Muzika

Druskininkų vasara tęsiasi

kronika

"Mums labai pasisekė atvykus čia į Druskininkus", – po koncerto M.K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, kur skambino viešnia iš Kazachstano Dana Ali ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė Aleksandra Žvirblytė, kalbėjo viešnios iš Baltarusijos. Šias dvi moteris teko matyti ir Druskininkų bažnyčioje, kur sakralinės muzikos valandą surengė vargonininkė Gražina Petrauskaitė, solistė Jūratė Vizbaraitė ir Tamaros Blažienės vadovaujamas mišrus choras "Giesmė", kartu paminėjęs ir kompozitoriaus, dirigento, profesoriaus Klemenso Griauzdės gimimo šimtąsias metines. Po "Druskininkų serenadų" koncerto miesto muziejaus terasoje šios dvi moterys taip pat netvėrė džiaugsmu sakydamos: "Jūs, lietuviai – šaunuoliai, kad sugebate taip gražiai puoselėti savo muzikinę kultūrą, kad kalbate savo gimtąja kalba…"

Iš tiesų daugelis Druskininkų svečių džiaugiasi, kad kiekvieną savaitę vykstančio trečiojo tarptautinio menų festivalio "Druskininkų vasara su M.K. Čiurlioniu" renginiai atsiveria visa savo įvairove. Lankomiausia yra Druskininkų bažnyčia, kur vėliau atėję žmonės sunkiai besuranda vietą atsisėsti. Netrūksta lankytojų ir Druskininkų M.K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje; jo parodų salėse eksponuojamos ne tik M.K. Čiurlionio piešinių reprodukcijos, bet ir dailininko Algimanto Švėgždos prieš dešimtmetį tapytos M.K. Čiurlionio sodelio obelys, Raigardas, Liškiava. Žavi ir Druskininkų miesto muziejaus aplinka su nuostabiu vaizdu į Druskonio ežerą, už kurio tarytum klausosi, kas vyksta Druskininkuose, amžino poilsio sugulę M.K. Čiurlionio tėvai ir jauniausioji sesuo Jadvyga Čiurlionytė – profesorė, daug, labai daug prasmingų valandų paskyrusi tam, kad būtų išleista mūsų genijaus muzikinė kūryba. Juk iš jos parengtų fortepijoninių kūrinių rinktinės M.K. Čiurlionio preliudus skambino įžymioji Tatjana Nikolajeva, Jakovas Ginzburgas ir kiti, skambino tada į muzikinį pasaulį įžengusi muzikų karta, būsimieji M.K. Čiurlionio konkursų dalyviai, laureatai.

Birželio 30-ąją subtilią muzikinę ir poetinę popietę "Mano Čiurlionis" parengė vilnietis aktorius Rimantas Vaitkevičius. Jo pasiklausyti prigužėjo pilna Druskininkų savivaldybės biblioteka, esanti taip pat Druskonio kaimynystėje. Beje, joje veikia kukli, tačiau iškalbi paroda "Čiurlionis ir Druskininkai". Prieš tai, sekmadienį, Druskininkų bažnyčioje išraiškingai gaudė Živilės Survilaitės kalbinami vargonai, skambėjo sodrus, reto grožio operos solistės Laimos Domikaitės mecosopranas, puikios altininkės Daivos Gudelevičiūtės atliekami kūriniai. Liepos 3-ąją čia jau vargonavo Jarūnė Barkauskaitė, savo meistriškumą demonstravo Aušra Liutkutė (sopranas).

Ir kiekviename renginyje – dalelė M.K. Čiurlionio!

Lietuvos muzikų rėmimo fondas, kartu su Druskininkų savivaldybe rengiantis "Druskininkų vasarą su M.K. Čiurlioniu", tarsi ragina atlikėjus naujai pažvelgti į M.K. Čiurlionio kūrybą, atversti mažiau vartytus jo kūrybos puslapius, kad druskininkiečiai ir Druskininkų svečiai pajustų tikrąją M.K. Čiurlionio didybę. Juk dar mažai ir retokai atliekama M.K. Čiurlionio religinė muzika, kameriniai ansambliai, pagaliau ir fortepijoninė muzika, kurią išleisti savo gyvenimo tikslu laikė taurusis Jonas Petronis, neseniai išėjęs amžinojo poilsio.

Taigi prabėgo pirmasis "Druskininkų vasaros su M.K. Čiurlioniu" mėnuo, pažėręs įsimintinų susitikimų. Dar daugiau jų, net pasaulinių premjerų ir svečių iš įvairiausių šalių, laukia ateityje – iki 130-ojo M.K. Čiurlionio gimtadienio rugsėjo 22 d.

Juozas Venckūnas