Muzika

Nepamirštas, minėtas su meile

kronika

iliustracija
K. Griauzdės paminėjimo organizatorės: Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos direktorė Biruta Vaišienė, Stefa Rimkevičiūtė su vakaro vedėju muzikologu Vaclovu Juodpusiu

Nors eina jau dvidešimt tretieji metai, kai kompozitorius, dirigentas, profesorius Klemensas Griauzdė paliko šį pasaulį, jo atminimą tebesaugo didžiulis būrys jo mokinių, chorinės dainos mylėtojų. Tenka tik didžiuotis jų visų susitelkimu, entuziazmu, nes įsimintini renginiai įvyko ne tik Vilniaus Gedimino technikos universitete, kur atsilankė ir Vilniaus pedagoginio universiteto akademinis choras "Ave vita", bet ir Kaune, kur kaip į dainų šventę susirinko net septyni chorai iš Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, ir Klaipėdoje.

Kaunas, Klaipėda ir Vilnius ypatingi K. Griauzdės kūrybinėje biografijoje, nes šiems miestams, jų muzikiniam gyvenimui buvo atiduota daug nuoširdumo ir laiko. Nors šie miestai buvo užvaldę K. Griauzdės gyvenimą, Klaipėda jam rodė ir teberodo išskirtinį dėmesį.

Neatsitiktinai ir birželio 6-osios pavakarę Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos (direktorė B. Vaišienė) ir chorinės bendrijos "Aukuras" (pirmininkas R. Varnas) iniciatyva Klaipėdos universiteto Menų fakulteto koncertų salėje labai šiltai buvo paminėtos šimtosios Klemenso Griauzdės gimimo metinės. Beveik dvi valandas trukęs vakaras leido visapusiškai prisiminti šį žmogų, kuris pokario metais parodė nepaprastą sumanumą atkuriant Klaipėdos muzikos mokyklą (dabar Klaipėdos S. Šimkaus konservatorija) ir pats kurį laiką jai vadovavo, suorganizavo Klaipėdos muzikinį teatrą, kuris statė operas ir operetes, subūrė Klaipėdos mišrų chorą, dirigavo dainų šventėms, rengė simfoninius koncertus…

Malonu, kad K. Griauzdės ugdyti muzikiniai židiniai jau naujomis sąlygomis funkcionuoja ir dabar, kad su jais, jau gyvendamas Vilniuje, visą laiką nuoširdžiai bendravo, teikė visokeriopą pagalbą, o pasitaikius progai vis skubėjo į uostamiestį. Čia ypač prasmingai darbuojasi K. Griauzdės mokinys, dabar Klaipėdos universiteto Menų fakulteto profesorius Kazys Kšanas, su savo vadovaujamu kultūros centro Žvejų rūmų mišriu choru "Klaipėda" papuošęs minėjimo programą, lakonišku žodžiu papildęs atliktus kūrinius. Neabejoju, jog pats maestro K. Griauzdė būtų žavėjęsis tuo, kad dabartinė Klaipėdos S. Šimkaus konservatorija turi puikų mišrų chorą, kuriam vadovauja Audronė Purlienė, kad dabartinio Klaipėdos muzikinio teatro solistų sąrašą puošia Valerija Balsytė, Dalia Kužmarskytė, dalyvavusios koncerte ir savo žavia interpretacija (talkinant pianistei Tamarai Prokopovič) praturtinusios vakaro programą. Malonu, kad nepamiršta ir K. Griauzdės muzikinė kūryba. Koncerto programą puošė jo chorinės dainos "Vyšnios žydi" ir "Žygy" (atliko Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos mišrus choras), "Šienapjūtės daina" (mišrus choras "Klaipėda"), solinė daina "Baltijai" (D. Kužmarskytė ir T. Prokopovič).

Paminėjimo koncerto metu buvo malonu matyti K. Griauzdės dukrą Iloną, buvusius mokinius, kolegas, kurių gyvenimo ir kūrybinės, muzikinės veiklos keliai kryžiavosi su K. Griauzdės keliais, taip pat tuos, kurie asmeniškai jo nepažinojo, bet jautė gerą jo muzikinio pasaulio aurą. Beje, vakaro metu nuskambėjo raginimas Klaipėdos savivaldybei paženklinti namą S. Daukanto gatvėje, kur pokario metais gyveno K. Griauzdės šeima, ir vieną gatvę, nes K. Griauzdė visada tiesė kelius į grožio, chorinės dainos pasaulį, kuris visada garsino Klaipėdą. Džiugu ir tai, kad salėje veikė kukli, bet prasminga parodėlė, kad atminimui liko gražiai išleistas lankstinukas su solidžiu S. Rimkevičiūtės straipsniu. Visa tai sakė, kad K. Griauzdė Klaipėdoje yra nepamirštas, jo vardas minimas pagarbiai ir su meile.

Vaclovas Juodpusis