Muzika

Kviečia IX tarptautinis Thomo Manno festivalis

anonsai

Kaip ir kasmet, vasaros vidurį ženklina tarptautinis Thomo Manno festivalis Nidoje (liepos 9–16 d.). Šįmet jis įvyks jau devintą kartą ir įsilies į rašytojo mirties penkiasdešimtmečiui skiriamų renginių bangą. Festivalis, pernai kiek nutolęs nuo T. Manno biografijos, vėl mezga tiesioginius saitus su rašytojo gyvenimu ir kūryba, sykiu tęsdamas ir pasirinktą erdvesnę renginių visumos plėtotės kryptį, kurią T. Manno kultūros centro Kuratoriumo pirmininkas Antanas Gailius yra argumentavęs: "Festivalį rengiantis Thomo Manno kultūros centras turėtų būti suprantamas ne kaip šio didžio rašytojo adoracijos, bet kaip tarptautinio kultūros žmonių dialogo vieta". Tokiam dialogui tęstis šįmet, regis, bus ypač daug galimybių. Tą liudija ir pati festivalio tema – "Menininkas ir visuomenė". Įvairiausi šios temos rakursai (menininko, intelektualo vaidmuo visuomenėje, jo atsakomybė ir laikysena, aktyvumas ir atvirumas) atsivers pirmiausia festivalio "Žodžio" programoje, kur (jau tradiciškai) išgirsime samprotaujančius Lenkijos, Lietuvos ir Vokietijos atstovus – vokiečių poetą ir prozininką M. Krügerį, lenkų režisierių K. Zanussį bei Pilietinės visuomenės instituto bendradarbį M. Adomėną.

Festivalio muzikinė programa žada įdomią kelionę po T. Manno muzikinių interesų lauką, nors tiesiogiai jį atspindės tik du iš aštuonių koncertų: liepos 9-osios koncerte "Dedikacija Thomui Mannui" skambės rašytojo pamėgto kompozitoriaus F. Schuberto kūriniai; kitame (liepos 15 d.), pavadintame "Iš Thomo Manno bičiulių kūrybos" – A. Schönbergo ir T. Adorno, pagrindinių jo patarėjų rašant garsųjį "Daktarą Faustą", muzika. Kiti koncertai sugrupuoti vadovaujantis dviem orientyrais – jūra, prie kurios prabėgo rašytojo vaikystė, ir Šveicarija, jo amžinojo poilsio vieta. Girdėsime tradicinį monografinį lietuviškos muzikos vakarą, skirtą E. Balsio kūrybai, Baltijos jūros kraštų, Šveicarijos kompozitorių kūrybą ir festivalio užsakyto kūrinio premjerą. Šįkart tai R. Motiekaičio "Pušų klausymasis". Pirmąkart visas vakaras bus skirtas senajai XVI – XVII a. muzikai, kurią giedos festivalyje debiutuojantis jaunas kolektyvas "Vilniaus vokalinis ansamblis". Į muzikinę programą įsijungs būrys žinomų lietuvių atlikėjų, greta jų išvysime ir keletą festivalio debiutantų – pianistę G. Kondrotaitę, klarnetininką A. Taločką, iš JAV atvyks dainininkė A. Luna (sopranas) bei pianistas R. Vingras, o iš Vokietijos – V. Rein (sopranas) ir A. Bauni (fortepijonas).

Festivalį, kaip ir visada, lydės dailės bei kino programos. Jau pirmąją dieną bus atidaryta unikali prieškarinės Nidos dailininkų R. Birnstengelio ir G. Gelbkes darbų paroda. T. Manno muziejuje bus eksponuojamos fotografijos "T. Mannas – menininkas ir pilietis". Jaunajam Lietuvos menui atstovaus skulptoriaus N. Ermino darbai. Liepos 13 d. prasidės "Kino naktys prie švyturio", pakviesiančios į vėlyvus kino seansus po atviru dangumi. Greta I. Szabo "Mefistofelio" bus galima išvysti porą K. Zanussi bei lietuvių dokumentininkės G. Beinoriūtės filmų.

Kaip visada intensyvus, turiningas T. Manno festivalis kviečia pasisemti įspūdžių, įdomių susitikimų bei meninių išgyvenimų patirties, o gal ir surasti atsakymus į klausimus, kuriuos festivalio kataloge kelia A. Gailius: "Ar tikrai viską lemia pragmatiniai interesai? Ar dvasios pasaulis turi ką pasakyti šių dienų pliuralistinei, iš pažiūros vien vartojimu susirūpinusiai visuomenei, kurioje, regis, nebelikę jokių orientyrų? Ar intelektualas turi teisę užsidaryti "dramblio kaulo bokšte"?"

Vytautė Markeliūnienė