Muzika

Briuselyje skambėjo lietuvių šiuolaikinė muzika

svetur

Kovo 23 d. Monso karališkojoje konservatorijoje ir 24 d. Dominikonų bažnyčioje Briuselyje buvo surengti du lietuviškos muzikos koncertai, kuriuos pristatė belgų dirigentas, Monso karališkosios konservatorijos orkestro vadovas ir lietuvių muzikos bičiulis Danielis Gazonas. Studijavęs dirigavimą pas didžiuosius XX a. batutos meistrus I. Markevičių, M. Deutschą, S. Ozawą, K. Mazurą ir J. Silversteiną, svarbiausia patirtimi D. Gazonas laiko darbą su S. Celibidache’u, kurio vadovaujamas jis studijavo muzikos fenomenologiją ir dirigavimą Miunchene, Maince bei Paryžiuje. D. Gazonas aktyviai propaguoja šiuolaikinę muziką, buvo festivalių „Varšuvos ruduo“, ,,Melos-Ethos“, ,,Ars Musica“ kviestinis dirigentas.

Paties D. Gazono iniciatyva sudarytose koncertų programose skambėjo vien šiuolaikinių lietuvių kompozitorių kūriniai: Onutės Narbutaitės „Melodija Alyvų sode“ dviem styginių kvartetams ir trimitui, Vidmanto Bartulio „Šauklys“ vargonams, Broniaus Kutavičiaus „Ten toli, iki vidurnakčio“ saksofonams ir styginiams, Loretos Narvilaitės „Naktis, kai nulyja žiedlapius“ bigbendui ir dviem solistams, Eduardo Balsio Simfonija-koncertas vargonams, pučiamiesiems ir mušamiesiems. Taip pat įvyko kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės specialiai šiems koncertams parašyto (D. Gazono užsakymu) kūrinio „Amžinai pulsuojantis laikinumas“ dideliam ansambliui premjera. Kūrinius atliko Monso karališkosios konservatorijos studentų orkestras, vargonavo Jeanas-Philippe’as Merckaert’as.

Anot koncertą Briuselio Dominikonų bažnyčioje stebėjusios muzikologės, Lietuvos Respublikos mokslo atašė Europos Sąjungoje Karinos Firkavičiūtės, naujasis Ž. Martinaitytės kūrinys yra „nepaprastai emocingas, įdomiai sukonstruotas, atskleidžiantis autorės asmeninių išgyvenimų įtakas, palikęs nemažą įspūdį net ir neprofesionalams. Kitas gražus koncerto akcentas buvo L. Narvilaitės „Naktis, kai nulyja žiedlapius“, drąsiai galintis pretenduoti į auksinį lietuvių profesionalios lengvosios muzikos fondą. Džiugu buvo svečioj šaly klausyti ir B. Kutavičiaus, V. Bartulio ir E. Balsio kompozicijų – pastarąsias dvi sėkmingai įveikė jaunas belgų vargonininkas J.-P. Merckaert’as. Jauniems Monso karališkosios konservatorijos orkestro muzikams, žiūrint iš visai kitos kultūrinės perspektyvos, mokytis šių partitūrų tikriausiai nebuvo lengva, tačiau jie aistringai sekė vadovo D. Gazono nurodymais (beje, maloniai stebino ypač darnūs variniai). Labai tikėtina, kad ši muzika už Lietuvos ribų skambės dar ne kartą. Galbūt po sėkmingų koncertų atsiras ir naujų užsakymų – tai prisidėtų prie lietuviškos dimensijos Europoje stiprinimo“, – „7 meno dienoms“ teigė K. Firkavičiūtė.

Su Lietuvos ambasados Belgijoje parama surengti koncertai – ne vieninteliai lietuvių ir belgų muzikų mainai. 2008 m. festivalyje „Klaipėdos muzikos pavasaris“ D. Gazonas diriguos Klaipėdos kameriniam orkestrui. Dirigentas Lietuvoje viešės nebe pirmą kartą – 2003 ir 2006 m. jis yra dalyvavęs „Gaidos“ festivaliuose, kur su „Gaidos“ ansambliu parengė kelias programas.

„7MD“ inf.