Muzika

Devintasis „Sugrįžimų“ festivalis

anonsai

Balandžio 3 d. Vilniaus rotušėje prasideda Devintasis tarptautinis muzikos festivalis „Sugrįžimai – 2007“. Festivalis, kaip vienas iš svarbiausių Lietuvos muzikų rėmimo fondo programų, paryškina fondo 15 metų veiklos reikšmę Lietuvos kultūriniame gyvenime.

Fondas nuo pat savo veiklos pradžios teikė paramą jauniems muzikantams, pasirinkusiems studijas užsienyje, kadangi jaunam menininkui labai svarbu turėti galimybę muzikuoti savo krašte, pajusti klausytojų reakciją. Taip 1999 m. gimė idėja kiekvieną pavasarį surengti muzikų, studijuojančių svetur, koncertus-sugrįžimus. Po dvejų metų „Sugrįžimų“ festivalis tapo tarptautinis, nes į koncertines programas pradėti kviesti mūsų tėvynainių kolegos užsieniečiai. Jų programose visada skamba ir lietuviška muzika.

Aštuoniuose „Sugrįžimų“ festivaliuose jau įvyko 250 koncertų, juose dalyvavo 246 atlikėjai. Kiekvieno festivalio, kuris trunka pusantro mėnesio, metu rengiami koncertai ne tik prestižinėse salėse, bet ir mokyklose, bažnyčiose, globos namuose, išlaikant Fondo demokratinę nuostatą, kad kiekvieno Lietuvos regiono gyventojai turi girdėti gerą, profesionalią muziką. Kiekviename koncerte apie 20 procentų vietų yra nemokama – neįgaliems žmonėms ir jų globėjams.

Devintąjį „Sugrįžimų“ festivalį pradės Londone studijuojanti pianistė Martyna Jatkauskaitė. Jaunoji pianistė 2005 m. laimėjo Baltijos šalių stipendiją ir pradėjo studijas garsioje Londono Guildhall muzikos ir dramos mokykloje (prof. Joan Havill kl.), Oksfordo muzikos festivalyje 2007 m. pradžioje ji laimėjo I vietą. Pradžios koncerte dalyvaus ir jauna operos solistė Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas). Muzikos mėgėjų laukia ir daug kitų įspūdingų susitikimų. Girdėsime trio iš Londono: Agatą Daraškaitę (smuikas), Jonathaną Bloxhamą (violončelė) ir Susanną Kim (fortepijonas, P. Korėja); pianistas Gabrielius Alekna (pirmasis lietuvis, įgijęs daktaro laipsnį Niujorko Juilliardo mokykloje) ir Edvardas Armonas (violončelė) surengs koncertus Taikomosios dailės muziejuje ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje. Bebaigiantys studijas Šveicarijoje Rimantas Statkus (klarnetas) ir Žilvinas Smalys (fagotas) koncertuos Šiauliuose ir Vilniuje, pasikvietę pianistes Giedrę Adomavičiūtę-Grižinienę ir Eglę Andrejevaitę. Paveikslų galerijoje koncertą surengs įžymus baroko muzikos žinovas ir atlikėjas Nigelas Rogersas iš Londono. Šią viešnagę lėmė jo žmonos, Lietuvoje mokslus baigusios klavesinininkės Linos Žilinskytės-Rogers kūrybiniai ryšiai su gimtuoju kraštu. Arkikatedroje bazilikoje sakralinės muzikos valandą girdėsime Lietuvoje studijas baigusios ir Toronte (Kanada) dirbančios Audronės Šarpytės smuikavimą, giedos Aušra Šivickytė, fleitos partiją atliks Vytautas Oškinis, vargonuos Vokietijoje studijavusi ir dirbusi Jūratė Landsbergytė. Dalyvaus ansamblis „Musica Sacra“.

Jauni atlikėjai, studijuojantys Maskvoje, surengs koncertą Kongresų rūmuose. Gegužės 4 d. girdėsime Rūtą Rinkevičiūtę (fortepijonas), Saulę Rinkevičiūtę (smuikas), dainuos kylanti operos žvaigždė Asmik Grigorian (sopranas), Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui diriguos jaunas perspektyvus dirigentas Marius Stravinskas, jau dalyvavęs „Sugrįžimuose“ kaip smuikininkas.

Išeivijos kultūrinio palikimo puslapis bus skirtas kompozitoriaus, muzikologo Jeronimo Kučinsko kūrybai pagerbti, minint jo gimimo šimtmetį. Išeivijai atstovaus dainininkas Antanas Kynas (bosas), jo koncerte dalyvaus pianistė Melita Diamandidi.

Pabaigos koncertas tradiciškai vyks Nacionalinėje filharmonijoje. Atvyks Londone vokalą studijuojantis Kostas Smoriginas (bosas), koncerte dalyvaus jo specialybės dėstytojas prof. Vladimiras Prudnikovas, mecosopranas Ieva Prudnikovaitė, pianistė Nijolė Ralytė.

Festivalio koncertinė programa bus praturtinta susitikimais su jaunaisiais atlikėjais, meistriškumo pamokomis. Pirmą kartą festivalio metu įvyks konferencija „Lietuvos muzikai svetur ir jų indėlis kultūros raidai Lietuvoje“, rengiama kartu su Tautinių mažumų ir išeivijos departamentu. Konferencijos tikslas – išanalizuoti jaunųjų muzikų statusą Vakaruose ir galimybes jų profesinį pasirengimą deramai integruoti į Lietuvos meninę kultūrą.

Parengta pagal LMRF inf.