Teatras

"Apkabink mane"

premjeros

Iki šiol žavinti žiūrovus nepamirštamomis Edith Piaff dainomis, aktorė ir dainininkė Rasa Rapalytė naujajam Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonui parengė spektaklį, kurio herojė – ne mažiau nei E. Piaff garsi dainininkė Judy Garland. Tai spalvingo ir sudėtingo likimo asmenybė, kurios dainos iki šiol populiarios ir jos gimtinėje Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir Europoje. Muzikinio spektaklio "Apkabink mane" premjera įvyks spalio 8 dieną, šeštadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje.

Tikrasis Judy Garland vardas – Frances Ethel Gumm; jos tėvai buvo vodevilių dainininkai. Sykį, kai tėvai ir dvi vyresnės seserys dainavo kalėdiniame koncerte, scenoje netikėtai pasirodė mažoji Frances ir uždainavusi "Kalėdų varpelius" iškart pavergė žiūrovus. Tada jai buvo pustrečių metų. Netrukus mergaitė pradėjo vaidinti, dainuoti ir filmuotis, o nuo 1934 metų dainavo kartu su savo seserimis. Mergaitės pasivadino "Garland seserimis", o Frances pasirinko sceninį vardą Judy ir netrukus išgarsėjo, sudainavusi tuometinio Holivudo karaliaus Clarko Gable’o gimtadienio pobūvyje dainą "Tu privertei mane tave mylėti".

Trylikametė Judy pasirašė neterminuotą sutartį su kino kompanija MGM (Metro Goldwyn Mayer). Nusifilmavusi keliuose filmuose, 1939 m., būdama jau šešiolikos, Judy sulaukė pasiūlymo sukurti Dorothy vaidmenį filme "Ozo šalies burtininkas", o jos daina "Už vaivorykštės" pelnė jai dar didesnį populiarumą.

Judy Garland kurį laiką dainavo drauge su Mickey Rooney, kartu jie vaidino devyniuose filmuose. Kad jauni aktoriai atlaikytų nežmonišką darbo krūvį, MGM prodiuseriai juos girdė amfetaminais ir barbitūratais; įpratusi prie tokių narkotinių preparatų poveikio, dainininkė iki pat gyvenimo galo kovojo su polinkiu juos vartoti.

Penktajame XX a. dešimtmetyje dainininkė ir aktorė buvo nepaprastai populiari; geriausi jos vaidmenys filmuose "Velykų eisena" (1948), "Gimė žvaigždė" (1954), "Niurnbergo procesas" (1961) apdovanoti įvairiais prizais ir žiūrovų simpatijomis. Iš viso Judy Garland nusifilmavo beveik penkiasdešimtyje filmų. 1961 m. balandžio 23 d. koncertas "Carnegie Hall" vadintas sėkmingiausiu vienos dainininkės pasirodymu pramogų verslo istorijoje. 1955–1967 m. dainininkė išleido dešimt albumų. Didžiulis darbo krūvis bei įtampa kėlė dainininkei nemaža rūpesčių – ilgainiui pradėjo didėti jos svoris, stiprėjo polinkis alkoholiui bei narkotikams. Judy Garland mirė 1969 metais Londone, atsitiktinai perdozavusi barbitūratų.

Judy Garland buvo penkis kartus ištekėjusi, visi jos vaikai vienaip ar kitaip susiję su scena – ne mažiau sudėtingo likimo Liza Minnelli, kaip vokalistė gana gerai žinoma kita Judy Garland dukra Lorna Luft, o sūnus Joey Luftas yra teatro fotografas. Bohemiško, nerūpestingo ir audringo gyvenimo išpažinėja Judy Garland daug gerbėjų turėjo gėjų ir lesbiečių bendruomenėje. Jos laidotuvėse Manhetene dalyvavo 20 000 žmonių, tarp jų – 12 000 gėjų. Po penkių dienų dainininkės gedintys gėjai susirėmė su policija, todėl šiandien jos laidotuvės dažnai tapatinamos su gėjų kovos už savo teises pradžia.

Audringą ir melodingą Judy Garland gyvenimą Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenoje drauge su dainininke R. Rapalyte kuria režisierius Albertas Vidžiūnas, scenografas Vytautas Poška, kostiumų dailininkė Marija Rubavičiūtė ir choreografė Birutė Banevičiūtė. R. Rapalytė atliks keliolika dainų iš Judy Garland repertuaro, kurios perteiks jaudinančią ir dramatišką dainininkės gyvenimo istoriją. Pono Smito vaidmenį kuria aktorius Arūnas Vozbutas.

Daiva Šabasevičienė