Kinas

Žvilgsnis į Europos kino ateitį

anonsai

iliustracija
„Sėklos“

Plačiajame pasaulyje nestinga kino festivalių, skirtų naujausiems filmams. Dažnai šie festivaliai renkasi jau susiformavusių, brandžių kūrėjų darbus ir nevargina publikos „jaunosios kartos“ kūrybiniais ieškojimais. Ar egzistuoja alternatyvi niša – festivalis, pristatantis ateities tendencijas?

Birželio 6–10 d. „Skalvijos“ kino centre vyksiantis tarptautinis festivalis „Vilniaus kino šortai“ skirtas ateities kūrėjams – tiems režisieriams, operatoriams, scenaristams, kurie dar tik gilinasi į kino subtilybes. Jau antrą kartą rengiamas festivalis, kuriame pristatomi įvairiose Europos kino mokyklose besimokančiųjų trumpametražiai dokumentiniai, vaidybiniai ir animaciniai filmai, svarbus tuo, kad būsimi kūrėjai turi progą prisistatyti platesnei nei kamerinis dėstytojų ir kolegų būrys publikai, susilaukti kino profesionalų komentarų, susitikti su kolegomis iš kitų šalių. Festivalio programa leidžia suvokti, kokio kino galime laukti iš naujos kino kūrėjų kartos, kokios problemos ar aktualijos juos domina, palyginti lietuvių – jaunųjų LMTA studentų – ir jų kolegų iš kitų Europos kino mokyklų darbus.

Didelę šių metų festivalio programos dalį sudarys vaidybiniai filmai, kuriuose užfiksuotos jaunimo kasdienybės peripetijos, bandoma nagrinėti aktualias problemas ar paprasčiausiai pasakojama meilės istorija. Ir nors kasdienybės temos dar tebėra populiarios, studentų filmuose atsiranda vis daugiau fantastikos elementų. Nemaža programos dalis bus skirta animaciniams filmams. Animacijoje visada būna daug humoro, o iš studentų galima tikėtis ir juodojo humoro apraiškų.

Daug dėmesio turėtų sulaukti ir projektas „Rusija – Lenkija. Naujas žvilgsnis“. Šis projektas – tai dviejų skirtingų šalių meniniai mainai, kurių metu jaunieji lenkų kino mokyklų studentai fiksavo Rusijos kasdienybę, o jų kolegos iš Rusijos – Lenkijos kultūrą. Bandoma atsisakyti stereotipų, išankstinių nuomonių ar prietarų, kurie vis dar skiria ir priešina šias dvi šalis. Pasirinktas dokumentinis žanras leido pabrėžti kiekvienos šalies savitumą, įsigilinti į pasakojamą istoriją. O istorijos labai įvairios – ir apie vaizdingame Lenkijos provincijos miestelyje dirbantį paštininką, ir apie Lenkijoje gyvenančią emigrantę iš Rusijos, sėkmingai įsikūriusia naujoje šalyje. Nevengta ir „bulvarinių“ temų – Barbaros Białowąs filme „Maskvietė žmona“ rodomi rusų oligarchų žmonų kasdieninio gyvenimo įpročiai, kurie gerokai skiriasi nuo mus pasiekiančių stereotipinių anekdotų. Filme apie Krzysztofą Kieślowskį jo kūrybinis palikimas, atrodo, yra vienodai įdomus ir jo tėvynainiams lenkams, ir Irinai Volkovai, kalbinančiai garsiojo režisieriaus dukterį ir gerbėjus. Dalis šios programos filmų jau spėjo apkeliauti ne vieną tarptautinį kino festivalį ir pelnyti solidžius prizus – „Laurą“ geriausiam nevaidybiniam filmui Maskvoje, Krokuvos kino festivalio Didįjį prizą, taip pat Pitsburgo, Barselonos, Vašingtono ir kt. Vienas tokių – Wojciecho Kasperskio filmas „Sėklos“, pelnęs Tarptautinio Krokuvos kino festivalio „Auksinį drakoną“, – nukelia į mažą Altajaus kaimelį, kuriame gyvena vietinės bendruomenės atstumta šeima. Kadaise čia įvyko tragedija. Dabar tėvai ir vaikai moka už senas nuodėmes. Šie ir kiti „Naujo žvilgsnio“ programos filmai – ne tik kultūrinio bendradarbiavimo pavyzdys, bet ir unikalus žvilgsnis į dviejų šalių realybę. Šią programą pristatys filmų kūrėjos Karolina Bielawska ir Irina Volkova, projekto koordinatorė Agnieszka Janowska ir „Eureka Media“ vadovas kino prodiuseris Krzysztofas Kopczyńskis.

iliustracija
„Priemiestinis traukinys“

„Skalvijos“ inf.