio „Hindenburgo“ gaisrą. Tėvas Jokūbas praleido visą savo gyvenimą nesėkmingai stengdamasis išsiaiškinti mistines nelaimės aplinkybes. Sūnus Matijas prisimena tik jų didelį nusivylimą ir iškylą prie Bodeno ežero 1973-iaisiais. 2005 m. jis nutaria įminti galvosūkį. Vaidina Olaf Rauschenbach, Alexander May, Agnieszka Piwowarska, Christoph Bach, Hendrik Massute, Herbert Schäfer, Christa Dubbert, Bruno Schubert, Louis El-Ghussein, Semjon Wilhelm.

„Kaip tapti nemirtingu“ („Wer früher stirbt, bleibt länger tot“, 2006)

Vienuolikmetis Sebastianas gyvena su savo tėvu ir vyresniuoju broliu Bavarijos kaime. Kai vieną dieną jis sužino, kad mama mirė jį gimdydama, berniukas pajunta ne tik kaltę, bet ir didelę mirties baimę. Kasnakt Sebastianą kankina košmarai: jis stovi priešais Paskutinįjį teismą ir yra nuteisiamas nesibaigiančioms kančioms pragaro ugnyje. Berniukas nusprendžia visas savo nuodėmes išpirkti gerais darbais. Tačiau netrukus jis pastebi, kad juo labiau jis stengiasi padėti visiems, tuo labiau ilgėja nuodėmių sąrašas. Tad vaikas mato tik vieną kelią išvengti pragaro ugnies: jis turi tapti nemirtingas! Sebastianas suvokia, kad savo tikslą jis pasieks tapdamas roko žvaigžde. Režisierius debiutantas Marcusas H. Rosenmülleris šioje komedijoje maišo skirtingus žanrus, siurrealizmą ir realizmą. Filmas buvo apdovanotas trimis Vokietijos kino apdovanojimais: už geriausią režisieriaus darbą, geriausią scenarijų ir geriausią garso takelį. Vaidina Markus Krojer, Fritz Karl, Jürgen Tonkel, Jule Ronstedt, Saskia Vester, Franz Xaver Brückner, Hans Schuler, Sepp Schauer, Heinz Josef Braun, Tim Seyfi.

„Tarp tiesos ir pareigos“ („Wahrheit oder Pflicht“, rež. Jan Martin Scharf, Arne Nolting, 2004)

...Likus metams iki abitūros egzaminų, Anikos gyvenime nutinka katastrofa. Ji antrą kartą lieka toje pačioje klasėje, todėl pašalinama iš mokyklos. Tėvams ji negali prisipažinti, kas atsitiko. Kiekvieną rytą Anika neva eina į mokyklą, bet iš tiesų ji leidžia laiką sugedusiame autobuse arba susitinka su Kajum – berniuku iš netoliese esančio daugiabučių kvartalo. Artėjant išleistuvių pokyliui, per kurį turėtų paaiškėti jos apgaulė, Anika jaučia įtampą. Kaip ilgai galima meluoti? Kaip toli galima nueiti? Kuo galima pasitikėti? Vaidina Katharina Schüttler, Thomas Feist, Jochen Nickel, Therese Hämer, Torben Liebrecht, Thorsten Merten.

„Sniego šalis“ („Schneeland“, 2004)

Pagal Elisabeth Rynell romaną sukurta Hanso W. Geißendörferio romantinė drama perkelia į šių dienų Švediją. Rašytoja Elizabet netenka vyro automobilio avarijoje ir lieka viena su trimis vaikais. Sutrikusi moteris nusprendžia pasitraukti iš gyvenimo. Pakeliui į Laplandijos sniego dykumą, kur ji kadaise susipažino su savo vyru, atsiskyrėlio sodyboje Elizabet randa senos moters Inos palaikus. Elizabet išsiaiškina niūrią moters paslaptį ir jos didžiosios aistros istoriją. Ji vis daugiau sužino apie su likimu bandžiusius kovoti Iną ir Aroną. Jų meilės jėga padės Elizabet rasti kelią atgal į gyvenimą. Pagrindinius vaidmenis filme sukūrė ryškūs vokiečių aktoriai Julia Jentsch, Thomasas Kretschmannas, Maria Schrader ir šią vasarą miręs Ulrichas Mühe, išgarsėjęs saugumiečio vaidmeniu filme „Kitų gyvenimai“. Filmui skirtas Vokietijos kino apdovanojimas už geriausią operatoriaus darbą (operatorius – Hansas Güntheris Bückingas).

iliustracija
„Keturios minutės“

„Pradžioje buvo ritmas“ („Rhythm is it!“, 2004)

Dokumentinio filmo kūrėjai Enrique Sćnchezas Lanschas ir Thomasas Grube lydi neįprasto, dirigento Simono Rattle’o inicijuoto šokio projekto repeticijas. 11–17 metų vaikai iš penkių pagrindinių ir vidurinių Berlyno mokyklų, vadovaujami anglų choreografo Roystono Maldoomo bei pritariant Berlyno filharmonijos simfoniniam orkestrui, tris mėnesius dirbo drauge. 239 vaikai, iki tol nesusidūrę su klasikine muzika, repetavo Igorio Stravinskio „Šventojo pavasario“ pastatymą. Filmo kūrėjai sutelkia dėmesį į tris jaunuosius spektaklio dalyvius: nerimaujančią dėl pagrindinės mokyklos baigimo Marie, per karą Nigerijoje likusią našlaite ir atvykusią į Vokietiją Olayinką bei Martiną, kuris turi įveikti savo asmenines kliūtis. Atkakliai ir su meile choreografas ir jo komanda padeda vaikams žengti pirmuosius šokio žingsnius. Tai emocinga kelionė į naują, nepažįstamą pasaulį ir slaptus asmenybių kampelius.

„Kebab Connection“ (rež. Anno Saul, 2005)

Kūrybingas ir chaotiškas turkas Ibo iš Hamburgo yra didelis Bruce’o Lee gerbėjas. Jis svajoja sukurti pirmą vokišką kung fu filmą. Susukęs dėdės turkiško kebabo parduotuvėlei reklaminį filmuką, per naktį Ibo tampa slapta kvartalo žvaigžde ir naujuoju Stevenu Spielbergu. Tačiau jo draugės Titzi nėštumas apverčia jaunuolio gyvenimą aukštyn kojom. Ibo tėvas yra prieš, nes Titzi nėra turkė, bet ši taip pat išprašo vaikiną iš savo gyvenimo. Jam lieka seni draugai ir reklaminiai filmai. Ir jausmas, kad verčiau viskas būtų kaip seniau... Vaidina Denis Moschitto, Nora Tschirner, Güven Kirac, Hasan Ali Mete, Adnan Maral, Adam Bousdoukos, Cem Akin, Tatjana Velimirov.

„Keturios minutės“ („Vier Minuten“, rež. Chris Kraus, 2006)

Daugiau nei 60 metų pianistė Traude moko groti pianinu moterų kalėjimo kalines. Atrodo, kad ji pati atlieka niekam nežinomą bausmę. Vieną dieną jos mokine tampa Jeny – uždara, agresyvi jauna moteris, kalinti už žmogžudystę. Vaikystėje visus stebinusi savo pianistės sugebėjimais, Jeny turėtų galimybę dalyvauti muzikos konkursuose už kalėjimo ribų. Taip prasideda kova tarp destruktyvios kalinės ir jos prūsiškai griežtos muzikos mokytojos. Tai – gyvenimo ir meilės dvikova, ji paliečia giliai slepiamą abiejų moterų skausmą. Filmas „Keturios minutės“ gavo daugybę kino apdovanojimų. Jam atiteko ir pagrindinis Vokietijos kino apdovanojimų prizas už geriausią 2007 m. filmą, pagrindinį vaidmenį kūrusi Monica Bleibtreu gavo apdovanojimą už geriausią moters vaidmenį, o maištingąją Jeny vaidinusi Hannah Herzsprung – Bavarijos geriausios jaunosios kartos aktorės prizą. Taip pat vaidina Sven Pippig, Richy Müller, Jasmin Tabatabai, Stefan Kurt, Vadim Glowna, Nadja Uhl, Peter Davor, Edita Malovcic.

„Vieną dieną Europoje“ („One day in Europe“, 2005)

Režisierius Hannes Stöhras („Berlynas yra Vokietijoje“ 2001 m. apdovanotas Berlinalės žiūrovų prizu) šiltai, smalsiai ir lengvai pasakoja apie Europos žmones, susitikimus ir nesusipratimus, apie keliones ir galimybę suartėti. ...Verslininkė anglė ir pensininkė rusė Maskvoje. Turistas, keliaujantis su kuprine iš Berlyno ir švabas taksi vairuotojas Stambule. Vengras piligrimas ir policininkas iš Galicijos Kompostelos Santjage. Prancūzų gatvės menininkų porelė Berlyne. Visi jie įpainiojami į bagažo vagystę. Maskvoje vyksta čempionų lygos finalinės rungtynės tarp Turkijos „Galatasaray“ ir Ispanijos „Deportivo La Coruńa“. Visus apėmusi futbolo karštinė. Euras jau taip pat įvestas. Tačiau susikalbėti kartais tikrai sudėtinga. Suprantama, režisierius ir pasišaipo iš svetimšalių stereotipų, bet ir pats be jų, deja, neapsieina. Kaip ir filmo istorijos, „Vieną dieną Europoje“ filmavimo komanda, savaime suprantama, yra iš visos Europos. Vaidina Megan Gay, Ludmila Tsvetkova, Florian Lukas, Erdal Yildiz, Péter Scherer, Miguel de Lira, Rachida Brakni.

Parengta pagal Goethe’s instituto Vilniuje inf.