Muzika

Vilniuje vėl senoji muzika

Prasideda „Banchetto musicale“ festivalis

iliustracija

2007 m. rugsėjo 21 – spalio 14 d. Vilniuje vyks 18-asis tarptautinis senosios muzikos festivalis „Banchetto musicale“. Kasmet organizuojamas muzikos ir teatro festivalis klausytojams ir žiūrovams tradiciškai pristatys populiarius ir dar Lietuvoje neskambėjusius viduramžių, Renesanso ir baroko epochų kūrinius.

Senosios muzikos festivalis „Banchetto musicale“ pradėtas rengti 1989 m. rudenį. Nuo tada jis vyksta kasmet, išskyrus 1991 m., kai Lietuva išgyveno ekonominę ir politinę blokadą. Trylika metų festivalio meno vadovė buvo Jūratė Mikiškaitė-Vičienė, renesanso muzikos ir šokių ansamblio „Banchetto musicale“ įkūrėja ir vadovė. Nuo 2003 m. festivalio meno vadovas – Darius Stabinskas. Nuolatinis festivalio partneris iki šiol yra Vilniaus miesto savivaldybės kultūros skyrius. Net ženkliai mažinant miesto remiamų renginių skaičių, „Banchetto musicale“ išliko kaip vienas prestižiškiausių, svarbių sostinei festivalių.

Ilgą laiką festivalis „Banchetto musicale“ vienintelis Lietuvoje populiarino autentišką senąją muziką. Labai svarbi jo švietėjiška misija – supažindinti Lietuvos publiką su dar negirdėtais kūriniais ir žinomais senosios muzikos atlikėjais bei ansambliais. Viduramžių, renesanso ir baroko muzikai, šokiui ir teatrui skirtas festivalis mini garsių kompozitorių jubiliejus, rengia teatralizuotas programas ir net stato spektaklius. Iš ryškesnių tokių renginių paminėtini C. Monteverdi operos „Orfėjas“ koncertinis atlikimas, kuriame dalyvavo 13 šalių muzikai, o pagrindinį vaidmenį atliko garsus britų tenoras Nigelas Rogersas (1993), teatralizuotas banketas „Penkioliktojo amžiaus puota“, parengtas „Banchetto musicale“ ansamblio kartu su choreografu iš Belgijos Lievenu Baertu (1994); pirmasis Lietuvoje H.I.F. von Biberio „Rekviem“ atlikimas (1994); H. Purcello operos „Didonė ir Enėjas“ pastatymas Valdovų rūmuose (1995) ir baletas pagal G.F. Telemanno siuitą „Vandens muzika“ (1999), abu režisuoti choreografės bei kostiumų dailininkės iš Didžiosios Britanijos Jane Gingell; italų commedia dell’arte stiliaus spektaklis „Festa Veneziana“ (2000); teatralizuota ispanų renesanso programa „Viva Espana“, parengta su Dirkjanu Horringa iš Olandijos, ir Euroradijo „Atradimų“ ciklo koncertas „Iš Braunsbergo vargonų tabulatūros“ (2004). Festivalis yra surengęs ir senosios muzikos meistriškumo kursų.

Šiemet į „Banchetto musicale“ atvyksta žymūs Austrijos, Belgijos, Prancūzijos, Italijos, Didžiosios Britanijos ir Baltijos šalių senosios muzikos atlikėjai. Festivalis prasidės nuotaikingu Baltijos šalių baroko orkestro koncertu, pavadintu „Musique de table“ (Stalo muzika). Vilniaus koncertų salėse, bažnyčiose ir „Lėlės“ teatre pasirodys visame pasaulyje pripažinimą pelnę ansambliai „Unicorn“, „Tetraktys“, „Café Zimmermann“, tradicinės, senosios ir džiazo muzikos grupės iš Belgijos bei liutnios virtuozas Jacobas Heringmanas.

Choras „Brevis“ ir konsortas žiūrovams pristatys du intriguojančius projektus – Orazio Vecchi madrigalinę komediją „Amfiparnasas“ vaidins žinomi lietuvių aktoriai, o Euroradijas transliuos su Lietuvos muzikiniu paveldu glaudžiai susijusio iškilaus XVII a. Abiejų Tautų Respublikos karališkosios kapelos vadovo kompozitoriaus Marco Scacchi ir jo amžininkų kūrinių programą.

Festivalio meistriškumo kursų metu bus studijuojama chorinė literatūra ir grigališkasis choralas. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje keturias dienas su Lietuvos ir užsienio studentais bei profesoriais savo patirtimi dalinsis muzikologė, dirigentė ir bažnytinio muzikos meno žinovė iš Švedijos Ulrike Heider, ji festivalyje pasirodys ir kaip vargonininkė.

Parengta pagal festivalio inf.