Muzika

Filharmonija pradeda naująjį sezoną

kronika

iliustracija

Daugiau nei 60 muzikinių renginių klausytojams šį pusmetį siūlanti Lietuvos nacionalinė filharmonija rugsėjo 29 d. kviečia į koncertų sezono atidarymą. Juozo Domarko diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras sezoną pradės F. Chopino Antruoju koncertu, jį skambins čekų pianistas, Prahos ir Miuncheno muzikos akademijų auklėtinis Paulis Kasparas. Jis sėkmingai koncertuoja Europoje, JAV ir Kanadoje, nuolat bendradarbiauja su Bavarijos radiju, ir nenuilstamai populiarina savo tautiečio B. Martinu muziką, įrašė jau keletą šio kompozitoriaus fortepijoninės muzikos albumų. Antroje programos dalyje klausytojai išgirs B. Martinu Ketvirtąją simfoniją, kurios pagrindiniu bruožu pats autorius laikė „šubertiškąjį lyrizmą“.

Atsižvelgdama į klausytojų lūkesčius, šį sezoną Filharmonija, pasak generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, išlaikys savo tradicinę programų struktūrą: rengs solidžius simfoninio ir kamerinio orkestrų ciklus su Lietuvos ir užsienio solistais, kamerinių ansamblių programas, kurias pristatys ne tik nuolat koncertuojantys Filharmonijos kolektyvai – ansamblis „Musica humana“ bei Čiurlionio ir Vilniaus kvartetai – bet ir kiti įvairūs ansambliai, rafinuotus fortepijono rečitalius, kuriuose girdėsime pianistus Kasparą Uinską, Birutę Vainiūnaitę, Rafałą Blechaczių (Lenkija), Simaną Trpčeskį (Makedonija) ir Petrą Geniušą, vaikiškas muzikines pramogas, taip pat įstabią Kalėdų muzikos savaitę bei visad laukiamus naujamečius koncertus.

Nacionalinėje filharmonijoje vyks džiazo muzikos vakarai, kuriuose išvysime Artūro Anusausko džiazo kvartetą, Viačeslavą Ganeliną ir Gershoną Waiserfirerį, Vladimirą Tarasovą ir kt. muzikantus, bus pristatomi teatralizuoti ir tarpdiscipliniai projektai, kurių filharmonijos repertuare kasmet vis gausėja. Įvairaus amžiaus klausytojų laukia atgyjantys personažai muzikinėje pasakoje „Astridos Lindgren herojai Lietuvoje“ (scenarijaus autorė Violeta Palčinskaitė, kompozitorius Giedrius Kuprevičius, dailininkė Nadežda Gultiajeva), teatralizuotas koncertinis N. Rimskio-Korsakovo „Snieguolės“ atlikimas, kurį Lietuvoje pristatys Maskvos valstybinė P. Čaikovskio konservatorija. Viena didžiausių staigmenų muzikos mėgėjams – kartu su „Gaidos“ festivaliu organizuojamas susitikimas su žymiausiu šių laikų britų kompozitoriumi, garsiojo kino režisieriaus Peterio Greenaway’aus bendražygiu Michaelu Nymanu ir jo filmų muzika.

Su garsiu britų pianistu Freddy Kempfu Roberto Šerveniko diriguojamas LNSO koncertuos ne tik Vilniuje (spalio 20 d.), bet ir surengs 12 koncertų Didžiojoje Britanijoje (lapkričio 13–25 d.). Sezono pradžioje filharmonijos scenoje girdėsime ir užsienio orkestrų pasirodymus – spalio 2 d. muzikuos Vakarų Vokietijos radijo (WDR) Kelno simfoninis orkestras (solistas – prancūzų violončelininkas Gautier Capucon, dirigentas – Semyonas Bychkovas), o spalio 6 d. sulauksime Baltarusijos Respublikos Valstybinio akademinio simfoninio orkestro koncerto su smuikininke Julija Stefanovič ir dirigentu Andrejum Galanovu.

Koncertais bus paminėtas ne vienas reikšmingas jubiliejus – smuikininko Eugenijaus Paulausko 80-metis, džiazo muzikanto Vladimiro Čekasino 60-metis, kompozitorių Algimanto Bražinsko ir Osvaldo Balakausko 70-mečiai, kompozitoriaus Jeronimo Kačinsko 100-osios gimimo metinės. Nacionalinis simfoninis orkestras koncertu pagerbs ilgamečio kolegos klarnetininko Algirdo Doveikos atminimą (simfonine poema „Apie liūdesį ir džiaugsmą“ primindamas ir apie kompozitoriaus Jono Nabažo 100-ąsias gimimo metines).

Parengta pagal LNF inf.