Muzika

Dvi savaitės su šiuolaikine muzika

Ką žada penkioliktasis aktualios muzikos festivalis "Gaida 2005"

iliustracija
Ansamblis "Les temps modernes Lyon" (Prancūzija)

Solidus, originalus ir provokuojantis – tokiomis gairėmis vadovaujasi penkioliktojo aktualios muzikos festivalio "Gaida" organizatoriai. Šių metų festivalis, truksiantis daugiau nei dvi savaites (spalio 12–28 d.), žada tapti nepaprastu metų muzikos įvykiu.

Išskirtiniu 2005 m. "Gaidos" bruožu reikėtų laikyti įspūdingą XX a. klasikų muzikos panoramą (nuo Igorio Stravinskio iki Franko Zappos, nuo Edgard’o Varčse’o iki Kaijos Saariaho, nuo Johno Cage’o iki Aphex Twin) bei intriguojančias lietuviškas premjeras, kurias rengia ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šiuolaikinės muzikos atlikėjai. Naujausias lietuvių autorių kompozicijas interpretuos žinomi kolektyvai iš Austrijos, Kanados, Prancūzijos, o prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro dirigento pulto stos Ernestas Martinez-Izquierdo iš Ispanijos.

Kartu galima pastebėti ir išaugusią šiuolaikinės muzikos atlikimo kultūrą pačioje Lietuvoje, ką liudija ir toks faktas, kad šiemet įvairią ir neretai gana komplikuotą naujosios muzikos kūrybą rengiasi atlikti net 4 Lietuvos orkestrai. Ką jau kalbėti apie įvairius solistus (tarp kurių – Nacionalinės premijos laureatas baritonas Vytautas Juozapaitis ir pianistas Andrius Žlabys) ir prieš trejus metus sėkmingai nevienadienei veiklai suburtą "Gaidos" ansamblį, sugebėjusį tapti tikru lietuvių muzikos (o kartu ir "Gaidos" festivalio) ambasadoriumi pasaulyje.

Mažiausiai trys festivalio renginiai pristatys tarpdisciplininio meno tradicijas ir naujoves. Tęsiant praėjusių metų festivalio muzikinio teatro liniją, sulaukusią didelio atgarsio, šiemetiniame festivalyje statomos dar dvi kamerinės operos, tokios skirtingos, kaip ir jų autoriai – XX a. klasikas Igoris Stravinskis ir XXI a. olandų žvaigždė Michelis van der Aa.

Pasak kritikų, vieną po kitos Europos teatrų scenas užkariaujanti Michelio van der Aa opera "One" ir fenomenali jos atlikėja Barbara Hannigan būtų vieni realiausių pretendentų į "Auksinės palmės šakelę", jei tik tokia būtų skiriama sceniniams veikalams.

Tuo tarpu festivalio atidarymui numatytas visiškai kitoks tarpdisciplininio meno pavyzdys: netikėtas, unikalus ir didžiulės sėkmės susilaukęs britų menininkų projektas "WARP kūriniai ir XX a. meistrai", kuriame pajėgas sujungė orkestras "London Sinfonietta" ir legendinės anglų elektroninės muzikos įrašų leidyklos WARP atstovai.

"Gaidoje" toliau tęsiama tradicija pristatyti kviestinį festivalio kompozitorių, kurį nors iš šių dienų šiuolaikinės muzikos scenos lyderių. Šiemet tai bus viena žinomiausių pasaulyje moterų kompozitorių – Kaija Saariaho iš Suomijos. Jai skirtas dėmesys turėtų patenkinti ir išrankiausius: plati kūrybos panorama, susitikimai, operos videoperžiūra ir pažintis su mėgstamiausiais kompozitorės atlikėjais – violončelininku bei dirigentu Anssi Karttunenu, fleitininke Camilla Hoitenga ir dainininke Pia Freund.

Festivalyje svečiuosis ir dar pora ne mažiau žinomų Europos kompozitorių – prancūzas, vienas spektrinės muzikos pionierių Tristanas Murail bei jau minėtas olandas Michelis van der Aa.

Ir, žinoma, būtinas "Gaidos" akcentas – lietuvių muzika bei jos atradimai: nuo kosminės muzikos vizionieriaus Vytauto Bacevičiaus kūrinių fortepijonui iki karščiausių specialiai festivaliui sukurtų premjerų. Kaip jau įprasta, didžioji lietuviškos programos dalis sukurta "Gaidos" užsakymu. Kita vertus, neįprasta tai, kad jos "liūto dalį" užims ne kamerinė muzika, bet kūriniai simfoniniam arba kameriniam orkestrui.

Festivalio programą ir daugiau informacijos apie koncertus rasite tinklalapyje www.mic.lt.

Festivalio inf.