Muzika

„Muzika be sienų“ Druskininkuose

kronika

Šiemet rugpjūčio 14–22 d. Druskininkų M.K. Čiurlionio mokykloje šeštą kartą vyko konkursas-festivalis „Muzika be sienų“. Jį surengė tarptautinis susivienijimas „XXI amžiaus menas ir švietimas“, Lietuvos muzikų draugijos organizacija „XXI amžiaus muzika ir švietimas“, Lietuvos neįgaliųjų specialiosios kūrybos draugija „Guboja“ ir Antaninos Laurenčikienės vadovaujama Druskininkų M.K. Čiurlionio mokykla. Šiame dar besimokančių, studijuojančių pianistų, kamerinių ansamblių konkurse gali dalyvauti įvairių amžiaus grupių atlikėjai. Jame dalyvauja ir visai pagyvenę muzikai. Jiems suteikiama galimybė realizuoti savo svajones, – parengti solinę programą ir įveikus psichologinius barjerus pademonstruoti žiuri bei publikai savo muzikalumą, gebėjimą valdyti fortepijoną. Ypatinga ir kamerinių ansamblių atlikėjų kategorija – čia, greta pučiamųjų kvinteto, šiemet rungėsi stygininkai, vokaliniai ansambliai ir kelios solistės. Atskiroje kategorijoje konkuravo su orkestru grojantys pianistai.

Jaunus muzikantus ypač žavi galimybė muzikuoti su orkestru. Dirigentas Robertas Šervenikas šiemet su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų orkestru parengė kompozitorių klasikų, romantikų koncertų fortepijonui akompanimentus. Visai patirties neturintys ir jau įgudę atlikėjai skambino J. Haydno, J.S. Bacho, F. Chopino ir kitų kompozitorių kūrinius.

Atlikėjų pasirodymus vertino trys tarptautinės žiuri. Dalyviai turėjo geras sąlygas repeticijoms, grojo atnaujintoje salėje, nauju koncertiniu fortepijonu. Konkurse dalyvavo 170 dalyvių iš įvairių Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Danijos, Vokietijos, Pietų Korėjos, Japonijos, Ukrainos, Gruzijos, Rusijos miestų. Ne visada sėkmingai su mažesnių šalių jaunaisiais menininkais konkuravo garsių Maskvos Gniesinų, Sankt-Peterburgo mokyklų auklėtiniai. Gerą fortepijono meistriškumo lygį demonstravo M. K. Čiurlionio menų mokyklos, Anykščių, Utenos, Klaipėdos, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklų moksleiviai ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai. Pianistų judėjimas Lietuvoje labai intensyvus. LMTA fortepijono katedros vedėjos Veronikos Vitaitės organizuojamose įvairių šalių pedagogų meistriškumo pamokose dažnai galima matyti ir pedagogus iš Lietuvos vaikų muzikos mokyklų. Aktyviai veikia ir Europos fortepijono mokytojų (EPTA) asociacija, kuriai vadovauja prof. K. Grybauskas. Gal būtent gera patirtis, didžiulis pedagogų darbas lėmė, kad ir šį kartą konkurso Grand Prix laimėtojų gretose – Guoda Indriūnaitė iš Anykščių muzikos mokyklos, LMTA prof. V. Vitaitės studentas Mantautas Katinas. Aukščiausią įvertinimą pelnė ir ansamblių kategorijoje pasirodęs prof. A. Budrio parengtas LMTA kvintetas. Žiuri gerai įvertino fortepijoninį duetą iš Maskvos, vienuolikmetę Nano Beraia iš Gruzijos ir kitus atlikėjus.

Dainininkų būryje gražiai pasirodė Jūratė Mikalauskaitė. Jos atlikta A. Bražinsko „Ugnelė“ tapo tarsi poetine Druskininkų peizažo dalimi. Už lietuviškos muzikos interpretaciją atlikėją apdovanojo Nacionalinių papročių ir tradicinių mokslų universitetas. Apdovanota ir prof. V. Vitaitė, specialūs apdovanojimai už įdomų lietuvių autorių kūrinių atlikimą įteikti Polinai Butinai iš Uralo M. Musorgskio konservatorijos ir Sofijai Zaicevai iš Rygos J. Medinio muzikos mokyklos.

Greta konkurso, vyko plati edukacinė programa. Viena jos dalių – tarptautinė mokslinė konferencija. Pranešimuose šį kartą gvildenti ne tik technologiniai, muzikos psichologijos klausimai, bet ir aptarti atskirų kompozitorių, kūrusių fortepijonui, opusai. Visiems pedagogams pravartu buvo dalyvauti prof. Veros Nosinos pamokose, paklausyti jos atliekamų J.S. Bacho, C. Debussy ir kitų autorių kūrinių interpretacijų. „Vilniaus“ sanatorijos salėje skambino Vokietijoje gyvenanti, profesoriaujanti Guoda Gedvilaitė. Ji klausytojus pribloškė virtuoziška F. Liszto ir B. Bartóko kūrinių programa. Prof. V. Landsbergis stebino tuo, kad greta intensyvaus diplomatinio darbo kasmet rengdamas M.K. Čiurlionio kūrybos interpretacinius seminarus ir koncertus sugeba pateikti įdomių minčių ir naujų pamąstymų. Miesto muziejuje savitą menų akciją-improvizacijų vakarą surengė dailininkas A. Šuliauskas, džiazo muzikantas ir pedagogas O. Molokojedovas ir pianistė A. Žvirblytė. Pasisekimas buvo didžiulis.

Didžiausi šio festivalio-konkurso organizaciniai rūpesčiai gulė ant Panevėžio ir Vilniaus muzikos mokyklų pedagogių Gražinos Beleckienės, Vilijos Geležiūtės pečių. Buvo matyti visų metų darbo rezultatas: sutelktos renginio dalyvių ir įvairių kraštų profesūros pajėgos, susisteminti visų dalyvių duomenys, parengti informaciniai spaudiniai, dailūs apdovanojimų raštai, realių repeticijų grafikai ir kita.

Rita Aleknaitė-Bieliauskienė